Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Банско празнува, спомня си за славното минало и култура

| обновено на 05.10.19 в 16:15
На празника на Банско
Снимка: БГНЕС

Днес един от най-самобитните градове в България празнува своето освобождение. На 5 октомври 1912 година четите на Христо Чернопеев влизат в града и обявяват града за независим от Османската империя. Това е и първото населено място в Пиринския край, което получава свободата си. На този ден Пейо Яворов държи прочуствена реч за освобождението на Банско в църквата "Света Троица" - един от символите на града. Поетът е особено уважаван в Банско заради сподвижничеството му с Гоце Делчев и каузата за освобождаването на Пиринския край.

Банско е един от най-силните духовно-просветни центрове през вековете след Второто българско царство. С дипломация и голям финансов ресурс градът успява да откупи сравнителна автономност като част на Османската империя, което пък позволява развитието на културата и образованието през годините на робството. Прочутата Банска зографска школа и дърворезба, монументалната църква "Света Троица" и дълбоката непрекъсвана връзка на града със Светогорските манастири - Зограф и Хилендар, свидетелстват за духовна традиция, която устоява и в най-тежките векове за българската култура.

Над 50 хил. души годишно посещават музейния комплекс в Банско, което го нарежда сред най-посещаваните забележителности в България, разказва пред Радио София Владимир Баряков, археолог и уредник в Музейно-историческия комплекс. Въпреки че сме свкнали да мислим Старо Банско като олицетворение на българското възраждане, културата там е много по-стара и археологическите проучвания в района изваждат на повърхността процъфтяващо тракийско минало. Нито един от музеите не е създаден изкуствено, всеки от тях се помещава в автентичните сгради и разкрива част от история на града. Като започнем от духовно-исторически център Паисий Хилендарски, където всеки можеда седне на бюрото на Паисий и да препише абзац от История славянобългарска, родната къща на създателя на светското образование в България и българската граматиката - Неофит Рилски. Къщата музей на поета Никола Вапцаров, постоянната иконна изложба на Банската художествена школа, която се помещава в Хилендарския метох - сграда на близо 3 века; изящно изписаната отвън и отвътре Велянова къща, която е образец на Банската архитектура и Дебърската художествена школа и историко-етнографския комплекс Радонова къща.

Жалко е, че град с толкова богата история сега по-често се свързва с теми като презастрояване, монопол и спорове около лифта. Още по-тъжна е и тенденцията в обществения дискурс да се противопоставя Банско на останалата част от България. А както обикновено - казусът е многопластов, а гледните точки - разнородни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30