Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлия Йорданова: Природата е нашият приятел, учител и дом

Приложно природозащитно образование съществува и в България

Приложно природозащитно образование съществува и в България и има своя добър пример в лицето на Училището за природата в с. Влахи. Селото се намира на 9 км от Кресна и на около 160 км от София.

Принципите на градивност са заложени още в построяването му. Сградата на старото селско училище във Влахи, както и на много други в страната, изглежда самотна и оставена на произвола на съдбата. Докато  един ден почти напълно на доброволчески принцип училището е възстановено с изцяло природни материали и техники. На покрива са поставени слънчеви панели, покриващи една част от нуждите на домакинството. Днес училището има зеленчукова и овощна градина, спирала с билки, лехи с цветя и оранжерия.

Училището е създадено, за да възпитава децата, учениците и възрастните как да живеят близо до природата. “Всички млади хора, които идват при нас са много отворени и с нагласата, че трябва да пазим природата и да живеем в хармония с нея”, казва директорът на училището Юлия Йорданова.

Много от дейностите в училището са насочени към това да бъдат възпитавани младите хора към поведение, което е свързано с уважение - към природата, както и един към друг, защото това е устойчиво и ще бъде нужно в променящия се свят.

“Нашата убеденост е, че природата е нашият приятел, учител и дом. В нашата работа изцяло стъпваме върху това. Има много примери, които показват, че човечеството се е развивало, стъпвайки върху модели, взети от природата”, казва Юлия Йорданова.

Така например в училището децата са възпитаване към намаляване на консумацията, т.е. да се купуват само неща, от които наистина имаме нужда. Директорката на иновативното училище обясни също, че се работи с деца от региона, като има и еднодневни образователни програми, в които могат да участват деца дори от София. Така, чрез игра, децата се научават на умения и нагласи, свързани с отношението към природата (например отпадъците - от създаването на по-малко отпадъци до рециклирането).

В училището учат децата и на устойчиво използване на ресурсите - например водата и това как по-рационално да бъде използвана.Училището работи съвместно с клуба “Виж природата” към читалището в Кресна и вече се вижда промяната в децата, които са станали по-отговорни към природата.
Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
София Кандиларова

Седмицата на кърменето у нас ще бъде отбелязана със събития в 16 града

33-тата Световната седмица на кърменето , която започва днес (до 7август) ще премине под мотото "Кърменето като приоритет: да създадем устойчива подкрепяща среда". По този повод Националната асоциация "Подкрепа за кърмене" (НАПК) е предвидила кампанията със събития в 16 града на България. Кърменето започва веднага след раждането,..

публикувано на 01.08.25 в 17:09

Какво се предвижда за безопасността на пътното трасе в община "Елин Пелин"?

Какво е състоянието на Подбалканския път, в участъка на отбивките за с. Мусачево и Григорево, на който на 26 юли загинаха трима души в тежка катастрофа, а майка и дете бяха закарани в болница? По информация на репортера ни Надежда Герова, не пътното трасе е причината за инцидента. Въпреки това, за живущите в общината и местната власт..

публикувано на 01.08.25 в 16:24

Проверяват за незаконни канализации в кв. "Симеоново"

Незаконно изградени канализации, които се изливат в реката и дерета в кв. "Симеоново", е установила проверка на районната администрация. Инспекциите са извършени от екип от отдел "Контрол по строителството" в районната администрация и са обхванали улиците "Бор", "Буката", "Момина сълза", "Ягода", "Малина", "Божур" и "Каменица" в квартала. "При..

публикувано на 01.08.25 в 15:40
Любомир Стефанов

Любомир Стефанов: Горчат съмнения за използването на институции за частна и партийна употреба

В края на този политически сезон остава усещането за нарастващи съмнения за използването на институции, които би трябвало да са независими, за частна и партийна употреба. Това изтъкна в коментара си пред БНР-Радио София  политологът д-р Любомир Стефанов . И допълни: "Дори някои събития мои колеги ги определят като политическа репресия"...

публикувано на 01.08.25 в 15:25
Актрисите Кристина Верославова и Лора Ахтарджиева

Методът Страсбърг с нови актьори в България

Школата на Лий Страсбърг вече има три издания в България. У нас инициатор на тези издания е актрисата Кристина Верославова. Сред последователите на метода на Лий Страсбърг са множество холивудски артисти, сред които и актрисите Мерийл Стрийп, Анджелина Джоли, както и актьорът Ал Пачино.  “Това да има някой, който да те води и наистина цялостно да..

публикувано на 01.08.25 в 15:21
Георги Караманев

Тестът на Тюринг под формата на аудио - Ще различите ли ИИ глас от човешки?

6 аудиозаписа, в които е произнесена кратка фраза. Някои от тях са генерирани от ИИ, другите са истински човешки гласове. Ще ги различите ли? Възможността да се объркате е голяма. Може би трябва да се обърне внимание на подредената реч, на паузите и или някое провлачено “Ъ-ъ”, така или иначе възможността да се объркате е много голяма, а..

публикувано на 01.08.25 в 13:33