„Пътят на коприната: от традицията към съвременността“ - под това заглавие в Националната художествена галерия може да разгледате изложбата, която събира произведения на преподаватели от софийската художествена академия и от Централната академия за изящни изкуства в Пекин. Участват 40 български и 51 китайски преподаватели от различни специалности, а събитието е по случай 70-годишнината от установяването на българо-китайските дипломатически отношения.
Творческата индивидуалност на авторите се разгръща в разнообразието от стилове и теми и чрез богатия диапазон на изразни средства от класическата живопис и графика до дигиталния печат и смесените техники.
Проектът се провежда в рамките на сключените споразумения между авт академиите в София и в Пекин. През декември 2018 г. изложбата бе показана в Имперския музей на изкуството в Пекин и посрещната с голям интерес от китайската публика.
За откриването на изложбата в София беше пристигнала китайска делегация: проф. Лиу Пиндзин – вицепрезидент, проф. Юе Циеншан – секретар на под-факултета по китайска живопис, проф. Чън Къ – ръководител на катедра „Скулптура“, под-факултет за изящни изкуства , проф. Лиу Шанин– зам.-директор на катедра „Маслена живопис“ под-факултет за изящни изкуства, Юе Дзиецюн– директор на отдела за съвместни иновации.
Интересното е, че част от произведенията на китайските творци са направени по време на пленер в България през 2018 г. Могат да се видят изгледи от градове като Пловдив и Несебър - разказа Александра Янева, уредник в Националната галерия и увери, че обменът на опит между българските и китайските творци ще продължи и занапред,
За над 13 хиляди места в столичните, общински ясли и детски градини вече са подадени заявления от около 15 хиляди родители. Кандидатури и корекции се приемат до 12:00 ч. на 8 май т.г. Първото класиране ще бъде обявено на 9 май, съобщи пред БНР-Радио София Десислава Желязкова - директор на дирекция "Образование" в Столичната община...
Съществена промяна на времето не се очаква – ще бъде облачно и на много места с временно прекъсване ще продължи да вали дъжд. В края на деня валежите ще отслабнат и ще започнат да спират. Ще духа до умерен вятър от север-североизток. Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, за София – около 7°, максималните – между 10° и 15°, за..
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..
На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..
Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..
Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..
Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..