Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуствоведът Пламен Петров:

Сирак Скитник не е знаел какво е радиото, но е знаел какво трябва да бъде

БНР продължава да бъде една от най-чистите медии

Пламен Петров
Снимка: Ани Петрова
Българското национално радио на 25 януари ще отбележи своя 85-годишен юбилей. Тогава ще бъдат връчени наградите за журналистика “Сирак Скитник”.

Връщайки лентата назад към историята и личността на първия директор на БНР Сирак Скитник - талантлив художник, критик, поет, театрал, общественик, решихме още веднъж да напомним кой е той.

“Сирак Скитник при обучението си в Санкт Петербург е наречен от своите приятели “гълтач на пространства”. Така и аз бих го определил, като един “гълтач на пространства”, разположил се комфортно както в поетичното, художественото, театралното, критичното и направил една от най-важните крачки, а именно към създаването и оформянето на обществената медия, каквато е радиото”, казва изкуствоведът и историк Пламен Петров, изследовател и автор на монография за Сирак Скитник. Пламен Петров беше и един от кураторите на изложбата в СГХГ, с която се отбеляза 130-тата годишнина от рождението на Сирак Скитник.

Когато Сирак Скитник влиза като директор на радиото, Петър Увалиев казва, че тогава той не е знаел какво е радиото, но знае какво трябва да бъде. Той оформя радиото като изключително културно поле, в което среща си дават почти всички форми на творческа изява - има лекции, беседи. В тези години няма записи, а всичко звучи на живо.

В онези години (края на 30-те години на XX век), влизането във войната, са смутни години и Сирак Скитник е трябвало да устои на първия голям удар срещу радиото - опитите да се цензурира, да се постави в услуга на властта. Тогава директорът заедно с малкия екип, с който разполага, се посвещава изцяло на радиото и го опазва от прохитлериската пропаганда.

“Националното радио, според мен, днес продължава да бъде една от най-чистите медии. Тя може да информира и информира точно, без непрекъснатите коментари, които са в новините в повечето други медии, а когато говорим за професионални коментарни предавания и блокове - ги има. Нещо, което Сирак Скитник задава като образ и политика на водене на живота в радиото в страната ни”, казва Пламен Петров.

Къщата на Сирак СкитникИзкуствоведът оценява Сирак Скитник с всички негови творчески проявления.
Къщата на Сирак Скитник е била средище на бохемския кръг около него. Лошото е, че в днешно време държавата нехае за състоянието ѝ, допълва още изкуствоведът.

Чуйте целия разговора с Пламен Петров, както и още спомени за Сирак Скитник от Златния фонд на БНР в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05

Отбелязваме сто годишнината от рождението на писателя Цветан Николов

На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите жители. Цветан Николов е артистичното име на Цвятко Николов Митов. И до днес почитатели на писателя..

публикувано на 05.02.25 в 14:04

Над 70 души в напреднала възраст се включиха в турнир по "ходещ футбол"

Над 70 души в напреднала възраст взеха участие и се забавляваха в турнира по "ходещ футбол", организиран от Българския футболен съюз с подкрепата на Столичната община. Клубове от сдружение „Федерация спорт, здраве и активно дълголетие“ показаха, че за спорта няма граници, а най-възрастният участник бе на 93 години. С отбори участваха спортните клубове..

публикувано на 05.02.25 в 13:18

Керамикът Иван Кънчев: За мен инстинктът е по-голям от разума

Керамикът Иван Кънчев беше удостоен с международната награда "Артист на годината 2025“ в италианския град Флоренция. Той беше отличен с престижната награда на церемония в Palazzo Pucci, на 25 януари 2025 г., в присъствието на колекционери, журналисти, политици и любители на изкуството. Международната награда "Артист на годината 2025" е насочена към..

публикувано на 05.02.25 в 12:23