Посвещаваме днешното предаване на музикални жанрове, които критиците определят като синт поп или техно поп. Те се създават още през 70-те години, но бележат истински бум през 80-те. В основата е синтезаторът. През 70-те години той навлиза в прогресив, арт рока и диското. Групи като Kraftwerk се считат за пионери в синт поп ерата. Синтезаторите постепенно заместват големите оркестри и дават възможност за използването на широка палитра от звуци. Започват да се използват и бийтове, програмирани на компютър. Технологията MIDI (Musical indstrument digital interface) започва да навлиза в музиката. Това е технически стандарт, който създава комуникацията, дигиталния интерфейс и електронните връзки между набора електронно записани музикални инструменти, компютри и аудио устройства, по които те могат да звучат, да бъдат записвани и редактирани.
През 1971 г. излиза британският филм “Портокал с часовников механизъм”, чийто саундтрак включва електронна музика, композирана от Уенди Карлос. Лентата оказва сериозно влияние върху музиката и културата на 70-те години. Ерата на синт попа е свързана и пряко с т. нар. Второ британско нашествие. То се състои през 80-те години, когато британски групи като Depeche Mode, Eurythmics, Duran Duran, Pet Shop Boys, Spandau Ballet завладяват Америка.
Първото британско нашествие е още през 60-те години, когато групи като Beatles и Rolling Stones оглавяват американските класации. Синт поп или електро поп се създава не само във Великобритания, но и в други европейски страни, като например Германия (Alphaville, Sandra, Modern Talking, CC Catch), Швейцария (Yellow) и Норвегия (A-Ha). В Америка жанрът също е популярен през 80-те години (Дона Съмър).
За един от пионерите в развитието на синтезатора се счита френският музикант Жан Мишел Жар. Инструментът се използва също така и в музиката на Vangelis (гръцки музикант, който твори във Франция) и италианецът Джорджио Мородер, който продуцира хитове на Фреди Меркюри, Дона Съмър и други.
Синт поп музиката доминира класациите през 80-те и за нейни най-ярки представители се считат артисти като OMD (Orchestral Мanoeuvreis the Dark), Spandau ballet, Human League, Ultravox, Soft Cell, Tears for Fears, Bananarama, Хауърд Джоунс, Pet Shop Boys, Erasure, The Communards и други.
Жанрът има своите последователи и през XXI век. От нея са повлияни артисти като Лейди Гага, Kesha, Кейти Пери, Джеси Джей, Бионсе, Кристина Агилера и Тейлър Суифт. Стилът обаче е критикуван поради това, че е повърхностна музика без послания, в която липсват емоции и виртуозност. Някога има съмнения, че синтезаторите и компютрите са композиторите. Разчита се повече на техниката, отколкото на музикалните умения. Програмират се бийтове, използват се дръм машини, които в повечето случаи звучат еднакво. Текстовете като цяло са по-оптимистични, но лековати. Въпреки това използването на синтезатора помага на артистите да се изявяват в по-малки формации, обикновено като дуо, в което участват вокалист и музикант, който свили на синтезатор. Примери за това са Eurythmics (британско дуо, в което участват Ани Ленъкс, вокал, и Дейв Стюарт, синтезатор).
В днешното издание ще слушаме някои от най-влиятелните и успешни синт поп групи на 80-те, подредени по азбучен ред. В плейлистата ще звучат хитове на: Alphaville, The Cure, David Bowie, Depeche Mode, Duran Duran, Erasure, Eurythmics, Frankie Goes to Hollywood и Human League. Да се пренесем в синт поп ерата на 80-те.
Започваме в 20 ч.Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
От 17 декември до 5 януари 2025 г. в Националния дворец на културата ще се проведе 38-ото издание на Новогодишен музикален фестивал. В програмата са включени класически, хорови и джаз концерти, балетен спектакъл, филмова музика, детски събития, оперета и др. По традиция в концертите участие ще вземат както утвърдени имена, така и млади таланти...
Роклегендите "Guns n’ Roses" обявиха концерта си на стадион "Васил Левски" в София на 21 юли догодина. Датата в българската столица е част от турнето на бандата в Европа и в Близкия изток през 2025-а. Феновете ще могат да изживеят магията на емблематичните химни на Axl Rose, Slash и Duff McKagan . Това събитие е от онези, които обещават да..
Точно на Никулден, 6 декември, в столичната зала "България" ще бъде осъществен един отдавна подготвян творчески проект на Симфоничния оркестър на БНР с гости от Париж - диригентът и флейтист със световна слава Патрик Галоа и неговата партньорка на сцената и в живота - художничката Тийна Осара. Концертът, който следва в афиша на радиосимфониците,..
Оперната прима Соня Йончева получи наградата на БНР "Музикант на годината". Тя беше избрана от слушателите в националната анкета, организирана от предаването за класическа музика "Алегро виваче" по програма "Хоризонт". Йончева определи наградата като вдъхновение: "Да продължавам напред. Да се боря - не само за моята кариера, но и за..
Генералният директор на БНР Милен Митев връчва статуетката на Христо Илиев "Музикант на годината 2023". Сояна Йончева е изборът на радиослушателите. Световноизвестната певица беше фаворит в 33-ата национална анкета, организирана от предаването за класическа музика "Алегро виваче" по програма "Хоризонт". Соня Йончева е "Музикант на..
Известни са певците, които ще участват на музикалния фестивал "Санремо" 2025. Той ще се проведе по традиция в едноименния град от 11 до 15 февруари и ще се излъчва, както винаги, по първи канал на обществената телевизия РАИ. Известните изпълнители в конкурсната програма са 30. Обяви ги артистичният директор на фестивала Карло Конти, който..