Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цанка Миланова и мечтата ѝ да нахрани всички нуждаещи се

БХБ успява да доставя храна до 20 хил. души всяка година без държавна подкрепа

В страната ни има милион и половина българи, които живеят под прага на бедността. Всеки втори пенсионер изпитва недостиг на храна, а всяко пето семейство съществува в сериозна оскъдица. Именно на тях посвещава времето си героинята в предаването "Моята история на доброто".

Цанка Миланова е част от Българската хранителна банка от 8 години. Мисията им е да разпределят храната, която фирми не могат да изразходят - към хора, които не могат да подсигурят собствената си прехрана.

През складовете на организацията ежедневно минава около 1 тон качествена за консумация храна. Тя е в срок на годност и за часове бива разпределена към някой, който няма какво да яде.

Удовлетворение изпитва Цанка, когато е в полза на тези, които не могат сами да се погрижат за нея. Напук на трудностите, които за жалост са много и са съвсем регулирани.

Нужен ни е разум, за да проумеем, че вместо да изхвърляме на боклука, можем осигурим щастие на някой друг.

За една календарна година в България се разпиляват над 670 хил. тона храна, която е произведена в повече и по някакви логистични или технологични причини не достига до търговската мрежа. Да бъде дарена, вместо изхвърляна тази годна за консумация храна - за това се бори Цанка Миланова. Мечтата й е да успее да нахрани всички нуждаещи се в България. За сега успява да го направи за част от тях.

По пътя си към изхранване на нуждаещи се, Цанка среща и други организации, които й помагат с насочването на годните за консумация продукти.

БХБ успява да доставя храна до 20 хил. души всяка година без държавна подкрепа, с подкрепата на бизнеса, на европейски пограми и с подкрепата на доброволци, като над 800 души годишно се включват в спасяването на храна.

Излишна храна не би трябвало да има. Докато наши сънародници се чудят как да изхранят децата си, то милиони тонове храна гният по сметищата. Това е тъжната българска реалност. Тежка истина, която Цанка с огромни усилия се опитва да промени.

Чуйте цялата ѝ история в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 02.10.25: Използване на международни доклади за тяснопартийни политически цели

Коментатор във "Форум" на 2 октомври е адвокат Лора Георгиева от Антикорупционния фонд (АКФ) . Тя се спря на "горещи" и важни за България теми: След съответната промяна в закона и изтичане на 6 месечния срок от влизане в сила, от 21 юли т.г. Борислав Сарафов не (може да) е (и.ф.) главен прокурор . Какво следва – избор на нов главен..

публикувано на 02.10.25 в 18:34

МБАЛ Самоков приема специализанти. Лекари, работили в София, се връщат в родния си град

Над 30 медицински специалисти, които са завършили или продължават да учат, се включват или вече са част от екипа на Многопрофилната болница за активно лечение в Самоков. Благодарение на съвместна програма с общинската администрация, лечебното заведение успява да привлече нови служители, които започват работа в различни медицински области...

публикувано на 02.10.25 в 16:48

Столичният инспекторат следи състоянието на около 35 хиляди шахти

Столичният инспекторат продължава контролната си дейност по почистването дъждоприемните шахти по софийските улици. С настъпването на есента и навлизането в периода, когато се очакват повече валежи, техническото и експлоатационното състояние на отводнителните съоръжения става особено важно. С течение на времето някои от шахтите са..

публикувано на 02.10.25 в 16:15

Организират голям национален тенис турнир за жени “Royal Slim“

Голям национален тенис турнир за жени-любителки “Royal Slim“ ще се проведе на 4 и 5 октомври. В предаването „Радиокафе“ гостуваха Дени Димитрова, Мария и Анита, за да разкажат за Първия национален шампионат, правен изобщо някога в историята на любителския тенис. “Нашата лига се нарича Smile Cup, по принцип провеждаме ежемесечни турнири..

публикувано на 02.10.25 в 16:02
Снимката е илюстративна

Недостигът на кадри в хотелите и туризма придобива характера на криза

Кризата за кадри в хотелите се задълбочава. Очакванията от началото на този сезон се оправдаха, за съжаление. Въпреки че до голяма степен хотелите успяват да комплектоват екипите си, проблемът стои на дневен ред и дори в определени моменти придобива характера на криза за бранша, коментира пред БНР-Радио София Георги Дучев - изпълнителен..

публикувано на 02.10.25 в 15:42

"Парижки нощи" закриват фестивала "Софийски музикални седмици" на сцената на Музикалния театър

Днес, 2 октомври, от 19.00 часа, на сцената на Националния музикален театър “Стефан Македонски” в София, ще гостува Балетът на Старозагорската опера, за да представи своята най-нова балетна постановка  "Парижки нощи“ , по музика на Карл Мария фон Вебер, Сергей Рахманинов и Жак Офенбах.  Либретото, хореографията и постановката са на Донвена..

публикувано на 02.10.25 в 15:05