Дали в същата степен това разбиране е в сила и за българското общество? В годините на демокрацията изглежда, че българите не успяха да се научат достатъчно добре да търсят и защитават правата си, а още по-малко да ги отстояват. Нещо повече, в най-малка степен защитаваме груповите си права, изтъкна проф. Семов. Той бе категоричен, че пътят към така необходимата гражданска трансформация е в ясното посочване колко необходимо е човек да защитава правата си.
Всеки български гражданин е и гражданин на Европейския съюз, поради което притежава редица права, произтичащи от правото на общността. Правото на Европейския съюз и в частност правата на човека имат значение, не само когато се стигне до съд, но и в ежедневните отношения между гражданина и всеки друг - като потребител, служител, в отношенията с администрацията и с бизнеса. От две години се реализира проект с подкрепата на Програма "Правосъдие" на Европейския съюз, се провежда обучение на магистрати в България, Гърция и Румъния. Проведено е и социологическо проучване, което показва, че Хартата на основните права на ЕС не се познава добре от магистратите, а в още по-голяма степен и от гражданите. В рамките на този проект е създаден сайт, който съдържа много информация за Хартата и правата, описани в нея.
Българското общество през годините не е развило достатъчно способността да действа групово, но в случаите, когато покаже солидарност и заяви категорично позицията си против някакви нередности, резултатите обикновено не закъсняват, посочи проф. Семов. Гражданите могат да сезират и директно Европейската комисия, когато има "безобразия в държавата", защото нейна важна задача е да бъде пазителка на съюзния правов ред и да реагира на всеки случай, в който отделна институция в държавата не зачита правата му по Хартата на основните права на Европейския съюз.
Българите имат много добри лични качества, но механизмите за постигане на резултати у нас са слабо ефективни. Затова и способните българи постигат много на Запад. И точно активното отстояване на правата е един от начините за подобряване на тези механизми:
За мен е феномен, че най-бедният народ в Европейския съюз, с най-ниски, в редица отрасли - вулгарно ниски възнаграждения, е най-непротестиращият народ. Това е български феномен - беден, гладен и не стачкува.
Проф. Семов обърна внимание и на феномена "мизерия на прехода" или "работеща мизерия", изразяващ се в ниски възнаграждения на работещите хора. Именно тази мизерия води до пренебрегване на основни ценности на демокрацията и законността. Един от ключовите елементи е свободата на словота, която в България изглежда се изроди в две посоки - в "медийна слободия" и една свобода в социалните медии, която, обаче, там си остава.
Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..
В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..
Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..
Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..
Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..
“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..