Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жените в българската култура и наука - професионалисти, запазили своята женственост

За приноса на жените в българската литературна и културна история разказва в предаването “Радиоприемница” Катя Зографова - известната българска литературна историчка, литературоведка и писателка, която е член на Дамския литературен салон “Евгения Марс”, в Клуба на българските писателки и е директор на музея “Н.Й. Вапцаров”.

Катя Зографова е автор и на изследването “Многоликата българка - забележителни жени от Възраждането до наши дни”.
“Аз се вълнувам поне от 20 години от тази теми за приноса на жените в българската литература и култура”, казва тя.

Все още има неразказани истории за видни българки и “Многоликата българка” ще има свое продължение “Българката”, макар че наскоро излезе друга книга на подобна тематика - “Аз съм българка” на Петя Александрова, а 40 млади художнички са направили илюстрации на жените, за които се разказва.Към историите на забележителните български жени ще бъдат добавени историите на българки от седем столетия назад.

Първата героиня ще бъде Кера Тамара, въпреки оскъдните документи за нея, тя е важна заради саможертвата, която прави за България. Тази саможертва се повтаря и по-късно при многобройните, но анонимни жени от Априлското въстание.  Остава неизвестна съдбата на първата българска лекарка д-р Тота Венкова.

“Какво се случва с всички забележителни жени - най-често, когато говорим за поетесите, те остават без семейства или без деца. Единствената от големите поетеси Багряна е тази, която има син и продължение на рода си, но заради това че изостава детето си, когато заминава за Мюнхен, се крие от детето коя е майка му.Още по-тежка е съдбата на Екатерина Ненчева, която въпреки борбата на Веселин Ханчев, остава без гроб.

Сложната съдба на видните българки не подминава и акад. Жана Гълъбова, която работи в изолация след 9 септември 1944 г., активно превежда, но заедно с Константин Гълъбов нямат собствени деца. А огромният архив, който събира, включително и писмо на Алберт Айнщайн до Константин Гълъбов, е бил предаден на вторични суровини след смъртта ѝ.

В продължението ще бъде включена и историята на Васка Емануилова, защото най-значимата българска скулпторка и дарителка на София.
“Нуждата от единение и това усещане  нашето поколение да се сроди с тези жени, да не си мислим, че ние живеем най-тежко, в най-сложното време, да видим света през биографиите на тези жени, които са имали страшно мъчителни житейски пътища и въпреки това са запазвали духа и дори красотата си, затова Юлия Кръстева ги нарича “интересните българки”, великолепни професионалистки, които обаче съхраняват и своята женственост.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00