Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Росица Денчева: През последните години животът става все по-визуален

Снимка: bitrebels.com/
Потреблението и свръхконсуматорството имат много измерения - от това какво пазаруваме до това колко и какви грижи полагаме за себе си и за външния си вид (колко средства отделяме). Съществува ли вечната младост и докъде можем да стигнем в стремежите си към нея. Отговорно потребление или свръхконсуматорство е онова, което ни води към представата ни за красотата. “Със сигурност е много лесно човек да се изгуби във всичко, което ни залива.

"Имайки предвид, че през последните години животът стана все по-визуален. Стремежът към създаване на собственото ни лице и тяло, което да наподобява лицето и тялото на образите, които ни атакуват от всякакви екрани, всъщност тласка хората към голямо желание и опити да модифицират себе си по някакъв начин”, казва д-р Росица Денчева - един от уважаваните специалисти в България в областта на дерматологията.

От почти всички социални и възрастови слоеве са пациентите на клиниките. Много от жените искат да няма драстична разлика след манипулациите, които им се правят и държат да запазят своята естествена идентичност, но все пак търсят промяна. 

“Приемам тези търсения като нещо позитивно, а не като първа стъпка към загубата на идентичността, но нерядко е лесно да се случи това, особено ако човек прекалено много се поощрява от първия опит, който е направил”, допълва д-р Денчева.

В практиката си тя се среща често с жени, които се пристрастяват към козметичните корекции, независимо дали става дума за създаване на обем в скулите, увеличаване на устните, сваляне на излишна мастна тъкан от тялото и т.н. Когато усетят, че пациентът се пристрастява към желанието за промени, работата на лекарите е да го спрат. “Непрекъснато отказваме корекции”, обяснява тя. 

Ако пластичните корекции започнат в ранна възраст, преди 20 години, по-късно дори и да не се прекали с процедурите, може да се стигне до загуба на идентичност на лицето и добиване на общи характеристики.
Различни автоимунни заболявания или алергии правят лекарите много по-предпазливи към предлагането на различни процедури. Има и такива процедури, които използват естествени продукти. 

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13