Roomy е единственият хотелски робот, който обслужва гости в България и Европа. Той извършва рум-сървиз услуги и разнася различни принадлежности, които клиентите могат да си поръчат от рецепцията. Заедно с това той може и да ескортира гостите, разказа пред Радио София Светослав Панев, мениджър на хотел в София от голяма търговска верига.
Роботът се движи автономно от рецепцията до определена стая, след като му бъде зададен нейния номер, като дори сам си извиква асансьора. Когато пристигне на място, клиентът получава позвъняване по телефона, с което бива информиран, че роботът го чака навън, взима поръчката си и след това Roomy се връща на рецепцията.
Около четири месеца са били необходими от заданието до внедряването на иновацията в хотела. Днес роботът e голяма атракция за клиентите, които се снимат с него и го споделят в социалните мрежи. По-важното е обаче, че той допринася успешно за повишаване на приходите от рум-сървиз.
Персоналът на хотела също приема благосклонно "новия служител", защото той не само не създава интриги, но и спестява най-неприятната, рутинна част от работата на хората.
Все повече роботи ще навлизат в хотелиерското в световен мащаб, защото по-младите клиенти вече са свикнали от деца да работят с такъв тип технологии и големите вериги започват да внедряват роботизацията в процесите на работа, обясни Светослав Панев. В Азия вече има над 1500 хотела, които са внедрили роботи. В Европа тези иновации едва сега прохождат.
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..