Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ефтим Чакъров: Бизнесът вече не пита защо за авторска музика трябва да се плаща

| обновено на 29.01.20 в 18:40
Изложението СИХРЕ е в Интер Експо центъра
Снимка: Радио София

По отношение на авторските права България е изостанала, но все пак следва тенденциите. След просветителска дейност на различни организации и промени в законовата уредба има не само оптимизъм за/у българските автори на музика, но се виждат и реални стъпки напред.

Това стана ясно в разговора с Ефтим Чакъров, който е композитор и предприемач. Той бе гост в изнесеното ни студио на Радиоприемница на Международното изложение за хотелско, ресторантско, кетъринг и СПА оборудване "СИХРЕ 2020".

Сравнението с Румъния ни поставя 10-20 години назад, беше откровен Ефтим Чакъров. Бизнесът в северната ни съседка вече е обучен, че трябва да плаща за музика. През 2010 година например от отчисления за авторите там са събрани 50 млн. евро. И не само се събират, но и се разпределят. Всъщност, именно акциите по отношение на авторските права в Румъния логично доведоха до пробив на много техни изпълнители и формации в световната поп музика.

„У нас ключовите промени в тази сфера започнаха през 2017 г. След буферен период влязоха в сила през 2018-а – обясни Чакъров. – Една от промените се отнася до възможността и търговска организация да представя авторски права – т.нар. независими дружества за управление на права, не само през Музикаутор и Профон, както дотогава. И съответното дружество вече има право да формира печалба.“

Ефтим Чакъров припомни, че в предишно изложение СИХРЕ (2014) авторите са очаквали да подпишат договори, но се е наложило творците, Музикаутор, Профон и Българската асоциация на музикалните продуценти и продуценти да работят като просветители, да разясняват на бизнеса защо и какво трябва да се прави по закон. Собствениците на търговски обекти в България вече знаят за необходимостта да плащат за ползване на авторска музика, а с промените съществува и алтернатива – на кого да превеждат отчисленията.

Втората ключова промяна в нормативната уредба е свързана с делегиране на контролни функции и на местно ниво, от общински служители. Те могат да съставят актове, да събират пари от глобите, а 50% от събраните средства отиват за бюджета, с който се реализират или подпомагат културни събития.

Чакъров поддържа Фонотека.БГ - платформата, която предлага музика с уредени права за търговските обекти - ресторанти, хотели, барове, кафенета, магазини, спа центрове.

Създаването на подходяща звукова среда изисква усилия и познания – убеден е той. Жанровете в музиката не бива да се подчиняват на някаква йерархия или да се омаловажава „фоновата“, инструментална музика, която често е предпочитана в заведения.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цигуларката Дорина Маркофф от Лондон – за концерта си в София 20 години по-късно

В света на музиката има безспорни маркери за най-високо ниво – Abbey Road Studios в Лондон са сред тях, както и оркестъра Saint Martin in the Fields . Българската цигуларка Дорина Маркофф е част и от двете. И успоредно с това преподава в King’s College в английската столица. А в началото на декември ще има концерт в София – за първи път от..

публикувано на 14.11.24 в 20:32

"Форум", 14.11.24: Една година София с ново управление - равносметката

Коментатори във "Форум" тази седмица са основателят на първата в България специализирана кантора по медицинско право адвокат Мария Петрова и  икономистът и политически анализатор Стоян Панчев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха в четвъртък бяха: -   Разделението в ДПС -   Васил Терзиев направи..

публикувано на 14.11.24 в 19:19

Около 60 души се включват в 33-тата Българска антарктическа експедиция

На 7 ноември официално започна 33-тата Българска антарктическа експедиция. 10 полярници отплаваха от пристанище Варна с Българския военен научноизследователски кораб "Св. Св. Кирил и Методий". След около 2 дни се очаква да пристигнат на остров Ливингстън и да "разконсервират" българската база там. Общо около 60 души ще се включат в..

публикувано на 14.11.24 в 18:15

Проф. Александър Оскар: Все повече деца имат нарушения в зрението, важно е ранното диагностициране

Национален симпозиум по детска офталмология ще постави актуални теми, свързани с детските очни болести пред над 150 вече регистрирани специалисти от извънболничната помощ и общопрактикуващи лекари. Форумът се организира от Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика (БДДОНО) и ще се проведе на 16 ноември 2024..

публикувано на 14.11.24 в 17:25

2024 г. може да се окаже най-горещата в света, откакто се води статистика

Тази година "почти сигурно" ще бъде най-горещата в света от началото на воденето на статистика, съобщиха от Службата за климатични промени на ЕС "Коперник", цитирана от Ройтерс. От януари до октомври средните температури в света са били толкова високи, че 2024 г. със сигурност ще бъде най-горещата в света, ако температурна аномалия до края на..

публикувано на 14.11.24 в 16:43

Българските фермери с отворено писмо до ЕК, искат преразглеждане на сделката ЕС-Меркосур

Отворено писмо до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и министър-председателя на Унгария Виктор Орбан изпратиха от Българския фермерски съюз. В него те настояват "за по-конкурентоспособна търговска политика на ЕС и преразглеждане на споразуменията с Меркосур и търговията с Украйна и Китай". Българският фермерски съюз,..

публикувано на 14.11.24 в 15:47

Книгата "Биография на НАТО" от Питър Апс ще бъде представена пред българския читател

Представяме книгата “Възпиране на Армагедон. Биографията на НАТО“ от Питър Апс, от поредицата “Власт и отговорност“. За автора и книгата разказа Свилен Спасов, създател на цялата поредица, в която са събрани значими литературни произведения. За автора: Питър Апс е военен кореспондент на Ройтерс и от няколко десетилетия е един от..

публикувано на 14.11.24 в 15:28