Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директорът Антоан Тонев: Любовта към знания и духът в СМГ са в основата на успехите

4
Снимка: СМГ
В последния ден от седмицата, посветена на новата учебна година, гостуват директори на (едни от) най-желаните гимназии в София. Настроението е приповдигнато, вдъхновени и заредени сме за още една година работа с нашите прекрасни ученици.

Антоан ТоневС тези думи започна Антоан Тоневдиректор на Софийска математическа гимназия „Паисий Хилендарски“ (СМГ). 

Той е и преподавател по история, а тази година ще бъде и класен ръководител на V клас -

да види системата и отвътре, от гледната точка на учителя.

В учебното заведение последна са приети 159 деца след четвърти и 159 – след седми клас

СМГ е на първо място в София и на второ – в България на националното външно оценяване след седми клас и по двата основни предмета.

Наистина не е лесно да си на първо място и да се задържиш на тази позиция. Отличителното при нас е специфичния дух, дух който търси хиляди решения и преодолява предизвикателствата с най-вярното. Децата го наричат „СеМеГейски дух“. Нашите ученици са вечно питащи, търсещи и предизвикващи авторитетите. Не вървят по утъпкани пътеки. И това ги прави успешни.

По-високите изисквания на съвременните ученици могат само да ни мотивират и да ни карат да се усъвършенстваме.

Учебният процес е доста сложно организиран, призна директорът. Децата учат на 2 смени, в 7 учебни блока. Недостигът на класни стаи се преодолява с „магии“.

Училището продължава да кипи от дейност и в събота и неделя – тогава се провеждат школите по националните програми и се подготвят най-талантливите за национални състезания и олимпиади.

Тази година възпитаниците на учебното заведение са се явили на 13 национални кръга на олимпиади. Дори първенецът по философия е от СМГ – гордее се Антоан Тонев:

За да учиш в СМГ и да успееш, трябва да си посветен на любовта към познанието. Трябва силно да обичаш някоя наука и да полагаш усилия да се усъвършенстваш.

Целенасочената подготовка за влизане в СМГ (в пети клас) трябва да започне още от втори клас. И то ако родителите виждат талант на детето в областта на математиката, без да го натоварват със свръх очаквания. Конкуренцията е голяма – 800 деца се състезават за 156 места.

След седми клас шанс за прием в СМГ имат учениците с висока оценка по математика (тя се утроява, за разлика от оценката по БЕЛ).

Най-добрите деца са със свободни умове, които не признават бариери пред себе си, допълва още директорът на гимназията. По думите му, голяма част от успеха се дължи и на прекрасните взаимоотношения между учители и ученици.

Най-новите попълнения преподаватели за от млади хора – на около 23-24 години, току-що завършили университет.

Оказва се сред най-големите предизвикателства пред ръководството на СМГ са предразсъдъците на някои родители и недостатъчната материална база.

Чуйте целия разговор на Катя Василева с Антоан Тонев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00