Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слънчевият Правец привлича спортисти, туристи, предприемачи

По официални данни Правец е сред местата в България с най-много слънчеви дни в годината
Снимка: Лили Големинова

Правец е интересен град за живеене, за учене, за туризъм - едно от местата в България с най-много слънчеви дни в годината. В това се убедихме, когато градът, разположен на 55 километра от София, стана поредната спирка на предаването "Вашия глас" по Радио София.

Кметът Румен Гунински е в началото на третия си мандат, но преди това има 4 мандата като общински съветник. "През 2011, когато встъпих в длъжност като кмет общината имаше 2 милиона дефицит, сега преходният остатък за 2019-а е 4,5 милиона" - обяснява той.

Роден е в Правец, тук живее и до днес. От детството си помни как са се изграждали първите предприятия - от една малка фабрика за производство на пластмаса, за спринцовки, за амперметри, за да се стигне до известните на всеки компютри, които и днес са една от първите асоциации на хората, стане ли дума за Правец. Втората е, че е родното място на Тодор Живков.

През 1973 г. тук се открива спортно училище, което бързо става много търсено ("имаше по над 200 кандидати за футбол, но и за хандбал, волейбол, лека атлетика, мотокрос"). То съществува до 1986-а, когато е трансформирано в компютърен техникум, за да обучава кадрите, необходими в тази сфера. Самото спортно училище се мести в Самоков, където е и до днес. В Правец пък има две лекоатлетически писти - едната е предоставена за ползване на националната федерация по лека атлетика, а наличието на втора (изградена с европейски средства) - за загрявка, прави възможно провеждането на големи спортни форуми - като Балканиадата по лека атлетика преди няколко месеца, която довежда в Правец и Себастиян Коу, и Сергей Бубка. Сега се говори за провеждане на Европейско първенство по лека атлетика за юноши. Има и друга изключително любопитна спортна традиция в Правец - от няколко години тук се провежда лекоатлетически новогодишен крос, който стартира в 23:30 ч. и участниците посрещат Новата година тичайки. "Имаме уверението на председателя на българската (а и на балканската) федерация по лека атлетика, че този уникален крос ще стане част от официалния балкански спортен календар," казва Румен Гунински.

На брега на езерото в Правец се провежда и един от големите йога фестивали у нас. Има две екопътеки, едната от които води до римска крепост, където текат разкопки, има велоалея от Правец до хотелския комплекс, осветена, красива, има и скейт парк на брега на езерото.

В компютърния техникум, който днес се нарича Национална гимназия по компютърни технологии и системи, се обучават ученици от всяка област в България, с 460 деца на общежитие в Правец (от общо 700 ученици). Част от преподавателите са от Техническия университет, а възпитаници на училището работят във големи фирми в сектора у нас, а и по света. Имат си и общност на завършилите "УКаТеЦеТо" (както си му казват и до днес).

"Те наистина милеят за училището, ето един от тях ремонтира физкултурния салон, други закупуват компютри" - обяснява Румен Гунински. В града има още една гимназия, езикова. В спортно отношение и двете училища са много силни - "даже се смеем, че който спечели баскетболното дерби тук, после става национален ученически шампион". И наистина е така през последните няколко години.

Правец е бил и студентски град  - в продължение на 10 години тук има действащ филиал на сиатълския City University, дава степени по бизнес администрация.
"За съжаление, преди няколко години решиха да "съберат" всички европейски филиали в Словакия. Но пък ние имаме готов кампус, който отговаря за всички условия - учебни сгради,  спортни терени - 4 футболни игрища, тенис кортове, открито баскетболно игрище...и търсим партньори, за да станем пак студентски град," обяснява кметът на община Правец.

Красотата на региона се допълва от изкуственото езеро, някога построено за напояване, "при това беше напълно компютризирано, с най-модерна поливна система", спомня си Гунински. Сега е най-вече за красота, край него е разположен и големият туристически комплекс, който осигурява голяма заетост на хората от общината.

Туризмът е изключително важен, предстои изграждане на туристически център (какъвто няма) и цялостно оформяне на Правец като дестинация. В тази насока до момента "помага" най-вече международният фестивал Моцартови празници, създаден по идея на родена в Правец оперна певица. Събитието започва скромно, но от 2012-а става все по-бляскаво, с големи оперни спектакли, които се поставят край езерото и привличат туристи, при това не само от България. Негов артистичен директор е била прочутата оперна прима Христина Ангелакова, а след като тя почина миналата година, сега фестивалът се ръководи от проф. Борислава Танева с дейното участие на общината.

