Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да прекосиш с влак необятната руска шир

От Москва до Владивосток: Пътуване във времето или какво е да пропътуваш сам над 9 хил.км с транссибирската железница

Владивосток
Снимка: Оги Ковачев
Транссибирската железница - най-дългата жп линия в света, е създадена преди малко повече от век и е дълга 9289 км. Тя свързва Москва и цялата европейска част на Русия с Далечния Изток - град Владивосток, както и с Монголия, Китай и Корея. Това е един от най-добрите начини да пътувате из цяла Русия и да добиете представа за нейната необятност и многообразие във всички аспекти - природа, хора, култури и обичаи.

Транссибирската железница бележи не една единствена линия, а мрежа от жп трасета - така например Транс-манджурската магистрала минава през североизточен Китай, пресича красивата планинска верига Голям Хинган и достига Пекин след 9 001 км.

Транс-монголската линия пък е най-късата, но и най-популярна сред туристите. От нея може да се види и Великата китайска стена - тя преминава през Монголските степи и столицата на Монголия, през пустинята Гоби, през плодородните оризови полета на Китай, и достига отново до Пекин. Железницата преминава през 10 часови зони.

Освен че е най-дългата в света, жп линията държи и рекордите за най-много спирки по дължината си - 64 на брой, както и за най-бързите темпове на строителство със средно около 600 км на година. Дори и така завършването и отнема цели 25 години - започната през 1891 година, трасето е напълно готово през 1916 г.

Проектът започва по инициатива на руският цар Александър Трети като отговорността по строителството той възлага изцяло на сина си принц Николай, по-късно цар Николай Втори. До голяма степен начинанието е породено от страха от нарастващото влияние на Китай в Сибир и желание да се укрепят позициите на Русия на изток, включително в Манджурия както икономически, така и като се създаде механична връзка между столицата и отдалечените провинции.

Затова и руската власт не пести средства за мащабния проект, за чието финансиране тогавашният финансов министър увеличава данъците и започва да печата рубли. В перспектива обаче построяването на жп линията се оказва изключителен стратегически ход и до днес това е артерията на руската икономика, по която се придвижва 30% от износа. 

Жп линията пресича и 16 от великите руски реки - сред тях Волга, Об, Енисей и Амур. Мостът над Енисей в Красноярск, дълъг един километър, е един от символите на железницата и е наречен едно от чудесата на Русия. На световното изложение в Париж печели златен медал от специален комитет, начело с Густав Айфел.

Трасето минава през 87 руски града, шест от които с над милион жители - Москва, Перм, Екатеринбург, Красноярск, Омск и Новосибирск. Безспорно обаче невероятните гледки от влака към езерото Байкал са сред акцентите в пътуването. Приказно красивата природа във всеки сезон очарова, докато в продължение на 207 км железният кон преминава покрай най-дълбокото сладководно езеро в света.
 
Повече за приключенията на Оги Ковачев четете в страничката му “Wanderlust Travel”

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30