Вероятно всеки от вас е посещавал Кремиковския манастир "Св. Георги Победоносец", ако не от поклонически порив, то поне заради живописното място на южните склонове на Стара планина и красивата гледка към Софийското поле, която се открива.
По-любопитните от вас вероятно са се запознали и с някои аспекти от богата история на мястото, която ни връща поне 6 века назад.
Макар и доста популярен като част от Софийската Света гора, историята на този манастир, особено ранната, е забулена в мистерия – каза пред Радио София археологът Владислав Тодоров, който работи там от 2015 година. - Съществуват легенди, че храмът е съграден по времето на цар Иван-Александър в края на ХІV век, но първите писмени свидетелства за манастира са от ХVІ век (1530 г.).
Историята на Кремиковския манастир се допълва всеки ден по малко – отбеляза още Владислав Тодоров.
Доскоро мислехме, че той се появява там през Възраждането, но много е възможно да се потвърдят легендите – че е възникнал още през ХІV век.
Има сведения за преустройството на църквата през 1493 г.
Във времето манастирът е преживял земетресение и пожар, бил е дострояван няколко пъти, включително и през ХХ век.
Някои реликви от това място се съхраняват в различни български музеи.
Повод за разговор с Владислав Тодоров е тематичната изложба, която беше открита на 9 януари в Националния антропологичен музей и която имате възможност да разгледате там до май т.г. Тя представя археологически находки открити в района около манастира още от първите проучвания там 80-те години, както и дигитални възстановки на различните етапи от историята му.
Изследователските разкопки продължават през април.
На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..
В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..
В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов. За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..
От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..
Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..
"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..