Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През 2020 г.

София дава 170 млн. лева за метро, трамваи, улични ремонти и превозни средства

Снимка: Ани Петрова, БНР

Над 170 млн. лв. ще бъдат инвестициите в транспортната инфраструктура през следващата година. Това е проектопредложението, заложено в бюджета на Столичната община, което зам.-кметът Дончо Барбалов представи пред общинските съветници и районни кметове.

Метрото, разбира се, остава приоритет през 2020-а, третата линия на подземната железница се очаква и да бъде пусната до пролетта.

Освен пускането на двата етапа от третата линия на столичното метро - от бул.„Владимир Вазов“ до „Красно село“ и от „Красно село“ до „Овча купел“, други проекти, финансирани по оперативни програми са завършването на Зоните 2 и 4 в града.

Догодина трябва да бъдат обезпечени реконструкциите на трамвайните линии по булевардите „Цар Борис III“ и „Тотлебен“.

Също с европейски средства, през тази година бяха доставени 2 трамвая, а още 11 по същата поръчка ще пристигнат следващата.

Предстои да бъде ремонтиран и последния участък от бул.„България“ - от „Тодор Каблешков“ до Околовръстния път. Основно ще бъдат реконструирани и улиците „Първа българска армия“, „Кукуш“, „Йосиф Щросмайер“ и „Николай Коперник“.

Районните кметове се очаква да получат 10 млн. лв. за pемонт на кваpтални yлици.

За да се подобри достъпът до планината Витоша през 2020 г. се планира да бъде увеличен капацитетът на автобусите с такива, отговарящи на стандарта Евро 6. Ще се работи и за подобряване на  градския транспорт с въвеждане на система за приоритизация, каза зам-кметът Дончо Барбалов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Срещата на френския президент Еманюел Макрон и Доналд Тръмп в САЩ

"Форум", 25.02.25: Срещата Тръмп-Макрон - разговор между двама глухи

В предаването "Форум" тази седмица водещият Лъчезар Христов коментира основните злободневни теми от икономическия, социалния и политически живот с Милен Керемедчиев - дипломат, бивш заместник министър на икономика и външните работи, и адвокат Петромир Кънчев - юрист, част от инициативата „Правосъдие за всеки“. Тримата обсъдиха различни теми, с които и:..

публикувано на 25.02.25 в 18:15
Психологът Екатерина Цанова

Тревожността като симптом на модерния свят

Чуйте повече в разговора с психолога Екатерина Цанова и в анкетата на Мария Илиева в двата  звукови файла . 

публикувано на 25.02.25 в 17:25

С нова рампа хора с увреждания ще стигат до IV етаж на 119-о училище

Съвременна платформа за хора с увреждания бе монтирана в 119. СУ "Акад. Михаил Арнаудов", съобщи кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев. Съоръжението ще обслужва учениците и посетителите на училището, преодолявайки стълбищната клетка от партера до четвъртия етаж безопасно, за около 4 минути. "Проектът  за изграждането на достъпна..

публикувано на 25.02.25 в 17:22

Innovation Explorer 2025 с фокус върху геополитиката и светът в ерата на Тръмп

Тази година Innovation Explorer се провежда за 11-ти път. Вече става традиция през февруари да виждаме международната конференция, а основният акцент тази година е върху геополитическите промени, което лесно може да се свърже и с мотото на конференцията “Екстремен свят”, защото събитиято от края на миналата година и началото на тази година държат под..

публикувано на 25.02.25 в 17:18
Яница Петкова

Последните месеци не са оказали особено въздействие върху политическите нагласи на българите

Моментната снимка на електоралните нагласи възпроизвежда в голяма степен резултатите, които имахме на изборите от миналата година. ГЕРБ се запазва като първа партия, с убедително мнозинство от 25.6% от тези, които са участвали в нашата анкета и имат намерение да гласуват, а на второ място е ПП-ДБ с буквално залепени зад тях от “Възраждане” - съответно с..

публикувано на 25.02.25 в 16:48

С поезия събират средства за училищни пособия на деца в Община Самоков

“Кауза облечена в рими“ е музикално-поетична инициатива, която се организира и провежда за четвърта поредна година в град Самоков. Организатор е сдружение “Ти си доброто“. Днес, 25 февруари, от 18 часа, на сцената на Читалище-паметник “Отец Паисий - 1859“ ще се изявят участници от различни професионални сфери, които ще рецитират стихове на..

публикувано на 25.02.25 в 15:55

Дисбалансите в пенсионната система са следствие на спонтанни политически решения

Икономическият и социален съвет представи визия за развитието на пенсионната система в България, включително и за капиталовите стълбове. Това стана в рамките на дискусия за дългосрочното развитие на пенсионната система и обсъждането на изводите, застъпени в доклада "Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване",..

публикувано на 25.02.25 в 15:27