Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сдружение "Мещра" - изкуството да възродиш за нов живот старите къщи

Снимка: transfiguration-festival.com
Тази седмица в предаването “Радиоприемница” говорим за маскарадите, ритуалите, целия колорит на костюмите и маските. За да се случат по възможно най-автентичен начин подобен род събития, трябва да съхраним архитектурното и културното ни наследство. С тази задача са се заели от сдружение “Мещра”. Това е организация на специалисти в областта на опазването на културното и природно наследство. Гостува ни председателят на сдружението арх. Ирина Аргирова.

“Сдружението е съставено от архитекти - инженери. Чрез нашите дейности, търсим традиционни строителни практики, и носителите, които могат да ги покажат. Самото име “мещра” означава майстор”, казва арх. Аргирова и обяснява, че тези хора стават все по-малко. Вече 4 години архитектите търсят такива стари майстори в страната и добрата новина е, че все още ги намират. Освен това има и млади хора, които искат да се занимават с това и това знание може да бъде съхранено.

Историята си сдружението започва в с. Долен, където са поканени на Зенит фюжън фестивал. Там те участват като архитекти и изследователи, с афинитет към опазване на културното наследство. Помагат с работилници и архитектурни разходки. От сдружението вече работят и с образователни институции и музеи, а след като стават официално сдружение “Мещра”, създават проекта “Добър ден, майсторе. Как я построи?” в Странджа.

“Това беше един проект с палитра от терени, проучвания, с работилници, с намерените майстори, с изложба, която достигна и до София - в НДК и в Национален етнографски музей”. Тогава от сдружението създават свое място и в мрежата, където публикуват резултатите от своите теренни проучвания.
Една от целите на проекта в Странджа е да намерят тези майстори, които все още могат да покажат традиционните практики. “За Странджа е много интересна къщата с дъсчена обшивка и самите покриви, които са по-различни от планинската къща - те са покрити с едноулучни керемиди”, казва Ирина. Там те намират двама майстори - един, владеещ цепенето на дъски, за да се реставрира една такава къща с дъсчена обшивка, а другият майстор припокрива със специалните керемиди покриви.

Проектът продължава една година - 2016 - 2017, и през този период от сдружението правят теренни проучвания на място и разговарят с местните хора, за да открият майсторите. Третият майстор, който намират там, е кошничар. След проучванията, които правят от сдружението, създават и майсторски работилници, на които старите майстори предават знанията си.

“Хората започват да оценяват тази традиционна архитектура и нейните качества”, казва Илина. Има възраждане на малките села, млади хора се завръщат и възстановяват старите къщи или чужденци, които купуват старите български къщи и ги реновират. За да бъде запазен архитектурният облик, трябва да се знае как да бъде направено това. Все още има такива села, които са запазили автентичния си облик. В Странджа такива са селата Кондолово, Заберново, Кости и Българово.

Традиционната архитектура е съставена изцяло от естествени материали и затова сдружението е не само за архитектурно, но и за природно наследство. “Тази архитектура се вписва много хармонично в природата и в мястото, където е”.

Проектът на сдружението от тази година е “В света на Старопланинската архитектура”, осъществява се съвместно с Етнографски музей на открито „Етър“. Във всички проекти, които са правили, и в различните села, където са били, архитектите виждат неправилно реставрирани стари къщи, както и смесване на съвременни материали с традиционни.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Питбулите не бива да се пускат свободно. /Снимката е илюстративна

Столичен инспекторат: Предприети са мерки по сигнала за питбула в "Люлин 4"

След подаден сигнал от жалбоподателката за инцидент с питбул без намордник и повод , който нападнал момиче и кучето ѝ във вход на блок в  "Люлин 4" , от Столичния инспекторат съобщават, че са предприети мерки. Изпратени са данните за удостоверяване на стопанина на агресивното куче като след това ще му бъде съставен акт. Инспекторите..

публикувано на 28.07.25 в 18:07
Язовир „Искър“

Три приятни в жегите места, където има какво да правите (недалеч от София)

В летните жеги нищо не дава повече хлад и свежест от водата. Затова и днешното предложение за разходка на Мария Бояджиева е за  три водоема близо до София . Първото предложение е само на час път с кола от столицата и на 16 километра от Самоков. Това е язовир „Алино“. Мястото е приятно за разходка, риболов, пикник и отдих. Водоемът се намира на края..

публикувано на 28.07.25 в 16:37
Д-р Надя Дзелепи и д-р Анна Кирова

Младите д-р Анна Кирова и д-р Надя Дзелепи от НКБ взеха с успех европейски изпит

Младите специалисти д-р Анна Кирова и д-р Надя Дзелепи преминаха успешно Европейския изпит по кардиология, съобщиха от Националната кардиологична болница (НКБ), където лекарките работят. Изпитът се провежда от Европейското дружество по кардиология (ESC), като България е пълноправен участник в инициативата от 2021 г. "Тази диплома по..

публикувано на 28.07.25 в 15:35

Туристическият гаранционен фонд ще осигури сигурност за оператори и клиенти

След като от 10-15 години се говори за създаването на гаранционен фонд в областта на туризма, преди броени дни от ресорното министерство внесоха в Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма. Целта на предвиждания Туристически гаранционен фонд е да се гарантират правата на потребителите на услуги в този..

публикувано на 28.07.25 в 14:45
Константин и Сана Драгови

Шри Шри Рави Шанкар ще потопи 8000 българи в "Блаженство сред хаoса"

Константин и Сана Драгови са инструктори във фондация "Изкуството да живееш". Те са двойка както в живота, така и в работата си. Занимават се с йога и медитация. В началото на август организират няколко събития с Гурудев Шри Шри Рави Шанкар . Темата на трите просветляващи вечери в три града в България е " Блаженство сред хаoса ". "Какво е..

публикувано на 28.07.25 в 13:17

Картини от Кристо, Вешин и Нерон - в "летните акценти" на галерия "Нюанс"

Творба от ранния период на световноизвестния художник Христо Явашев-Кристо, създадена в началото на 50-те години на XX век, е част от изложбата с произведения на значими творци от XIX, XX и XXI век, подредена в галерия "Нюанс" до 7 септември. Експозицията е под надслов "Летни акценти 2025 - живопис и рисунка" и в нея могат да се видят..

публикувано на 28.07.25 в 12:26
Снимки: den.fm

Какво разказват "Документалистите" под заглавието "Пиявици и рози"?

Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..

публикувано на 28.07.25 в 11:13