Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселина Йорданова живее в реалност, изпълнена с помощ

Все повече хора да правят дарителство по ведомост. Така си представя бъдещето Веселина Йорданова, която вече 11 години живее в реалност, изпълнена с помощ. Част е от фондация, чиято цел е да реализира десетки каузи за хора и животни в нужда. До такава степен е приела живота на взаимната помощ, че за нея всяка друга реалност е чужда и неприемлива:

Преди 11 години, в нормалното търсене на един млад човек как да съчетае работата си, така че да се чувства полезен, попаднах във фондация „Помощ за благотворителността в България". Дотогава всичките ми инициативи бяха в квартала, в училището. Всичките бяха на ниво „искам да помогна, но не знам как“. Попадайки във фондация „BCause“  установих колко много начини има да помогнеш на някого. И колко е хубаво една организация да ги събира на едно място.

Действията й имат резултат, тъй като зад гърба си вече има десетки успешни каузи. С труда си е спасила мнозина, върнала е хиляди усмивки, осигурила е бъдеще за не малко провалени животи.

Част от живота ни е работното място. Голяма част. Затова е добре да оползотворим времето си на работа. Единият от начините е като го съчетаем с полезното. Но не за нас самите, а за някой друг. Прекрасно е човек, когато ходи на работа, да има варианти да помага на каузите, в които са интересите му. Хубаво, че в България фирмите вече се научиха да дават допълнителни дни отпуска за доброволчески инициативи. Много такива фирми има. Някои го правят като ден на доброволчеството или на социалната ангажираност на компанията. Други дават свобода на служителите си когато и както искат. Над 4000 души в България даряват по ведомост. Ежегодно от заплатата си отделят някаква сума, която обикновено хората забравят, че я дават.

Приятна е изненадата винаги, когато видиш резултата от своята помощ. Не е трудно да подадеш ръка, особено, когато каузите, които можеш да подкрепиш са безброй. Една от каузите, на които Веселина помага е за обновяването на отделението по нефрология в "Проф. Иван Митев" в София.

Хубаво е, когато творим хубави неща ЗАЕДНО. Именно така се градят дълготрайни отношения, уверена е Веселина:

Често имаме дълготрайни отношения с каузите, с които работим и с дарителите, което е страхотно. Имаме една програма „Готови за успех". Даваме стипендии на деца без родители или с един родител, но  пък с отличен академичен успех - за студенти или дванайсетокласници. Тази програма вече 16 години има кръг от еднакви дарители - компании и индивидуални лица, с които се познаваме и сме приятели, с които дарението е на едно телефонно обаждане от нас.

С дългосрочни усилия се постигат големите цели. Това е единственият начин за превъзпитаване на общественото поведение. Веселина е тръгнала по дългия път на промяната, който е трънлив, но безкрайно смислен.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01