ПАЛИТРА
Тази вечер в Софийската градска художествена галерия от 18 ч. се открива изложбата „Думи, образи, места. 140 години от обявяването на София за столица“
Експозицията проследява живота и развитието на столицата, отразени в творбите на поколения български художници. Своеобразната разходка из знакови места и събития в София минава през платната на Антон Митов, Никола Петров, Иван Гецов, Цанко Лавренов, Никола Танев, Златю Бояджиев, Дечко Узунов, Текла Алексиева, Иван Кирков, Лъчезар Бояджиев, Надежда Олег Ляхова, Кирил Прашков, Самуил Стоянов и др.
В експозицията участват произведения от РИМ - София, Национална галерия, галериите в Казанлък, Пазарджик, Плевен, Шумен и Сливен. Специално са подготвени и десет тактилни 3D картини за хората с увредено зрение, в партньорство с Института по информационни и комуникационни технологии към БАН и Столичната община.
Изложбата е съпътствана от албум, посветен на столицата, ще бъдат прожектирани документални филми за София; ще се организират представяния на книги, лекции и дискусии за историята и развитието на града през годините; предвидени са и още много други музикални и културни събития.
Проектът е осъществен от екипа на СГХГ, графичен и пространствен дизайн Венелин Шурелов.
Изложбата се осъществява с партньорството на Министерството на културата, Столичната община, Аурубис, Уника, БТА, БНТ и БНР. Ще може да бъде разгледана до 16 февруари 2020 г.
ЛИТЕРАТУРА
На бул. "Витоша" в пешеходната зона между бул. "Патриарх Евтимий" и ул. "Узунджовска" продължава (до 15 септември) Алея на книгата. Посетете щандовете с книги от 10:00 до 20:00 ч.
С МАМА
През месец септември продължава поредицата от уъркшопи за майки с деца от 0 до 3-годишна възраст, съвместна инициатива на Детския отдел на Столичната библиотека и сайта „1наум“.
Във втората серия ще се обърне внимание на правилата. Откога, какви, защо? Може ли без правила? Какви са работещите методи за въвеждането на ограничения?
Входът е свободен, но с предварително записване.
КИНО
От 12 до 15 септември във Военната академия в София под открито небе за четвърта поредна година ще се проведе инициативата „Кино в парка“.
Започва седмица, в която събитията, новините и тенденциите във "Форум" ще коментират Лидия Даскалова - политолог и юрист, и Калоян Константинов – журналист, асистент към БАН. В днешното издание водещият Лъчезар Христов ги провокира със следните теми: След вота за недоверие Засега единственото безспорно преимущество на..
Пънк и рок господстват в новия Фестивал на трите планини: На 5, 6 и 7 септември между Банско и село Баня ще има фестивал. Пънк – рок фестивал, наречен The Three Mountains Festival. На обширно открито пространство, със сцени, шатри и всичко необходимо за голямо музикално събитие. Място за 1000 палатки, отделно и за каравани, паркинг. Ще..
За пръв път, преди да встъпи в длъжност директор на "Екоравновесие" се срещна с представители на неправителствени организации, работещи в защита на правата на животните и доброволци, които помагат в общинските приюти. Дойчин Неновски поема ръководния пост макар и временно, но дава заявка, че ще поддържа активна комуникация с тях. Засега..
Днешният 7 април е Световен ден на здравето и професионален празник на здравния работник. Това е и повод да обърнем поглед към развитието на медицината и иновациите в нея. От 17 часа в иновационен форум “Джон Атанасов” на София Тех Парк ще се проведе петото издание на поредицата за технологии, бизнес и наука Tech Park Talks ...
" Ние сме пазарът с най-много промоционални етикети . Най-добре е да търсим български яйца и агнешко месо. Конкуренцията и по празниците води до възможност да се намерят продукти на нормални цени, не повишени спекулативно . Пазарът е най-добрият регулатор. Друга тема е веригата от производител до краен купувач", каза още председателят на ДКСБТ. Той..
Италианският куратор Алесандро Винчентели представя в София изложбата “Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство“. Проектът ще бъде открит тази вечер в галерия „Куб-Топлоцентрала“. По думите на екипа експозицията изследва невидимата, но интегрална природа на труда – по-специално работата, която остава недооценена или..