Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Графа: Човек не трябва да играе роли

Музикантът е привърженик на говоренето със стил и без агресия в думите

Снимка: БГНЕС
В седмицата, посветена на това защо е важно как говорим, за посланията в музиката си, както и за искреното и уважително отношение към публиката, разказва в предаването “Радиоприемница” благородникът на българската поп сцена Владимир Ампов - Графа.

“Първо, важно е да говорим, защото хората в днешно време много не говорят помежду си”, казва той и допълва, че е привърженик на хубавото говорене, което е със стил и без агресия в думите.
Според него поп музиката в световен мащаб има проблем със съдържанието и с посланията, които носи.  

Графа е и текстописец на песните си и казва, че винаги се е старал съдържанието, дори и на най-комерсиалните му хитове, да има нещо повече от хитовата ключова фраза. “Текстовете се раждат много по-трудно при мен, защото българският език е по-сложен и за пеене. Когато правиш текст за поп песен, реално не можеш да ползваш голяма част от сленговете (жаргонните думи), които например в хип-хоп музиката са позволени, но в мелодичната линия на една поп песен не отива да сложиш такава дума или израз", обясни музикантът.

Друга трудност пък е, да се подберат думи, които да не звучат банално. Това, според него, е трудно и изисква време. По тази причина е имало случаи, когато с месеци не може да завърши дадена песен, защото липсват три - четири думи, които не се появяват. Като пример той посочи песента “Фалшиви струни” от последния му албум, чийто текст четири месеца не е могъл да завърши и е имал шест варианта на припева. 

Според Графа е важно поведението на артиста не само на сцената, но и извън нея. “Би трябвало образът, който е в медийното пространство да е образът, който е истински. Човек не трябва да играе роли”. В същото време той вижда и липса на колегиална етика в музикалното съсловие, като често има хора, които се опитват да обезценят таланта и труда на другите и това го отвращава. “С езика на омразата и завистта не би трябвало да говорим, а това се случва много често”.

Влади Ампов е автор и на поетичната книга “Белезите по гърба ми”, чийто предговор е на колегата му Стефан Вълдобрев. “Това бяха отделни мисли, записани на хартия", припомня си той и си признава, че след негативни коментари, е спрял да пише, като продължава да създава единствено текстовете на песните си. Графа обясни, че първо пише мелодията и след това по мелодичната линия създава текста на песента.

За българската поп музика, певецът казва, че хубавото е, че вече има разнообразие и всеки може да направи своя избор. Той лично харесва текстовете на “Остава”, песните на Стефан Вълдобрев, на когото благородно завижда за хубавите текстове. Харесва също и текстовете на Руши Видинлиев, като той е писал музиката за две от песните му - “Хотел **” и “Бе Ге TV”.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На 1 декември стартира гласуването в кампанията "Решава София"

На 1 декември стартира гласуването в кампанията "Решава София", в която граждани могат да подкрепят проекти , предложени от самите тях или от неправителствени, или професионални организации. В рамките на две седмици ще се определят първоначалните предложения, а след това предстои да се гласува и за окончателните. Столичани отново ще могат да..

публикувано на 24.11.25 в 17:25

Данита Заричинова: Моделът "замърсителят плаща" мотивира хората да намаляват отпадъците

Такса битови отпадъци е основен елемент в управлението на отпадъците - с нея общините покриват разходите за събиране, транспорт и третиране на твърдите битови отпадъци. В България в момента плащаме на база данъчна оценка на имота, но отдавна се говори за реформа на тази такса и за въвеждането на модела "замърсителят плаща" или още: “плащаш, колкото..

публикувано на 24.11.25 в 16:16
Елица Павлович

Първият Интерактивен музей на “Будителките” с фокус върху Екатерина Каравелова

През 2025 г. се навършват 165 години от рождението на Екатерина Каравелова, първата защитничка на женските права в България, учителка, преводачка, писателка. Какво място заема нейната личност в първия Интерактивен музей на “Будителките”, който се намира на площад "Гина Кунчева" в София, разказва Елица Павлович от екипа на Фондация "Будителките",..

публикувано на 24.11.25 в 16:00

Шестчасов маратон по писане на писма за права ще се проведе в София

Всяка година кампанията "Пиши за права" на "Амнести интернешънъл" обединява хора от цял ​​свят, за да се борят с несправедливостта и да подкрепят хора, чиито права са застрашени. През последните няколко години действията на хора, съпричастни на инициативата, допринесоха за освобождаването активисти по света и възтържествуване на..

публикувано на 24.11.25 в 15:35
Николета Руева и Димана Георгиева

И след повече от 200 г. романът "Франкенщайн" на Мери Шели е актуален

Много изследователи определят тази книга като първия научно-фантастичен роман, готически шедьовър и основа за развитието на хора жанра. Колкото и изумително да е за съвременните читатели, неостаряващата книга "Франкенщайн, или новият Прометей" е написана от Мери Шели , когато е била едва на 18 години. Успоредно с поредната и..

публикувано на 24.11.25 в 14:35
Снимки: Сатиричен театър

В "Сатирата" - първа пиеса на Новица Савич, пропита с хумор, абсурд и доброта

"Пак плаче, но този път от щастие" е дебют на режисьора Явор Борисов. Текстът за първи път е преведен на български и поставен на наша сцена. "Сръбска театрална трупа беше гостувала във Враца. Там има фестивал на кратките форми. И всички колеги от врачанския театър бяха останали във възторг от текста. Разказаха ми, аз също се запалих, защото съм..

публикувано на 24.11.25 в 13:15