Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде в София

ИЗЛОЖБА

За последен ден в галерия "Оборище 5". ще може да бъде видяна изложбата "Ганди в нас". Организатор е фондация "Изток - Запад". Експозицията представя творби на 20 български художници и скулптори, отразили техните разбирания и възприятия за идеите и делото на индийския  политик Махатма Ганди (1869-1948). Това са Десислава Минчева, Стоян Дечев, Селма Тодорова, Краси Тодоров, Аглика Гайтаникова, Стефан Чурчулиев, Станислав Памукчиев, Ангел Станев, Иван Русев, Камен Цветков, Иван Славов, Цветослав Христов, Емил Попов, Валентин Господинов, Рашо Митев, Иван Милушев, Цанко Цанков, Хари Атанасов и Пенка Атанасова. Куратор на проекта художничката Селма Тодорова.

Тази вечер от oт 19:00 часа галерия “Финес” открива изложба “Извикани от времето” на художника Йово Йовчев. Той е завършил Националната Художествена Академия - София през 1989г. със специалност живопис при проф. Добри Добрев. След дипломирането си художникът участва в многобройни изложби в страната и преподава живопис в Средно художествено училище по приложни изкуства в София.

КНИГА

От 18.30 ч. в литературен клуб “Перото” ще бъде представена книгата на Валери Вергилов “Не си отивам кротък”. Поезията на Валери Вергилов в "Не си отивам кротък" е не само преобърната метафизика на словото, тя е и разчленен на несъставни части език, и овална изящност, откъртена от самотно сражаващата се душа на своя автор. 

ТЕАТЪР

В Народен театър "Иван Вазов" ще бъде премиерата на спектакъла "Хубава риба" от Марк Рейланс и Луис Дженкинс. Режисьор на постановката е Ивайло Христов. Участват актьорите Марин Янев, Стефан Мавродиев, Стоян Алексиев, Елена Телбис и Пламен Димов.

В театър “Българска армия” от 19.00 ч ще започне спектакълът “Арсеник и стари дантели”. Автор на постановката е Джоузеф Кесълринг, а режисьор е Борислав Чакринов. Участват Гергана Данданова, Радосвета Василева, Асен Кобиларов, Тигран Торосян, Милен Миланов, Веселин Ранков, Мирослав Пашов, Иван Налбантов и др.

Постановката “Анна Каренина” ще започне за 50-ти път в 19.00 ч. в Театър София. Николай Поляков е режисьор, а участват актьорите София Маринкова, Юлиян Малинов, Милена Живкова, Мартин Гяуров, Юлиян Рачков, Мила Банчева, Йоанна Темелкова и др.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56