Крайбрежието на Амалфи се намира на полуостров Соренто, само на около 30 км от града, чието име носи полуостровът. Разбира се, предвид спецификите на пътя, който е тесен, обикновено натоварен и вие като змия, тези 30 км се изминават за минимум час с кола.
Истината е, че именно тълпите туристи, липсата на места за паркиране, което е нормално предвид релефа, както и задръстванията по пътя са нещо, което до голяма степен може да развали усещането от това иначе райско кътче.
Март и октомври са чудесно време за посещение на този регион, тъй като температурите са съвсем приятни, има много слънчеви дни, като в същото време и избягвате основния туристически поток. Не е за пренебрегване и фактът, че извън сезона една подобна екскурзия ще ви излезе доста по-евтино.
Далеч не само градчетата по крайбрежието заслужават внимание. Селата, разположени в по-планинската част, са много автентични и откриват невероятни панорами към целия регион, крайбрежието, островите Капри и Иския. Тъй като са по-малко туристически, животът там е традиционен - градини с лимони и маслини, малки производства на зехтин и лимончело и ферми, произвеждащи първокласно проволоне и треча, местна разновидност на моцарелата.
Тъкмо в едно такова селце, наречено Термини, на самия нос на Сорентинския полуостров, се запознахме с едно сърдечно италианско семейство, което има малък бар и остерия. В него сервират просеко, лимончело, сладкиши, паста, сирена - всичко домашно приготвено в собствената им ферма.
В семейния бизнес работят три поколения от рода и беше изключително приятно да си поговорим за живота там, за туризма, местната кухня и всичко останало.
Чуйте разговора с Енрико Бунокоре, бащата в семейството, който гордо ни представяше стената със статии, награди, отличия и статии, които е получил като професионален барман, пътувайки в много страни по света.
От младия италианец Джовани Бунокоре пък ще чуете и как се прави традиционното за региона лимончело.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..