Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доротея Табакова: Университетът е място на памет

Снимка: uni-sofia.bg
Тази седмица тема в предаването “Радиоприемница” ще бъде паметта - как и какво помним, кое придобива за нас символна стойност, защо е важно да съхраняваме това познание.
Днес Софийският университет “Климент Охридски” отбелязва патронния си празник, а гост в предаването е ас. Доротея Табакова - магистър по класическа филология, преподавател по “Старогръцки език", “История и теория на превода” във Факултета по класически и нови филологии.

“Университетът, който някога е бил мечта за мнозина, единственият път за разцвет, сега вече става по някакъв начин оспорим и заменим, не защото има други университети, а защото има други варианти на живот, които не предполагат висока образованост", казва Табакова.

Традиционният празник, според нея, е място за разчупване на делника, място за почит, за преповтаряне, препотвърждаване и реактуализация на всичко онова, което сме. Основният смисъл на празника, е че е момент за преосмисляне.

“Университетът е par excellence място на памет. Той е предвиден като такова нещо. И разликата между една школа, в която получавате квалификация, за да излезете на пазара на труда, и университета, минава някъде точно там”. По тази причина и криворазбраният прагматизъм, че се подготвят кадри за пазара на труда, е нещо, което “убива университета в университета”, защото обикновената професионална квалификация гради място на пазара на труда, не гради личност. Университетът гради личности, ценности и морал.

Според нея, в момента знанието в голяма степен съществува партикуларно - научаваме “всичко за нищо”, търси се непосредствен, бърз ефект от това, което е научено.

Паметта не се гради от това, че се научават някакви факти. "Фактът извън контекста не означава нищо - той не гради представи. Студентите знаят, че ще бъдат изпитвани под формата на тест, знаят, че се забавлява под формата на куиз. Знанието вече е сведено до знание на единични факти. “За да може да функционира предаването от учител към ученик, това предполага много по-сложна комуникация, която не е сведена само до техническо предаване на знания”, казва тя.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест: Бездействията на институциите убиват децата ни?

Родители и близки на жертви на пътя, много от които деца, излязоха на протест пред Съдебната плата в София. С шествие множеството се отправи пред сградата на Министерство на правосъдието, за да изрази гнева си и да настоява за справедливи присъди за нарушителите на пътя. Хората носеха плакати с надписи: "Съдебната система в България:..

публикувано на 07.04.25 в 13:35

Строят копие 1:1 на самолета на Димитър Списаревски

Асоциацията за история и бъдеще на българската авиация (АИББА) организира кампания за съхранение на паметта на българския национален герой, летец-изтребител Димитър Списаревски, който загива само на 27 години при боен полет по време на  бомбардировките на София  през  Втората световна война , след като сваля  американски бомбардировач..

публикувано на 07.04.25 в 13:15

През април ще се проведе традиционното велошествие "София кара колело за по-чист въздух“

Велошествие и спортен празник, в който известни личности се включват и повеждат колона за по-чист въздух в София. Множество популярни спортни звезди на България ще поведат колоната на "София кара колело за по-чист въздух“ на Цветница, 13 април. “Това е традиционно събитие, което всяка година през април месец провеждаме. Тази година Цветница е на 13..

публикувано на 07.04.25 в 12:35
Антонио Дачовски

След 10 години Националният музикален театър отново представя оперетата "Хубавата Елена“

На 27 и 28 май на сцената на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ ще бъде премиерата на "Хубавата Елена“ от Жак Офенбах. С този спектакъл ще бъдат отбелязани и 60 години от основаването на Учебния музикален театър към Националната музикална академия. „Хубавата Елена“ е опера-буфа в две действия, създадена от френския композитор Жак Офенбах...

публикувано на 07.04.25 в 12:09

Тъгата, представена през исторически събития в изложбата "Feel her tears"

До 17 април 2025 г., в зала "Райко Алексиев“, авторът Веселин Зографов представя изложбата “Feel her tears” ("Опитай сълзите й“). Експозицията е пречупена през исторически събития – от убийството на Райко Алексиев през 1944 г. до наши дни. Централният обект на авторския проект на Веселин Зографов и съмишленици, е скулптурата "Пиета в разпад“. Чрез..

публикувано на 07.04.25 в 11:52

Третата иновация в НФСГ излиза от проектите и се отразява на учебната среда и съдържание

Третата иновация в Националната финансово-стопанска гимназия (НФСГ)в София е под наслов " Глобални компетентности за устойчив свят " и е насочена към учениците от X, XI и XII клас, разказа пред БНР-Радио София директорът на училището Мая Гешева .  Тук младите хора задълбочават познанията в областта на кръговата икономика, устойчивото..

публикувано на 07.04.25 в 11:48

През миналата година замърсяването с азотен оксид в София се е увеличило

Замърсяването с азотен оксид в София през 2024 година се е увеличило, алармират от екологично сдружение "За Земята". В над 90% от точките в града, в които организацията проследява нивата на азотен оксид, средногодишните концентрации са над законовата норма, а във всички точки - над препоръчителните нива според Световната здравна организация...

публикувано на 07.04.25 в 10:37