ФОРУМ
Първото издание на Relogia е озаглавено Човешкото измерение. Събитието e първото по рода си в България и представя последните иновации, oбединяващи науката, изкуството и технологиите в образованието, изследванията и културата в контекста на световните STE(A)M тенденции. Форумът се провежда под почетното председателство на Министерство на образованието и наука. Той е организиран от Фондация за изследвания в областта на науката и изкуството „Re:“ и Националната художествена академия, с подкрепата на Столична община.
Предвидени са три модула: конференция 21-22.11.; изложба 19-24.11.; работилници 21-22.11.2019 г.
СПЕКТАКЪЛ
Държавната агенция за закрила на детето организира концерт-спектакъла „Празника на доброто“. На събитието от 17.00 часа в зала 1 на НДК ще бъдат представени истории за хора, помогнали на деца и техните семейства, и ще бъде отбелязана 30-ата годишнина от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето.
НАГРАДА
КРАСОТА
Националният финал Мис България 2019 ще се проведе от 19.00 часа в зала „Рейнбоу Плаза“.
ПРЕМИЕРА
МУЗИКА
Емил Табаков ще дирижира Софийската филхармония за едно от най-грандиозните произведения в музикалната история - Симфония номер 8 на Антон Брукнер. Концертът е тази вечер в зала "България". Произведението е известно още като "Апокалиптична симфония" и "Апокалипсис".
БАНСКО
С програмата си фестивалът на планинарското и екстремно кино Банско филм фест, който беше открит снощи, ще отбележи 90-годишнината на организирания алпинизъм и 90 години организирано пещерно дело в България.
КИНО
Програмата за днес на Киномания: Портрет на момиче в пламъци (Люмиер Лидл, 18:30, Red Bull Acro Cross: Страст за летене (Люмиер Лидл, 21, Черната птица (Одеон, 18:30), Вълчият зов(Одеон, 20:30), Славни времена, с който се откри фестивалът на френския филм (Дом на киното, 20), Кресчендо (Euro Cinema, 19:30), Най-хубавите години от един живот (Френски институт, 19), Джоджо Заека (G8, 18:30)
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..