"Ранните кариеси всъщност са най-големият проблем пред стоматолозите днес, защото се появяват все по-рано, дори при деца, чиито зъбки са пробили преди месец - два", казва д-р Цветелина Дучева. "Това, пояснява тя - не е свързано с липса на хигиена, а с фактори, повлияли на зъбния зародиш още по време на бременността. Такъв тип кариеси са много агресивни, защото зъбът, пробивайки в устата, не е напълно минерализиран, а работата с децата между две и четири години е огормно предизвикателство.
Като неприятна градска легенда д-р Дучева определя битуващото мнение, че млечните зъбки не болят и не се нуждаят от старателна грижа. Д-р Дучева съветва родителите да правят лек масаж със силиконов накрайник още преди появата им, а при първите 3-4 зъбчета да започне използването на четка и паста за зъби. Най-важната превенция е ранната среща със зъболекар, тъй като специалистите са тренирани да забелязват и най-малките отклонения, сочещи за бъдещи проблеми.
Сред основните фактори за появата на все повече кариеси в ранна възраст са замърсяването, липсата на адекватна хранителна култура и орална хигиена, а подаването на непрекъснат поток от храна на децата, може да доведе до повишена киселинност и дентални проблеми.
Хигиената по време на бременност е основополагаща за бъдещото здраве на детето. За да може да се култивира нормалната орална флора и нормалната флора в целия храносмилателен тракт на бебето, е важно хората, които контактуват с него през първите дни след раждането, също да поддържат висока дентална хигиена.
Какви други съвети дава д-р Дучева, какво да прави бъдещата майка, когато има нужда от зъболекар и как се работи с деца със специални потребности – чуйте в звуковия файл.
Основни акценти в професионалната кариера на доктор Цветиелина Дучева са ендодонтското лечение и детската дентална медицина. Има множество специализации по микроскопска микроинвазивна ендодонтия и лечение на деца под обща анестезия. Лектор е в училище за бременни и бъдещи родители и е автор на статии, свързани с кариеса на ранното детство и лечението на деца под наркоза.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...