Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде в София

На откриването на изложбата на Мариана Мръвкова ще свири Джаз формация „София”

ИЗЛОЖБИ

  • Новите си живописни платна Калия Калъчева подрежда в галерия „Ракурси“. Художничката работи предимно в сферата на живописта, нарича себе си индустриален живописец. Вдъхновена е от архитектурата и големите градове. Работи с разнообразни техники и материали, които в настоящата изложба включват позлатяване и иновативна авторска техника, която тя нарича „парчета“.

За изложбата си „Имагинерни конструкции“ художничката казва: „Това са пространства, които съм виждала на живо и са се притаили в подсъзнанието ми. Сега те се събуждат и излизат на повърхността, за да се приплъзнат върху платната. Лъкаво – бляскави и готови да погълнат всеки цвят – да го задушат или да му вдъхнат живот.“

  • Галерия Контраст представя самостоятелната изложба на Онник Каранфилян „Танцуващият по въже Homo Ludens“. Откриването е от 18:30 ч.

За едни животът е безкрайно изпитание, борба да оцелееш, за други е забавление, с което преминаваш през бурите. За Онник Каранфилян „животът е много отмъстителен, ако не го живеем истински“.

Показаните гравюри в изложбата на Онник Каранфилян в Галерия „Контраст“ са само малка брънка от пъзела на изминатия дотук път на ходещия по криволиците и възлите на въжето-живот художник. Не съм срещала друг, който така да се забавлява, разглеждайки собствените си гравюри, защото повечето са плод на импровизация, в които има и цитати от различни художници, като например Ван Дайк, или от Ренесанса, от Дюрер и т.н., вплетени като калейдоскоп в творбите му, казва за автора проф. Аксиния Джурова.

  • 20-ина маслени картини на художничката Севда Потурлян, мотиви от различни европейски страни ще можете да видите от 18 часа в галерия Арте. Съкровени кътчета, „Паважи и обиталища“ – реални, но и пречупени през нейното богатото и деликатно въображение.
  • От днес до 14 февруари галерия „Васка Емануилова“ представя самостоятелната изложба „Мъжът, жената и помежду им“ на Валентина Шарра. Изложбеният проект се състои от 5 творби, създадени в България между 2018 и 2019 г., които ще имат като обща линия на изследване определянето на една „несъществуваща категория“ между женското и мъжкото.
  • В своята самостоятелна изложба с мото ,,Глината – вълнуваща материя“ , проф. Ивана Енева представя резултата от дългогодишните си творчески търсения, в областта на най-иновативните съвременни керамични техники: ,,Пейпърклей“, ,,Инкрустации на цветни маси“, ,,Съвременна терасигилата“ и др. Откриването е от 18:00 часа в галерия „Академия“.
  • На откриването на изложбата на Мариана Мръвкова (масло, акварел и старинни бижута) в Общинския културен институт "Надежда" ще участва Джаз формация „София”.
КНИГИ

В Литературен клуб „Перото“ от 18:30 журналистът Милена Димитрова ще представи книгата „Втората България“. Сборникът разказва личните истории на повече от 50 българи, избрали или принудени да живеят извън родината, изследва основните причини за миграцията и поставя въпроса за целенасочена активна политика със сънародниците ни зад граница.

Издателство за поезия ДА! организира поредица от четения, първото от които е днес от 18.30 часа в Камерна зала на Младежки театър „Николай Бинев“ - като част от постоянната им кампания „Домът на думите“, която среща книгите и хората на сцената на театъра.
Тази вечер можеити до чуете творби от Алеш Дебеляк, Стефан Иванов, Херман де Конинк, Мария П. Василева, Теодора Куцарова, Енис Батур, Гойко Божович.

КИНО

Най-награждаваният египетски филм за последното десетилетие "На края на света"ще открие тази вечер 12-то издание на фестивала за кино от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка „София Менар“ в Дома на киното. Това ще е единствената прожекция на лентата, номинирана за „Златна палма” в Кан и представила Египет в надпреварата за чуждоезичен „Оскар”.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обявиха конкурс за визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки

В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..

публикувано на 23.04.25 в 19:21
Председателят на БСК Добри Митрев

Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване

През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване.  “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..

публикувано на 23.04.25 в 19:05

Специалистите по здравни грижи искат да станат пълноправен партньор на НЗОК

Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..

публикувано на 23.04.25 в 18:39

"Форум", 23.04.25: България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство

Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК -   цифровите права;  България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..

публикувано на 23.04.25 в 18:20

Иновативните училища обменят опит и добри практики

Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва  в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха..

публикувано на 23.04.25 в 17:16

Над 2 млн. лв. за компенсации на семейства, чиито деца не са приети в градини и училища

Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..

публикувано на 23.04.25 в 17:06
Юлиян Петров, синдикат Образование към КТ

Децата с дефицити може да повтарят първи клас

От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..

публикувано на 23.04.25 в 16:56