Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Френски медии се опълчиха срещу "Гугъл"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Френските медийни организации подадоха жалба срещу Google до органа за конкуренция на страната заради отказа на американския интернет гигант да плати за показване на тяхното съдържание. Този ход създава битка на правния фронт с Google по нов закон за авторското право на ЕС, който може да има огромни последствия за бъдещето на пресата.

По-рано тази година Франция стана първата страна, която ратифицира закона, който има за цел да осигури компенсации на издателите, когато работата им се показва онлайн. Съюзът за пресата APIG, който обединява десетки национални и регионални вестници, Съюзът на редакторите на списания, както и AФП, която внесе отделна жалба, твърди, че Google пренебрегва закона.

Новите правила на ЕС създават така наречените близки права, които дават форма на защита на авторските права на медийните фирми, когато тяхното съдържание се използва в уебсайтове, търсачки и платформи за социални медии. Но в Google - който притежава виртуален монопол върху интернет търсенето - посочените статии, снимки и видеоклипове ще се показват в резултатите от търсенето само ако медийните групи се съгласят да позволят на технологичния гигант да ги използва безплатно. Ако те откажат, в отговор на търсенето ще се появи само заглавие и нула съдържание, заявиха от Google, това почти сигурно ще доведе до загуба на видимост и потенциални приходи от реклами за издателя.

В своите жалби до френския орган по конкуренция, който вече започна разследване на Google, медийните организации заявиха, че гигантът злоупотребява с доминиращото си положение на пазара. Google отхвърли исканията им, но обеща да си сътрудничи с органа.

Повече от 1000 журналисти, фотографи, създатели на филми и медийни изпълнителни директори в цяла Европа подписаха отворено писмо миналия месец, призовавайки правителствата да гарантират, че Google и други фирми за интернет и социални медии спазват новото правило на ЕС.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всяко четвърто дете в ЕС е било в риск от бедност през 2024 г.

Всяко трето дете в България е в риск от бедност, показват данните на Европейската стаистическа служба Евростат. По този показател страната ни е на първо място сред страните членки на ЕС, следвана от Испания и Румъния.  Почти всяко четвърто дете до 18-годишна възраст в Европейския съюз -  или общо 19 милиона и 500 000 деца, е било в риск от бедност или..

публикувано на 28.05.25 в 13:46
Цветомир Петров

Цветомир Петров предупреди за нови проблеми след увеличение на заплатите в транспорта

Всички общински съветници се застъпиха за решението, че трябва да бъдат удължени картите за градски транспорт на всички хора в София, които са имали актуални превозни документи към момента на транспортния протест . Това заяви пред БНР председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров . "Още в утрешния ден, когато ще разглеждаме..

публикувано на 28.05.25 в 12:37
Министърът на енергетиката Жечо Станков.

Битовите потребители остават неограничено на регулиран пазар на тока

Цената на тока за бита остава регулирана и след първи юли, потвърди след заседанието на правителството министърът на енергетиката Жечо Станков. Предвижда се компенсациите за тока на домакинствата да бъдат 1 млрд. лева. С решение на кабинета държавата е гарантирала приходите във Фонд "Сигурност на електроенергийната система", за да бъдат..

публикувано на 28.05.25 в 12:33

"Баба Меца" ще пътува от София до Перник в Деня на детето - 1 юни

По повод Деня на детето – 1 юни, БДЖ организира атракционно ретро пътуване от София до Перник с легендарния парен локомотив, по-известен с нарицателното Баба Меца. Малки и големи ще могат да се запознаят с метода на задвижване на влаковете чрез парна тяга. На 1 юни, влакът ще замине от Централна гара София в 09:50 ч. и ще пристигне в Перник в..

публикувано на 28.05.25 в 11:16

Криминално проявен без книжка катастрофира пиян с откраднат камион в Пернишко

Криминално проявен мъж от Трънско, който никога не е притежавал шофьорска книжка, е катастрофирал докато кара пиян откраднат камион, съобщиха от ОДМВР- Перник. Сигналът за ПТП е подаден вчера. Съобщено било за катастрофирал товарен автомобил на пътя за трънското село Врабча. Пристигналите на място полицаи установили, че камионът е шофиран от 51-годишен..

публикувано на 28.05.25 в 10:51

Седмица на децата в столичния район "Витоша"

Столичният район "Витоша“ обяви дните от 27 май до 1 юни за Седмица на децата. През всички дни за малчуганите са предвидени игри, куклен театър, музика, лакомства, подаръци, наука, изложби, спорт и дори планински преходи, съобщи кметът Зарко Клинков. На 28, 29 и 30 май, децата от района могат да се насладят на куклен театър на различни локации...

публикувано на 28.05.25 в 09:23

Части от ж.к. "Изток", "Западен парк" и гр. Бухово остават без вода

Във връзка с подмяна на спирателен кран по ул. „Люлякова градина“, ж.к. "Изток" , от "Софийска вода" предупреждават, че на 28 май (сряда) се налага спиране на водоподаването от 10: 00 до 19:00 часа в района на: ул. „Люлякова градина“ от ул. „Антон Чехов“ до ул. „Димитър Гичев“, ул. „Димитър Гичев“ от ул. „Самоков“ до ул. „Люлякова..

публикувано на 28.05.25 в 07:10