Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работник vs робот - двубоят се отлага за неопределено бъдеще

Бъдещето принадлежи на хората, които умеят да учат през целия живот

Снимка: Pixabay

В предаването “Радиоприемница” продължава темата за професиите. Тази седмица фокусът на вниманието ще бъде върху модерните професии на XXI век и какви качества и умения се изисква за тях.

Промените, свързани с въвеждането на автоматизация, която да замести необходимостта от човешка работна ръка, не е нещо, което може да бъде въведено от днес за утре, а е процес, който тече много бавно. Не си даваме сметка и за това, че има хора, които са си намерили работа, след въвеждането на роботизирана работа, коментира Филип Анастасиу - член на УС на Българската асоциация за управление на хора. 

“Навлизането на новите технологии отваря страшно много нови работни места и тенденцията през последните години е на увеличаване на работните места, които са свързани с високи технологии, с администрация и в зависимост от сектора”, казва той.
Четвъртата индустриална революция е именно това - смесване на различни дисциплини и технологии от една сфера на живота в друга.

В този смисъл дори работата на фермера е драстично по-различна сега, в сравнение с преди 10 години, заради технологиите, които използва, и познанията, които са му необходими.
Новите технологии правят невъзможните в миналото неща, възможни днес  - например работата на един влогър, допреди години дори не е имало такава професия, а днес могат да изкарват сериозни средства от това. 

Бъдещето принадлежи на хората, които умеят да учат през целия живот.

Това е нещо, които трябва да се разбере и в България, защото инвестициите, които се правят в учене, трябва да се правят и от работниците като време и от работодателите като финансиране. Ако човек минава на обучение по една няколко часа годишно, нищо не се прави, казва Анастасиу и допълва, че професионалистът трябва да научава всеки месец нещо ново, за да се поддържа актуален.
Средно за ЕС 11% от работниците преминават през някакво обучение, докато в България този процент е 2.5%. Въпреки това, нещата се променят и тенденцията е все повече работници да преминават през професионално обучение.

У нас големите компании инвестират в обучения, друг проблем е в кого се инвестира - необходимо е да се правят обучения за всички. Това е нещо, което трябва да се промени, за да може хората да са готови за новите професии или за това как ще еволюира тяхната професия. Това важно, защото в Европа все по-важна ще бъде квалификацията и производителността на труда.
Чуйте целия разговор с Филип Анастасиу в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Облачността ще намалее и над цялата страна ще бъде слънчево

През днешния ден в сутрешните часове в крайните югоизточни райони все още ще има значителна облачност, на отделни места с превалявания, но бързо облачността ще намалее и над цялата страна ще бъде слънчево, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В следобедните часове над южните и западните райони ще има купеста облачност, но..

публикувано на 18.07.25 в 06:25

Започва проект "Мама работи“ - в подкрепа на работещите жени-майки

Проектът “Мама работи“ е в подкрепа на работещите жени-майки. Изпълнител на проекта е Фондация “Мама има работа“ с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма “Европа“ 2025, в партньорство с НЧ “Мечталище 2024“ и район „Лозенец“. Проектът цели да идентифицира нуждите на работещите жени-майки, да подкрепи тяхното личностно и професионално..

публикувано на 17.07.25 в 20:13

Какви имоти в София са обявени за нищожни

Разкрития на представители на ДБ относно продажбата на държавни имоти с отпаднала необходимост в София. Още преди месец се заговори за терени на няколко километра от сградите на БАН, както и такива в район “Лозенец”, които са предвидени за улици, а преди няколко дни темата повдигна и районният кмет на "Лозенец" Константин Павлов, който посочи, че..

публикувано на 17.07.25 в 19:34

11 процента ръст на туристите в София от началото на годината

От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил. туристи. Най-голям интерес проявяват посетители от държавите Израел, Италия, Испания, Франция,..

публикувано на 17.07.25 в 18:49

За поне 150% от МРЗ настояват специалистите по здравни грижи

Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен увеличаване на заплащането - едно от основните ни искания. Искам да обясня, защо е толкова важно да бъде..

публикувано на 17.07.25 в 17:41
Рила

Продължават честванията по повод юбилейната 130-годишнина от създаването на БТС

За събитията  и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз,  разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...

публикувано на 17.07.25 в 15:19

Археолози откриха богат женски гроб в Хераклея Синтика

Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..

публикувано на 17.07.25 в 14:47