Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В иновативното 19-о СУ "Елин Пелин" за 5 години учениците станаха 5 пъти повече

В учебното заведение се изучават норвежки и датски език, то е към PASCH мрежата на Европа

Снимка: facebook.com/19sou
В Радиоприемница продължаваме започнатата тази седмица тематична линия. Днес говорим за иновативните училища, за иноваците в действие в образователната сфера.

По данни на МОН 395 са иновативните училища в страната, а само в София са 79.

Спецификите на учебните заведения са различни, затова и иновациите са многообразни.

Гостите днес са от 19-о средно училище „Елин Пелин“. В него се изучават английски и немски език, но и норвежки и датски (единствено такова школо в страната), има изграден център за лидери и програми по предприемачество. Допреди 5-6 години тук са учили 270 деца, а сега –1100.

Училището е привлекателно за деца и родители, а това до голяма степен се дължи на младия екип от учители. Освен това се намира на много хубаво място в „Красно село“, а подготовката е много добра не само по чуждоезиковото обучение, което започва още в първи клас, но и по всички други предмети. Това обясни директорът Клара Арабаджиева.

Отляво надясно: Калин Радулов, Мирела Петкова, директорът Клара Арабаджиева и Ивелина КазаковаУчилището е иновативно от миналата учебна година. Иновациите се състоят в чуждоезиковото обучение, в компютърното моделиране и програмиране, както и в часовете по предприемачество и бизнес. По думите на директора, всички иновации са свързани с холистичното обучение.

„Макар и да ни признаха за иновативно училище през последната учебна година, методът ни на преподаване е поне от 5-6 години - допълни Калин Радулов – учител по предприемачество и маркетинг. - При нас фокусът е практичността, приложимостта. Освен това в горните класове имаме платени стажантски програми. Стимулираме учениците да бъдат инициативни. Когато завършат, нашите възпитаници могат добре да презентират, да се аргументират, по-лесно биват наемани на работа, да се адаптират към различни предизвикателства.“

Материално-техническата ни база е много добра, смята Мирела Петкова – преподавател по география, икономика и предприемачество. Това се е отразило на дигитализацията (по-малка административна тежест), както и на свободата за работа и развиването на меки умения.

През миналата година в началния етап 60 деца са се записали за участие в международната олимпиада по английски – не скри гордостта си Ивелина Казакова – учител по английски език. И допълни постиженията и спечените места.

19-о средно училище „Елин Пелин“ е първото в София (и второ в страната) в PASCH („Училищата: партньори за бъдещето“) мрежата, която включва около 2000 немскоезични школа в Европа.

Още за иновациите и други привлекателни предимства на това столично училище чуйте в разговора от предаването.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

11 процента ръст на туристите в София от началото на годината

От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил. туристи. Най-голям интерес проявяват посетители от държавите Израел, Италия, Испания, Франция,..

публикувано на 17.07.25 в 18:49

За поне 150% от МРЗ настояват специалистите по здравни грижи

Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен увеличаване на заплащането - едно от основните ни искания. Искам да обясня, защо е толкова важно да бъде..

публикувано на 17.07.25 в 17:41
Рила

Продължават честванията по повод юбилейната 130-годишнина от създаването на БТС

За събитията  и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз,  разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...

публикувано на 17.07.25 в 15:19

Археолози откриха богат женски гроб в Хераклея Синтика

Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..

публикувано на 17.07.25 в 14:47

Изложба представя историята на Гвардейския оркестър и развитието на българската музикална култура

Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..

публикувано на 17.07.25 в 13:04

Настолните игри - ключ към приятелства, доверие и преодоляване на бариери

Нов наръчник показва, че настолните игри, освен източник на забавление, могат да бъдат и ключ към приятелства, доверие и преодоляване на бариери. Проектът "BEYOND – Building Bridges: Empowering Youth, Nurturing Determination“, който е реализиран с подкрепата на програма Еразъм+, предлага конкретни решения за по-добра интеграция и психо-социална..

публикувано на 17.07.25 в 11:23
Режисьорът Владимир Мастиков

Документалният филм “Синьо - Животът на Мими Николова“ разказва за малко известни факти от живота на певицата

Документалният филм за Мими Николова “Синьо - Животът на Мими Николова“ имаше своята премиера. Филмът проследява живота на първата българска поп певица - изпълнителката на песента "Замълчи, замълчи“ от култовия български филм "Любимец 13“, изпълнителката на песента, превърнала се в химн на любовта “Когато луната изплува“. За филма разказа..

публикувано на 17.07.25 в 11:21