„За да бъде чут гласът на европейския гражданин, всеки трябва да е запознат с възможностите, които Европа предоставя. В същото време – да имаме добра платформа, каквато Комитетът на регионите предоставя, за да може да се разберат проблемите и да бъдат адресирани по най-добрия начин към структурите, които могат да ги решат. Тук свързващото звено е местната власт, която всекидневно е запозната с локалните затруднения и пречки.“
Това заяви в интервю пред Радио София евродепутатът Ева Майдел. Както вече знаете, в „Радиоприемница“ тази седмица обсъждаме европейските политики. Майдел е член на Комисията за промишленост, изследвания и енергетика в Европейския парламент (ЕП). Много присърце й е темата за достигането на европейските решения до хората и тяхното реално внедряване на местно ниво:
„Най-важното е да създаваме този тип законодателство, с което да подпомогнем Европа да достига до всеки европейски гражданин, до всеки регион, до всяко селце.“
Хубаво е, че имаме отворени граници, имаме свободен пазар, гражданите могат да пътуват, да учат и работят в рамките на ЕС. В същото време не бива да пренебрегваме явления като обезлюдяването на някои региони. Това води след себе си редица други негативни процеси – например отдръпване на инвеститори от тези региони. Желанието на евродепутатите е да се преустанови напускането на тези селища по икономически причини.
Майдел е убедена, че ако повечето инициативи, възникнали на местно ниво, достигат до ЕП, може би въпросните процеси могат да бъдат забавени и променени. Дори да видим хора, които се завръщат в регионите, от които са тръгнали. По този начин съответните региони ще станат по-привлекателни и икономически конкурентни. Ще има и квалифицирана работна ръка за бизнеса.
Проблемът с обезлюдените региони се наблюдава във всяка страна – и в по-стари членки на ЕС, и в по-младите. И добре е, че това беше отчетено от Европейската комисия , допълни Ева Майдел. Средства наистина са нужни, но те трябва да се изразходват с цел развитие на регионите и подобряване живота на европейските граждани.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..