„СедянкаТА“ е още една от местните общности, за които разказваме тази седмица. Обединяващия фактор при нея е изкуството на дантелата, а Бистра Писанчева е един от създателите на общността.
Откакто е сформирана преди няколко години „СедянкаТА“ не се е разпуснала, а ражда дантели, изплетени по уникална технология, ражда и емоции, взаимодействие и връзки, несравними с други. Групата е неформална и няма регистрация като неправителствена организация. Въпреки това участва в международни изложби на т.нар. совалкова дантела, известна у нас като калоферска.
Как самотното и трудно изкуство на изплитането на света от фини нишки, ражда нов свят за хората, разказва Бистра Писанчева, която пише и дисертация по темата.
“СедянкаТА” се провежда вече осем години, като през това време идваха и си отиваха хора, но дори тези, които не идват при нас редовно, се чувстват част от тази общност, защото са се присъединили.
“Ние имаме нужда да си споделяме, да си показваме една на друга това, което сме направили. И колкото и добре да се работи насаме вкъщи, не може след това да покажеш това, което си направил”, обяснява Бистра Писанчева.
На срещите се обменя много и различна информация, обучават се и един друг самите участници. “Седянка - в този формат някога са се събирали тези, които могат да покажат и да научат тези, които не могат. Не е имало курсове, клубове, кръжоци и всякакви други групи. Една на друга жените са си показвали, без заплащане и без криене на занаята, защото това е било важно”.
В момента седянката се състои от около 20 души, като има и преподаватели за новите, които са се присъединили.
На тези седянки, жените са разменяли и рецепти, и съвети за къщата. “Дантелата е поводът да се съберем”, казва Писанчева и допълва, че именно непринуденото общуване ги прави социална група.
Чуйте повече в звуковия файл.
В седмицата, посветена на традиционните художествени занаяти, в предаването “Радиоприемница”, обръщаме внимание и на дантелата. В момента в Националния етнографски музей има прекрасна изложба, озаглавена “Кой създава и кой използва дантела”. Експозицията..
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%,..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората”..