Но животът не е само културни събития и туризъм. Хубавата новина е, че поради близостта до София, много хора са останали (след затварянето на завода за компютри и останалите производства) да живеят в Правец и пътуват всеки ден до столицата на работа. Даже през последните няколко години има тенденция млади семейства да си купуват имоти тук и да се заселват  - "мъжът обикновено работи в София, жената тук, строят си къща, въздухът е хубав, спокойно е, имаме хубави детски градини и училища". Други намират работа в Ботевград, който е само на 10 минути път по магистралата. Има и още хубави новини - бившият хлебозавод започва работа (някога тук е била най-добрата инсталация за франзели в България, между другото) след 18-годишна пауза,  с нов собственик, разбира се, и в момента се произвеждат 140 вида сладкиши, скоро ще заработи и линията за хляб - и това е още една възможност за работна заетост. Бившият месокомбинат пък е закупен от немска фирма, която работи в сферата на строителните материали. Има и няколко малки старт-ъп компании в сферата на ИТ технологиите, които са наели общински помещения, даже една от тях има разработен специален  софтуер, който помага на семейства, чиито възрастни роднини живеят далеч от тях.

С водата проблеми в общината няма, но има с "подменянето на канализационната мрежа в малките населени места, което е повсеместен проблем и за съжаление в новия програмен период няма предвидени средства в тази насока в националния бюджет". Иначе вода има, дори при сондажи близо до езерото е бликнала полуминерална вода, която е изследвана в Германия.

В родната къща на Тодор Живков, която е музей, е подредена зала с подаръците, правени му при официални посещения. Експонатите са изключително разнообразни, „изработени са от най-големите майстори на тези държави, тук са от няколко години, след като премиерът дава разрешение да бъдат преместени от резиденция Бояна в Правец“. Отскоро в музея има и компютърна зала, в която са изложени всички модели компютри, произведени в Правец – все още работещи…

Още за днешния ден и бъдещите планове на Правец чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодора Стоилова-Дончева и Станислав Дончев

Новият български филм "Преди да забравя" е черна комедия с възможен социален ефект

Истории за кино разказаха гостите в предаването “Добър вечер, София“ -  режисьорът Станислав Дончев и сценаристът Теодора Стоилова-Дончева . Става дума за първата премиера на български филм за тази година. Лентата е с многообещаващото заглавие “Преди да забравя“ и ще тръгне по кината от 10 януари . Припомняме, че кино-семейството..

публикувано на 08.01.25 в 16:24

С проектна докторантура в СУ привличат и стимулират млади учени

В Софийския университет "Св. Климент Охридски" започва процедура, подкрепяща развитието на проектната докторантура по програма "Образование" 2021-2027 г. Молбите за участие в програмата ще се подават през февруари. След това предстои препитване. Софийският университет (СУ) участва като бенефициент и партньор в изпълнението на шест..

публикувано на 08.01.25 в 15:55

Безплатна лекция за лавинната безопасност тази вечер в УАСГ

Тази вечер (08 януари 2025 г.), от 18.30 ч., в УАСГ ще се проведе безплатна лекция за лавинната безопасност. Лавините са най-големят риск при практикуване на зимни приключения в планината, а добрата подготовка може да спаси живот. По време на лекцията любителите на планината през зимата ще научат подробности за видовете лавини и какво..

публикувано на 08.01.25 в 15:13

Профилактиката е оставена на лекарите, активни трябва да са хората (пациентите)

Над 43% от навършилите пълнолетие българи не са се явили на задължителен профилактичен преглед през изминалата година по данни на НЗОК. Профилактиката е оставена в ръцете на личните лекари . Сред българите тя остава на заден план за сметка на разходите, които се правят за лечение и лекарства. Здравната системата е предвидила много малка..

публикувано на 08.01.25 в 14:50

Столичният район "Оборище" отличи сградите с най-красивата коледна украса

Столичният район "Оборище“ отличи сградите с най-красивата коледна украса. В категория “Жилищна сграда” наградата спечели семейство Каремови за уникалните три балкона на улица “Сердика”. Наградата за коледна украса в категорията "Бизнес и обществена сграда" спечели голяма банка за украсената фасада на сградата си, сподели пред Радио София главният..

публикувано на 08.01.25 в 13:34
Журналистката Преслава Преславова

На наградите "Златен глобус" най-сериозна е конкуренцията сред актрисите

Тази година наградите “Златен глобус” бяха много интересни, защото във всички категории имаше номинирани от филмите, които аз гледах и с любими актриси и актьори, режисьори, сценаристи - кинаджии. С много интересни номинации. Имаше категории, в които конкуренцията беше много сериозна. Особено при жените”, коментира кино журналистката Преслава Преславова..

публикувано на 08.01.25 в 12:22

Изписаха от "Пирогов" младежа, прободен от клон на Витоша по Коледа

След 14-дневно животоспасяващо лечение изписаха 19-годишното момче, пострадало тежко, след като клон падна върху автомобил на Витоша. Това съобщиха от университетската болница "Пирогов", където по спешност беше настанен Калоян Павлов на 26 декември през нощта. Младежът се прибирал от екскурзия в планината, заедно с приятели. Натежал от снега..

публикувано на 08.01.25 в 11:52