Към глобалните предизвикателства може да се търси решение на индивидуално ниво, всеки може да има своя дан в каузите, свързани с опасните промени в климата и изчерпването на природните ресурси. Новата и зелената икономика и предприемачеството са области, в които младите хора имат влечение и се вълнуват, но с образователни инициативи може да им се помогне – да бъдат информирани, стимулирани, да им се осигурят условия за прилагане на иновативни (бизнес) решения.
Това са осъзнават и специалисти от Джуниър Ачийвмънт (Junior Achievement, JA България). Те създават учебна програма, която ще се приложи в 20 училища още сега – през втория учебен срок. Проектът, по който това се прави, е под наслов „Зелено сътрудничество отвъд границите“ и се изпълнява с финансова подкрепа (143 218 евро), предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на проекта е да въвлече поне 540 младежи, учители и представители на НПО, бизнеси и държавни институции от България и Норвегия в обучителни дейности по зелено предприемачество и иновации чрез сформирането на поне 8 трансгранични екипа, които ще развият иновативни продукти, услуги и инициативи за справяне с климатичните промени.
Искаме да създадем по-широка представа за това, което се случва.
Затова с проекта „Зелено сътрудничество отвъд границите“ в 20 училища ще бъде преподавана тази тема.
Знаем, че проблемът е спешен, но не искаме просто да алармираме, а по-скоро да бъдем реалисти в оценката.
Разполагаме с 20 години, в които да вземем решения. И те ще дойдат от всеки – от бизнеса, от неправителствения сектор, от хората, домакинствата.
С проекта искаме да провокираме предприемаческите идеи у младите, да им предложим инструментите за решаване.
Джуниър Ачийвмънт има 100-годишен опит, а в България през последните години се работи по създаване на съответното учебно съдържание, допълва Светослава Стоянова. За разлика от предишни случаи, в този проект се очакват конкретни развити концепции с продукти и услуги, създадени от младежи в гимназиален етап, бизнес идеи, насочени към мисълта за изчерпването на ресурсите и климатичните промени.
Вече е положено началото на проекта „Зелено сътрудничество отвъд границите“. Интересът е радващо висок. Кандидатстват 71 училища (за 20 места). Първата стъпка е свързана с обучението на учители, които ще преподават съответното съдържание през втория срок, който започва до дни.
През следващите месеци учениците (X и XI клас) ще приемат доста информация, доста теория. През следващата учебна година ще се направят общи предприятия с ученици от Норвегия и ще се разработват конкретните бизнес идеи.Предприемаческото образование е близо до живота и в същото време е атрактивно, буди любопитството у младите хора, отбелязва Светослава Стоянова. Още повече, че програмата върви успоредно с уменията за боравене с личните финанси.
Темата вълнува младите, ние просто трябва да я облечем в предприемачество – така ще се доближим до възможното приложение на идеите и решенията – със стойност и полза за цялото общество.
А Апостол Дянков не без гордост допълва, че българската методология за зелено предприемачество вече се преподава и в училища извън Европа.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..