Към глобалните предизвикателства може да се търси решение на индивидуално ниво, всеки може да има своя дан в каузите, свързани с опасните промени в климата и изчерпването на природните ресурси. Новата и зелената икономика и предприемачеството са области, в които младите хора имат влечение и се вълнуват, но с образователни инициативи може да им се помогне – да бъдат информирани, стимулирани, да им се осигурят условия за прилагане на иновативни (бизнес) решения.
Това са осъзнават и специалисти от Джуниър Ачийвмънт (Junior Achievement, JA България). Те създават учебна програма, която ще се приложи в 20 училища още сега – през втория учебен срок. Проектът, по който това се прави, е под наслов „Зелено сътрудничество отвъд границите“ и се изпълнява с финансова подкрепа (143 218 евро), предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на проекта е да въвлече поне 540 младежи, учители и представители на НПО, бизнеси и държавни институции от България и Норвегия в обучителни дейности по зелено предприемачество и иновации чрез сформирането на поне 8 трансгранични екипа, които ще развият иновативни продукти, услуги и инициативи за справяне с климатичните промени.
Искаме да създадем по-широка представа за това, което се случва.
Затова с проекта „Зелено сътрудничество отвъд границите“ в 20 училища ще бъде преподавана тази тема.
Знаем, че проблемът е спешен, но не искаме просто да алармираме, а по-скоро да бъдем реалисти в оценката.
Разполагаме с 20 години, в които да вземем решения. И те ще дойдат от всеки – от бизнеса, от неправителствения сектор, от хората, домакинствата.
С проекта искаме да провокираме предприемаческите идеи у младите, да им предложим инструментите за решаване.
Джуниър Ачийвмънт има 100-годишен опит, а в България през последните години се работи по създаване на съответното учебно съдържание, допълва Светослава Стоянова. За разлика от предишни случаи, в този проект се очакват конкретни развити концепции с продукти и услуги, създадени от младежи в гимназиален етап, бизнес идеи, насочени към мисълта за изчерпването на ресурсите и климатичните промени.
Вече е положено началото на проекта „Зелено сътрудничество отвъд границите“. Интересът е радващо висок. Кандидатстват 71 училища (за 20 места). Първата стъпка е свързана с обучението на учители, които ще преподават съответното съдържание през втория срок, който започва до дни.
През следващите месеци учениците (X и XI клас) ще приемат доста информация, доста теория. През следващата учебна година ще се направят общи предприятия с ученици от Норвегия и ще се разработват конкретните бизнес идеи.Предприемаческото образование е близо до живота и в същото време е атрактивно, буди любопитството у младите хора, отбелязва Светослава Стоянова. Още повече, че програмата върви успоредно с уменията за боравене с личните финанси.
Темата вълнува младите, ние просто трябва да я облечем в предприемачество – така ще се доближим до възможното приложение на идеите и решенията – със стойност и полза за цялото общество.
А Апостол Дянков не без гордост допълва, че българската методология за зелено предприемачество вече се преподава и в училища извън Европа.
Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..
Инициативата "Голямата маса“ се завръща с поредно издание. Тази събота (19 юли), съседи и приятели от столичния район "Оборище“ отново ще седнат една маса. Събитието ще се проведе на ул. "Васил Друмев", в отсечката от ул. "Оборище" до ул. "Русалка", от 11.00 до 22.00 часа. Акцент във второто издание на "Голямата маса“ 2025 е един от..
Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..
Новият омбудсман на България е Велислава Делчева, стана ясно след гласуването в Народното събрание. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители, 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше предложена за поста от ГЕРБ-СДС. “Пред мен стои нелеката задача да оправдая доверието. Поемам огромна отговорност. Дневен ред в..
След началото на кампанията за разяснения по влизане в еврозоната в българската банкова система са внесени над 1 млрд. лева . Банките у нас бяха сред първите най-готови сектори за приемане на еврото, защото похарчиха милиони и започнаха подготовката още миналата година. "Системите ни работят с много валути, имаме депозити и кредити в..
Гриша Георгиев-Greesh - добре познат и любим на голяма част от публиката е винаги много деен, атрактивен и забавен. Дойде и в предаването “Добър вечер, София“, за да представи своя соло проект и нова песен. До момента Greesh участва в групите No More Many More и Portokal , а проекта GREESH, по думите на музиканта е факт вече две..
7 летни академии организира фондация "Заедно в час“, които помагат на децата да наваксат пропуски от учебната година и да развиват полезни умения. СТАРТ академиите се провеждат в кв. "Факултета“ в София, кв. "Езерово“ и кв. "Победа“ в Бургас, Шумен, Разград, с. Брестница и с. Ръжена. Лятната академия кв. "Факултета“ се организира за 9-а поредна..