За силата на една кампания или кауза може да се съди и по хората, които тя привлича, общността, която тя формира, участниците, които се ангажират с дадено събитие или идея.
Такава кампания, и то дългосрочна, се оказа благородната инициатива "Капачки за бъдеще".
С течение на времето движението за събиране на капачки обхваща все повече хора и институции и продължава да надгражда наличните ресурси – добавя нови пунктове, нови участници, нови начини за участие и дарение.
До този момент със събирането на пластмасови капачки кампанията е осигурила 22 кувьоза за новородените български деца в 22 общински болници, като в същото време спомага за опазване на околната среда.
В България кампании за събиране на капачки има може би вече 9 години. Първата акция на "Капачки за бъдеще" беше през октомври 2017 година – разказа пред Радио София Лазар Радков.
Оттогава, от първите 8 тона пластмаса, до сега - през последната акция са събрани около 120 тона, все повече хора, семейства и работни организации се присъединяват към мисията и целта – закупуване на кувьози за нуждаещите се от по-специални грижи бебета.
Лазар Радков си припомни как с Мартина Йорданова са започнали, как са „се заровили“ и разбрали, че 1 от 10 деца се ражда недоносено, 1 от 3 бебета, престояли в кувьоз получава някакво увреждане на зрението, а тези апарати в по-малките болници са се оказали много стари…
И от идеята и експеримента се стига до тези впечатляващи резултати.
Най-голямото постижение на кампанията е, че тя обедини стотици хиляди от цялата страна. През дарените кувьози до миналата година бяха минали над 250 бебенца. Над 600 са доброволните пунктове за събиране в над 150 населени места. Хората видяха, че от нещо незначително – някакви си капачки, се получава нещо смислено.
Още повече, че сумарно са били рециклирани 190 тона пластмаса.
Гости тази седмица в предаването "Форум" са политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, които заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Председателят на Народното събрание върна предложението за проведане на референдум за въвеждане на еврото, иницииран от президента Румен Радев - реакции; Ще използва ли ситуацията президентът..
Националният политехнически музей (НПТМ) отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод музеят кани жителите и гостите на столицата да заповядат на откриването на новата временна изложба “Из миналото на родната електроника“. Експонатите в изложбата са специално дарение по повод рождения ден на НПТМ. Изложбата представя българска електроника,..
Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..
Фондация "BCause: в помощ за благотворителността“ обявява конкурс за неправителствени организации в обществена полза, обединяващи родители и/или здравни специалисти. Чрез конкурса „Детско здраве“ фондацията финансира организации със средства от "Фонд за лечение и рехабилитация на деца". Крайният срок за подаване на проектите е 15 май. България е сред..
Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли 2025 г., както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни с колко години ще бъде отложена тази либерализация. “Решението беше дълбоко неправилно, но пък беше дълбоко очаквано. Това е, за съжаление, ситуацията. Това правителство още в..
До края на годината да бъде направена първа копка на разширението на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс “Раковски”. Тази амбициозна задача си постави министърът на младежта и спорта Иван Пешев при представянето на идейния проект днес. "Щастлив съм, че само няколко дни преди 17 май (Ден на българския спорт) можем да обявим проекта за..
Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..