Днес се опитваме да разберем как помним града. Какво от него остава в съзнанието на хората, кое изчезва с времето…
За разсъжденията по тези и други въпроси помага арх. Димитър Механджиев. Самият той провежда архитектурни разходки из София.
Избрал архитектурата за своя професия, той признава, че с времето е обикнал сградите, градските пространства, следи с интерес това, което се случва. Със свои колеги решили да участват в „КвАРТал фестивал“ и да разкажат какво чувстват към София и от какво се поражда тази обич – от огромната, богата и ценна история. Истинските неща и истории, които са не само зад каменните фасади, зад имената на улиците, но донякъде и в сърцата на хората, които са живели или живеят в тях.
Арх. Механджиев оприличи София на проектантски пластове паус, наслагвани с времето, в резултат на което се е получила тази среда - със сгради, които са разнообразни, със свой дух и стил, в зависимост от периода, в който се строени…
Столицата ни е минала през следосвобожденския стремеж да се отърси от турския изглед, по-късно свой градски отпечатък слага царска България, стремежът към промяна в начина на живот, използването на автомобили и обществен транспорт, Втората световна война, бомбардировките, соц-епохата, озеленяването…
Човек е сложно същество, което има нужда от това, да изпитва, да преживява, да потребява – култура, изкуство, да изпитва общност. Всички тези нещо се съчетават в града. Затова е важно да ги пазим и помним. Това ни прави душевно по-богати като хора и като общество.
Арх. Механджиев различава лична и общностна памет за местата града, в зависимост от индивидуално преживяните моменти и случки (улиците в квартала, училището) или събитията, в които сме участвали в/с група (площади, градинки, паметници).
Местата на обществена памет не трябва да е само мъж на кон, не бива да забравяме или да загърбваме неприятната памет – допълва арх. Механджиев. – Напоследък романтизираме или героизираме по-далечното минало, защото ни е срам от настоящето. Но болезнените спомени са важни.
Димитър Механджиев е на мнение, че бившата Централна минерална баня трябва да възстанови функцията си.
Музеят на София трябва да се разгърне, в момента той предлага експозиция, която не е нито за софиянци, нито за чуждестранните туристи, които идват тук, за да видят ориенталска или социалистическа визия. Той (по)казва София като европейски град, а не разказва историята…
За опазването на културното и архитектурното богатство Столичната община трябва да играе ключова роля за помощ с експертиза и финанси, както и с контрол, допълва арх. Механджиев.
Чуйте целия разговор с арх. Димитър Механджиев.
Днес облачността отново ще се увеличава и след обяд ще бъде предимно облачно, но ще се задържи почти без валежи. Привечер на отделни места в Източна България, а през нощта срещу събота и в останалата част от страната ще превали. Максималните температури ще са предимно между 10° и 15°, в София – около 10° . Над Черноморието облачността ще е..
В предаването "Форум" гости тази седмица са Лидия Даскалова - политолог и юрист и Калоян Константинов - журналлист, асистент към Института по балканистика на БАН. Заедно с водещия Лъчезар Христов те обсъдиха следните теми: Войната по пътищата: Парламентарната комисия по транспорт подкрепи шест законопроекта, свързани с движението по пътищата;..
Има ли ЕС пряк достъп до спестяванията на хората? Все по-често в социалните мрежи се твърди, че новите планове на ЕС са заплаха за личните спестявания на европейските граждани. Този слух развенча евродепутатът Радан Кънев, който заяви, че много категорично трябва да се каже, че това не е вярно. “Няма нищо вярно и е много опасен тип..
Зимата може би е вече към своя край, нищо, че снегът ни изненада през април. Но може би скиорите имат последен шанс? Курортен комплекс Боровец, най-старият планински курорт в България и на Балканите, отчита по-успешен зимен сезон спрямо миналогодишния. Въпреки че все още не са обявени точни данни, предварителните записвания показват по-добри..
По случай Седмицата на гората учениците от 11-те училища на територията на община Елин Пелин ще засадят над 1800 дъбови и иглолистни фиданки в землището на село Нови хан. Инициативата е на Община Елин Пелин, а новозалесената площ ще приеме името „Гората на децата“. Подготовката за инициативата е започнала още през есента на миналата година,..
Темата за пътната безопасност и войната по пътищата, особено актуална през последните седмици, не бе подмината на днешното заседание на Столичния общински съвет. Общинските съветници почетоха с едноминутно мълчание паметта на 12-годишната Сияна, трагично загиналата в катастрофа край с.Телиш, а председателят на съвета Цветомир Петров изказа..
Тази година фестивалът "25 през 2025" ще представи поредица от исторически филми. Един млад фестивал, в който Филмаутор съживява в 25 кадъра българската история на голям екран . Фестивалът "25 през 2025 - история на кино" е продължение на фестивалите на Филмаутор от предходните две години, когато стартът беше даден с "30 класики“ за..