Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Севдалина Войнова:

С политиките на местно ниво се реализира интеграцията и реалната промяна

Снимка: БГНЕС
Една сентенция казва, че "властта може да прави само това, което е разрешено със закон, а гражданите могат да правят всичко, което не е забранено от закона", посочи пред Радио София Севдалина Войнова от Асоциацията за развитие на София. Между тези две понятия, обаче, има една голяма празнина, която създава място за много инициативи, пилотни действия и иновации.

Преди години гражданското участие в местната власт до голяма степен е било формализирано и самите граждани не са имали, приемайки че са ограничени и играят по правилата на администрацията. С течение на времето разбирането за гражданско участие е претърпяло значително развитие, като са се появили много интересни граждански инициативи, довели до сериозни резултати - в областта на почистването, залесяването, но и не толкова известни примери като факта, че някои средни училища в София провеждат практиките си като правят нещо добро за града.

Същевременно има тенденция гражданите да възприемат местната власт донякъде като свой враг и да се дисоциират от нея. Хората не виждат директната връзка с тези, които избират и чиято заплата плащат, отбеляза Войнова. Тя добави, че равнището на доверие е много важен фактор. Проведено европейско проучване за доверието между различните държави показва, че най-голямо доверие има между две скандинавски държави - Дания и Швеция. По-интересно в случая е, че ако в целия Европейски съюз имаше същото ниво на доверие, то неговият брутен вътрешен продукт щеше да се увеличи неколкократно. Друг важен фактор е работата с млади хора, все още необременени от недоволството на възрастните. Затова и намеренията на новия Столичен общински съвет включват много по-засилена младежка политика със съответните инструменти за насърчаването й.

Всички европейски политики напоследък започват да се прилагат на местно равнище, защото именно там се осъществява реалната интеграция и реалната промяна в какъвто и да е аспект. Чрез усилията на Столичната община и на Асоциацията за развитие на София вече са представени и пред Европейския комитет на регионите интересните мерки за интегриране на гражданите на трети страни на местно равнище, в които се набляга на социалната спойка или кохезия.

София е град, който дава много възможности за инициатива и добри идеи. Всяко нещо започва с първа крачка и трябва да сме готови да я направим, категорична е Севдалина Войнова.

Асоциацията за развитие на София е организация, която помага за взимането на решения по въпроси, за които Столичният общински съвет няма достатъчно ресурси. Тя изготвя изследвания и анализи за различни политики и работи за изграждане на европейски партньорства. Третата насока в работата на асоциацията е по-доброто общуване на местната власт с гражданите, бизнес средите, чужденците, академичните среди и др. През деветте години, в които съществува Асоциацията за развитие на София, са били реализирани различни проекти на теми от стратегия за уличното осветление до социално предприемачество, от кръгова икономика до интеграция на граждани от трети страни.

Повече подробности за местните политики и социалната интеграция - в интервюто на Лили Големинова със Севдалина Войнова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мая Цанева

Кой ще си „осинови спортна площадка“

Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“:  Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира  кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..

публикувано на 06.04.25 в 14:10

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...

публикувано на 06.04.25 в 13:42

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55