„Летенето е възможно, а чувството е неповторимо“, убеждава ме моята събеседничка Петра, която от години „лети“ с модерната платформа флайборд. Какво представлява той - малка дъска с две дюзи от долната си страна, устройство, с което можем да се носим свободно над воден басейн.
Бордът е свързан към джет, а човекът отгоре сякаш наистина лети върху водните струи. Спортът не е много популярен в България, но въпреки това успяхме да се насладим на неговата грация в рамките на „Воден фест София 2019“, където се запознах с Петра и нейния съотборник Андреас. И двамата са от Кипър. Тя е световен шампион в дисциплината и е „надлетяла“ множество конкуренти във Франция, Русия и САЩ. Кара флайборд от 2012 година, като се е качила едва няколко дни след неговото създаване. Андреас е още ученик, но вече е извоювал титлата „Световен шампион при младежите“.
За първи път двамата гостуват в България, но съвсем без притеснение впечатлиха публиката с невероятни водни трикове и светлинно шоу.
В рамките на водния фест се срещнах и с младия талант Александър Петров от Добрич, който от 8 години се състезава с джет. Той е едва на 17 години, но вече е покорил няколко международни състезания по джет, като се е наредил сред десетте най-добри в категорията си.
Признава, че не е лесно да съчетава училището със страстта си, но желае в бъдеще да продължи да се занимава с джет спорт. Разказва, че дисциплината е джентълменска и въпреки трудните моменти не се отказва да продължи стремглаво напред. Справя се с опасностите и е пристрастен към адреналина.
Чуйте сами в звуковия файл.
"Все пак това е бегло запознаване с богатите ни експозиции, създавани десетилетия", вметна директорът и припомни за образователните програми и практически занятия, които се изпълняват с участието на млади хора. В момента музейните служители работят усилено за отваряне и на дигитална библиотека. Предстои да бъде оборудвана нова зала,..
Кръгла маса на тема: "Измамите в интернет – новата пандемия“ организираха Патентно ведомство на Република България, Комисията за защита на потребителите и Европейски потребителски център – България. Дискусионният форум бе със специалното участие на Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП). По време на кръглата маса..
Задържаният за убийството на 77-годишната жена от столичния квартал “Младост” Михаил Ценков остава за постоянно в ареста. Софийският градски съд определи най-тежката мярка за 41-годишния рецидивист, който е осъждан за грабежи и изнасилване, а преди по-малко от 2 месеца е излязъл от затвора, където е излежал 19-годишна присъда за убийство. Ценков е..
Европейският институт за иновации и технологии (EIT) , орган на Европейския съюз, започва най-новия си съвместен център в България . Чрез свързването на регионални участници, иноватори и партньори с най-голямата иновационна екосистема в Европа, новият RIS център на общността на EIT ще засили сътрудничеството между водещи бизнес,..
В три поредни дни, от 1 до 3 ноември, в "Ателие Пластелин" ще се състои есенното издание на "Джобен фестивал". Той се организира два пъти годишно и включва в себе си всички сфери на изкуството. Фестивалът навършва 12 години, каза пред Радио София създателят му Светослав Николов. "В началото си мислех, че това ще бъде поредното нещо,..
Първият учебен час да започва в 9 часа, а не в 7,30 или 8 часа , настояват родители на ученици от първи до четвърти клас. От поне 10 години Асоциация "Родители" застъпва по-късното започване на класната работа и настоява всички училища да преминат на едносменен режим на обучение , за да може това да стане реалност. "Когато повдигаме..
От ЦСКА София и “Главболгарстрой” показаха на медиите прогреса по строежа на стадион “Българска армия”. Строителството върви с доста добри темпове, като е съобразено с опазването на екоравновесието в Борисовата градина и се стреми към минимално влияние върху околната среда в парка. “Всички фази на проектиране са завършени, сега предстои най-хубавата..