„За да бъде чут гласът на европейския гражданин, всеки трябва да е запознат с възможностите, които Европа предоставя. В същото време – да имаме добра платформа, каквато Комитетът на регионите предоставя, за да може да се разберат проблемите и да бъдат адресирани по най-добрия начин към структурите, които могат да ги решат. Тук свързващото звено е местната власт, която всекидневно е запозната с локалните затруднения и пречки.“
Това заяви в интервю пред Радио София евродепутатът Ева Майдел. Както вече знаете, в „Радиоприемница“ тази седмица обсъждаме европейските политики. Майдел е член на Комисията за промишленост, изследвания и енергетика в Европейския парламент (ЕП). Много присърце й е темата за достигането на европейските решения до хората и тяхното реално внедряване на местно ниво:
„Най-важното е да създаваме този тип законодателство, с което да подпомогнем Европа да достига до всеки европейски гражданин, до всеки регион, до всяко селце.“
Хубаво е, че имаме отворени граници, имаме свободен пазар, гражданите могат да пътуват, да учат и работят в рамките на ЕС. В същото време не бива да пренебрегваме явления като обезлюдяването на някои региони. Това води след себе си редица други негативни процеси – например отдръпване на инвеститори от тези региони. Желанието на евродепутатите е да се преустанови напускането на тези селища по икономически причини.
Майдел е убедена, че ако повечето инициативи, възникнали на местно ниво, достигат до ЕП, може би въпросните процеси могат да бъдат забавени и променени. Дори да видим хора, които се завръщат в регионите, от които са тръгнали. По този начин съответните региони ще станат по-привлекателни и икономически конкурентни. Ще има и квалифицирана работна ръка за бизнеса.
Проблемът с обезлюдените региони се наблюдава във всяка страна – и в по-стари членки на ЕС, и в по-младите. И добре е, че това беше отчетено от Европейската комисия , допълни Ева Майдел. Средства наистина са нужни, но те трябва да се изразходват с цел развитие на регионите и подобряване живота на европейските граждани.
Новата седмица започва с нови коментатори в дискусионното предаване "Форум". В първия ден на 51-вото Народно събрание и 7 протеста, водещият Лъчезар Христов провокира събеседниците по следните теми: Депутатите за пореден път не успяха да изберат председател на парламента. Сюжетите пред бъдещо правителство. Победата на Тръмп – реално..
Има един момент от падането на Берлинската стена през ноември 1989 г., който е особено затрогващ и символичен – моментът, в който знаменитият руски виолончелист Мстислав Ростропович изпълнява сюитите за соло виолончело на Йохан Себастиан Бах. Историята разказва, че той е в Париж, когато чува, че стената бива разрушавана, спонтанно се качва на..
В Копривщица все още тече ремонт на водопреносната мрежа и на асфалтовата настилка на бул. "Хаджи Ненчо Палавеев", но сякаш краят не се вижда. Въпросът е много щекотлив за всички жители на общината. Договорът е изтекъл, а работата не е свършена, обясни пред БНР-Радио София кметът на Копривщица Мария Тороманова . Местната администрация се..
Първите няколко кандидатури за "Наградите на БАИТ" са постъпили веднага след обявяването на старта на 14-ото издание на конкурса и те са били на ученици и студенти в категорията "Младежка награда". Това много ни зарадва, отбеляза пред БНР-Радио София Весела Калъчева – изпълнителен директор на БАИТ . Най-често кандидатите са от..
Авторски концерт на Вида Пиронкова ще се състои тази вечер в Съюза на българските композитори . Пиесите ѝ за пиано ще бъдат представени от 18.30 часа под мотото "Състояния“. "Контрастира с нашите човешки състояния, състоянията на духа ни, които се променят не ежедневно, а ежеминутно – от радост през тъга, мълчание, през носталгия,..
Документалният филм "Каменоделно училище“ разказва за Професионалната гимназия по каменообработване, което се намира в село Кунино, община Роман. Единственото такова школо на Балканския полуостров е създадено през 1920 година, с подкрепата на чешкото каменоделно училище в Хоржице, откъдето в Кунино идва учителят-специалист и пръв..
И след изборите партиите продължават с предизборната реторика. Не потърсиха мостове, вместо да се успокоят, се втвърдиха . Засега се очертава да гледаме по много от предишното Народно събрание. Политическите партии не приемат отговорността за управлението. Политическият егоизъм води към фрагментирането и задълбочаване на противоречията ...