А причини има достатъчно: дали заради новите технологии, дали – от появата на други професии или затихването на интереса и търсенето на даден продукт или услуга.
Калин Даскалов – Стопан, е 27-годишен, но е признат от Софийската занаятчийска камара за майстор книговезец.
Стопан има различни значения, но на мен ми привлече вниманието човешкият аспект, ролята на пазител на семейството във фолклора. Този приказен образ ми хареса – пояснява Калин в началото на срещата. – Това е нещо, към което се стремя.
Стопан съвсем искрено разказва, че не е имал представа как се изработва книга, томче, докато не му се е скъсал тефтера и той решил да проучи.
Има лесни начини да направиш нещо просто, но здраво.
Потърсил кожа и купил яке „втора ръка“, за 5 лева. Направил нещо здраво, но „отвратително“ и решил, че може повече…
И така е досега – стреми се да се старае и да отстранява всеки възникнал проблем все по-добре.
Дошъл моментът, в който се нуждаел не само от изработка и пласиране, но и от признание.
При един майсторски изпит или трябва да си чиракувал, или да имаш достатъчно и доказана практика. А при Стопан нямало нито едно от двете…
Въпреки че станало бавно (признанието като майстор), той не е забравил помощта от Софийската занаятчийска камара. Колегите му помогнали и за изложбата, която подредил тази година.
Сега се занимава повече с изработване на празни книги, по-малко – с преподвързване, признава, че не е специалист по реставрация.
Стопан наистина е от малкото майстори книговезци.
Бих се радвал да сме повече.
На въпрос „Приемаш ли го като присъда – че си един от последните?“, той отговаря:
- Може да се каже и „един от първите“…Един занаят в един момент от изчезващ може да стане възраждащ се.
Към неговите изделия в един момент се присъединява неговият баща, който е бижутер. И дизайнът става без много разговори. И това прави радостен не само Стопан, но и неговият баща.
Търсенето на изделията му е от различни хора, най-често за подаръци, награди. А има и такива, които не казват за какво ще използват поръчания продукт… Мистерия…
Тази година Стопан е преживял първото си международно участие в състезание, организирано от една от големите гилдии в Англия. Категорията му изисквала лично негово участие и в подвързията, и в самата книга.
Стопан използвал ръчна хартия (собствена изработка), изписана калиграфски лично от самия него, със сребърен обков (с помощ от баща му)… И разбрал, че някои хора (в другите страни) са се занимавали с този занаят десетки, десетки години, усъвършенствали са се дълго време и това личи… Освен това хубавата книга не е непременно пищно украсена.
Сега Стопан е ентусиазиран да продължи да се учи. В чужбина, разбира се. Готви се да гледа в нечии други майсторски ръце. И него да го гледат.
Няма търпение да тръгне…
В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна: "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..
Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!
От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..
По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..
Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..