Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В бизнеса смесените екипи са по-ефективни

Цветана Минчева и Методи Георгиев
Снимка: Ани Петрова
Жените и мъжете в корпоративния свят е темата в предаването “Радиоприемница” тази седмица. Жените все още имат да наваксват с присъствие в бизнес средите.

“Въпросът е на равнопоставеност и равни права, но и на бизнес”, казва Цветанка Минчева - директор “Глобално банково обслужване”, член на УС на една от водещите банки у нас и член на УС на Съвета на жените в бизнеса в България. Според нея развитите икономически сектори, държави и компании инвестират много в посока на това да се изравнят нивата на жените и мъжете в бизнеса.

В аутсорсинг сектора 60-70% от заетите са дами и има равнопоставеност дори превес на жените в бизнеса както в изпълнителските позиции, така и в управленските, обяснява Методи Георгиев - председател на борда на настоятелите в НПО “Твоето бъдеще тук. Успехът е в България”.

По-слабо развитите държави имат по-голяма заетост на жените в управленските позиции, цитира изследване Методи Георгиев. Цветанка Минчева цитира проучване, според което в световен мащаб около 55% от жените работят, а 78% от мъжете работят в развиващите се икономики. При образованието все повече момичета имат достъп до образование, но все още около 10% от тях (основно в развиващите се страни) все още нямат достъп до образование.

Според Цветанка Минчева смесените екипи са много по-ефективни, защото се съвместяват качествата и на двата пола. “Аз винаги съм се чувствала по-добре в разнообразна среда”, казва тя.

На същото мнение е и Методи Георгиев, според който “когато има балансирано присъствие на жените и мъжете в бордовете, бизнес резултатите на компанията са по-добри”.

Много се инвестира на запад в мениджърите на компаниите, за да могат да избегнат капана на скритите предпоставки, които пречат да се вземе прозрачно решение за развитие на един или друг служител без значение от неговия пол.

Според Методи Георгиев няма дискриминация спрямо жените в България и това е така от много време, но пък има предразсъдъци, както има феминизирани професии, и такива, които са предимно с мъже.

Задължително е инвестирането в служителите и надграждането в техните умения, както и в даването на смисъл за тях да останат в дадената фирма, а също и в социалните инициативи на компанията.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05