Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анастасия Грозева, семеен психолог:

Детето не бива да е кралят в семейството

Снимка: БГНЕС

След появата на дете в семейството отношенията между партньорите често се променят. Грижите изцяло се насочват към детето, а партньорите са предизвикани да намерят нови пътища един към друг. Често единият или двамата от партньорите се чувстват неглижирани от другия, появяват се разминавания в стила на отглеждане на детето/децата, ритъмът на романтичните отношения се променя.

Жената и мъжът се чувстват добре, когато получават внимание, когато се интересуват един от друг, когато общуват достатъчно и се замислят за взаимоотношенията си своевременно – подчерта в ефира на Радио София семейният психолог и психотерапевт Анастасия Грозева.

Скоро след идването от родилния дом отношенията вкъщи от диадни стават триадни – обясни психотерапевтът. Структурата им може да се изобрази с пирамида. За психическото здраве на детето е много важно то да се вплете в тези взаимоотношения. Ако мъжът и жената са положили стабилна основа в техните (двустранни) взаимоотношения още преди появата на нов член на семейството, те ще имат база и възможности за разговор, за диалог при появата на нови проблеми.

Не бива обаче заради новите роли - на родители - да забравим партньора в двойката.

Рутината не е лошо нещо, когато я използваме като инструмент. Двойката трябва да си създаде навик, традиция да си отделя свое време, например 1 ден в седмицата или месеца, когато детето не е наоколо - съветва Анастасия Грозева. - Когато има пречки за това, всеки трябва да положи усилия поне за малки жестове на внимание.

След изтощително родителстване, нерядко се наблюдава разпад на „гнездото“ – не защото няма живот в тези отношения, а защото не сме обърнали внимание, те не са захранени…

Чест и много съществен проблем е детронирането на бащата, превръщането на пирамидата отново в хоризонтална фигура, в диада, в която липсва таткото – отбеляза още психотерапевтът. Привързването, сливането на майката и детето (децата) също е възможен проблем. Процесът не става умишлено, а поради липса на подкрепа от обществото или от специалисти – когато се налага.

Ако се говори достатъчно, ако се отдели внимание за предварителна подготовка, възникващите трудности ще се преодоляват значително по-леко.

Според Анастасия Грозева честа родителска грешка е детето да се смята за най-важно в семейството и това да се демонстрира постоянно. Така детето придобива чувството, че е крал, захранва се усещането му за всемогъщество. Това е пагубно както за психиката на подрастващия, така и за двойката. Има ли щастлива майка, има ли щастлив баща – има и здраво семейство.

Някои родители възлагат надежди част от проблемите да се решат с тръгването на детето на ясла или градина, но това не става от само себе си. Ако няма предварителна подготовка на детето за самостоятелност, може да възникне чувство за вина у майката.

Привързването е хубаво, на не бива да се залита в крайност. Полезно е за жената да пусне детето от себе си – това е добре и за него, а и за мъжа, за таткото.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На конференция в Перник дискутират как да приобщят младите хора към местните политики в страната

Eксперти, представители на институции и организации от цялата страна участват в Националната младежка конференция „Приобщаващи общества и ролята на младите хора“. Тя се провежда на 31 октомври и 1 ноември 2024 г. в Перник. В рамките на два дни те обсъждат ключови въпроси, свързани с прилагането на Европейската младежка цел №3 „Приобщаващи..

публикувано на 01.11.24 в 18:18

Актуален календар на официалните празници и неработни дни през 2025 г

Излезе актуалният календар на официалните празници през 2025 г., пише БГНЕС. Това са официалните празници, които са и неработни дни : 1 януари 2025 – Нова година. 3 март – Ден на Освобождението на България от османско робство. 20 април 2025 – Великден – Възкресение Христово. 1 май – Ден на труда и на международната работническа солидарност. 6..

публикувано на 01.11.24 в 17:39

Продължават да се набират средства за поставяне на дефибрилатори в 20 хижи в страната

Удължава се кампанията "Спаси живот в планината", която набира средства за поставянето на автоматични дефибрилатори в 20 високопланински хижи в страната. Целта е да бъдат осигурени животоспасяващи уреди в едни от най-посещаваните хижи в Пирин, Рила, Стара планина, Витоша и Родопите. До момента 10 планински хижи вече са снабдени с автоматични..

публикувано на 01.11.24 в 17:15
Тончо Краевски

Тончо Краевски: Необходима е промяна в закона за създаване на политически партии

Преди да се промени изцяло избирателната система у нас, е необходима промяна на много закони, коментира пред Радио София политическият анализатор Тончо Краевски. По думите му, в момента в България има регистрирани над 100 политически партии. „Няма нищо по-елементарно, надали има някъде толкова лесен режим на създаване на политически партии,..

публикувано на 01.11.24 в 16:08

В "Люлин" отбелязаха Деня на народните будители край строящия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски"

Денят на народните будители беше отбелязан в новостроящия се православен храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в столичния район "Люлин". Ученици от всички училища на района представиха галерия на открито с портрети и мисли на бележити български будители и есета на тема "Народните будители - вечни и святи".  Инициативата е част от кампанията..

публикувано на 01.11.24 в 15:29
Доц. Георги Лозанов в ефира на Радио София

Доц. Георги Лозанов: На този ден трябва да говорим за дълга на елитите

Моралът, истината, доброто и красотата в идеалния вариант са синоними, казва медийният експерт и културолог доц. Георги Лозанов, преподавател във ФЖМК и бивш председател на СЕМ. “Истината е, че аз имам малко сложно отношение към идеята за будителството , защото тя предполага, че е останало още от Османския период, че народът е заспал и идват някакви..

публикувано на 01.11.24 в 15:25
Теодора Милева

Теодора Милева - мост между културите на България и Европа

Теодора Милева е на 18 години от София, но от 3 години живее и учи във Виена, Австрия. Тя беше номинирана за "Будител на годината". Теодора Милева попадна   в класацията заради културния мост, който тя самата представлява, свързвайки България и Австрия. Създател е на първия български подкаст в чужбина ArtPath Podcast , който цели да..

публикувано на 01.11.24 в 15:19