Но една ендометриотична киста би могла да бъде открита и при профилактичен преглед. Затова настояваме всяка жена поне веднъж в годината да посети своя акушер-гинеколог, посочи специалистът:
"Поликистозният овариален синдром може да протече абсолютно безсимптомно. В практиката си съм срещала жени, които вече имат две деца или три, и чак тогава разбираме, че яйчниците са поликистозни. При тях има само такава структура на яйчниците, без да е разгърнат синдрома".
Жените с поликистозна структура имат нередовен цикъл още от началото му - чести или редки менструации. Специалистите обикновено започват наблюдение 2 години след първия цикъл, защото в този период е нормално да има отклонения. При разгърнат поликистозен овариален синдром обаче изобщо липсва овулация, или има редуване на овулаторни и неовулаторни цикли. Лечението започва след изследване на хормоните и назначаване на хормонална терапия.
Не бива да има страх от хормоналните препарати
(например напълняване или окосмяване), защото именно прекомерното окосмяване е признак на поликистозен овариален синдром. Лечението е медикаментозно, обясни д-р Коларова:
"Всички смятаме оперативното лечение за крайна мярка. Механичното освобождаване на фоликулите, за да се появи овулация, е последно средство на избор, защото всяка операция води след себе си сраствания, а в процеса на забременяването значение имат и яйчниковите тръби".
При ендометриозата обаче лечението е изцяло оперативно. Следва поне 6-месечна терапия, която да блокира дейността на яйчника. Много важна е и личната хгиена на жените по време на цикъл, за да няма риск от разпространение на ендометриални клетки.
По отношение на приема на противозачатъчни, специалистът посочи, че те не могат да бъдат причина за поява на кисти на яйчника, тъй като именно благодарение на тях той си "почива". С тези препарати се протектира и лигавицата на матката.
Още за оперативното лечение и ролята на хормоналната терапия, за това има ли риск кистите да станат злокачествени - чуйте в разговора с д-р Гергана Коларова!
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..