Посвещаваме днешното предаване на музикални жанрове, които критиците определят като синт поп или техно поп. Те се създават още през 70-те години, но бележат истински бум през 80-те. В основата е синтезаторът. През 70-те години той навлиза в прогресив, арт рока и диското. Групи като Kraftwerk се считат за пионери в синт поп ерата. Синтезаторите постепенно заместват големите оркестри и дават възможност за използването на широка палитра от звуци. Започват да се използват и бийтове, програмирани на компютър. Технологията MIDI (Musical indstrument digital interface) започва да навлиза в музиката. Това е технически стандарт, който създава комуникацията, дигиталния интерфейс и електронните връзки между набора електронно записани музикални инструменти, компютри и аудио устройства, по които те могат да звучат, да бъдат записвани и редактирани.
През 1971 г. излиза британският филм “Портокал с часовников механизъм”, чийто саундтрак включва електронна музика, композирана от Уенди Карлос. Лентата оказва сериозно влияние върху музиката и културата на 70-те години. Ерата на синт попа е свързана и пряко с т. нар. Второ британско нашествие. То се състои през 80-те години, когато британски групи като Depeche Mode, Eurythmics, Duran Duran, Pet Shop Boys, Spandau Ballet завладяват Америка.
Първото британско нашествие е още през 60-те години, когато групи като Beatles и Rolling Stones оглавяват американските класации. Синт поп или електро поп се създава не само във Великобритания, но и в други европейски страни, като например Германия (Alphaville, Sandra, Modern Talking, CC Catch), Швейцария (Yellow) и Норвегия (A-Ha). В Америка жанрът също е популярен през 80-те години (Дона Съмър).
За един от пионерите в развитието на синтезатора се счита френският музикант Жан Мишел Жар. Инструментът се използва също така и в музиката на Vangelis (гръцки музикант, който твори във Франция) и италианецът Джорджио Мородер, който продуцира хитове на Фреди Меркюри, Дона Съмър и други.
Синт поп музиката доминира класациите през 80-те и за нейни най-ярки представители се считат артисти като OMD (Orchestral Мanoeuvreis the Dark), Spandau ballet, Human League, Ultravox, Soft Cell, Tears for Fears, Bananarama, Хауърд Джоунс, Pet Shop Boys, Erasure, The Communards и други.
Жанрът има своите последователи и през XXI век. От нея са повлияни артисти като Лейди Гага, Kesha, Кейти Пери, Джеси Джей, Бионсе, Кристина Агилера и Тейлър Суифт. Стилът обаче е критикуван поради това, че е повърхностна музика без послания, в която липсват емоции и виртуозност. Някога има съмнения, че синтезаторите и компютрите са композиторите. Разчита се повече на техниката, отколкото на музикалните умения. Програмират се бийтове, използват се дръм машини, които в повечето случаи звучат еднакво. Текстовете като цяло са по-оптимистични, но лековати. Въпреки това използването на синтезатора помага на артистите да се изявяват в по-малки формации, обикновено като дуо, в което участват вокалист и музикант, който свили на синтезатор. Примери за това са Eurythmics (британско дуо, в което участват Ани Ленъкс, вокал, и Дейв Стюарт, синтезатор).
В днешното издание ще слушаме някои от най-влиятелните и успешни синт поп групи на 80-те, подредени по азбучен ред. В плейлистата ще звучат хитове на: Alphaville, The Cure, David Bowie, Depeche Mode, Duran Duran, Erasure, Eurythmics, Frankie Goes to Hollywood и Human League. Да се пренесем в синт поп ерата на 80-те.
Започваме в 20 ч.Диджей BoYan е подготвил още един нов сингъл, който отново е под шапката на Stereofox, които се грижат за неговия каталог. Този път музиката го отвежда отвъд Океана. Куинси Мълфорд е световен артист, с който той се колаборира в новия си сингъл. “Куинси се появи, когато имах готово демо в нео соул стилистиката - бавно и леко насечено. Исках да..
Един от най-значимите артисти на нашето време Ник Кейв ще превърне Античния театър в Пловдив в първа среща с българската публика . Той ще излезе на сцената на 19 август. Сетлистът на турнето включва музика от богатия и вечен каталог на австралиеца – от дискографията на Nick Cave & The Bad Seeds до неговите солови проекти. Компания на..
Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..
Сър Род Стюарт, легендарният двукратно вписан в Залата на славата на рокендрола певец и композитор, ще изнесе специален концерт в България като част от европейското си турне през 2025 година. Новината съобщи днес промоутърът на певеца. Концертът на Род Стюарт ще е на 11 декември 2025 г. в Зала Арена 8888 София, където световната звезда ще..
В красива и нетипична концертна програма ще ни потопи съставът на Софийската филхармония "Кварто квартет" с необятната музика на Моцарт. Това ще се случи в световния ден на композитора – 27 януари от 19.00 часа. Концертът ще започне с увертюра от "Вълшебната флейта" с вече популярната по света преработка на Кристиян Байер за струнни инструменти. Това..
Вторият концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР ще отбележи 60-годишнината на композиторката Албена Врачанска. Премиерното изпълнение на Концерта за пиано и оркестър, автор на който е самата Врачанска, ще бъде на 15 януари от 19.30 часа в Първо студио на радиото. Гост-диригент е Константин Добройков, а програмата ще започне с..
Вторият концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР ще отбележи 60-годишнината на композиторката Албена Врачанска . Премиерното изпълнение на Концерта за пиано и оркестър, автор на който е самата Врачанска, ще бъде на 15 януари от 19.30 часа в Първо студио на радиото . Гост-диригент е Константин Добройков , а програмата ще започне с..