Климатичните изменения са безспорен факт, дискусионен е причинителят. Всеки от нас може да допринесе в предпазването на околната среда от замърсяване. Дори въздухът без вредните фини прахови частици може да служи като застраховка за част от нежеланите промени.
Това обясни пулмологът д-р Александър Симидчиев в „Радиоприемница“, която тази седмица сме посветили на глобалните предизвикателства за устойчиво развитие.
Д-р Симидчиев е известен специалист, съосновател на сдружение “Въздух за здраве“, началник на функционалното отделение към Медицинския институт на МВР.
Темата за околната среда, за чистотата на въздуха, който дишаме, както и всичко друго, свързано с устойчивото развитие, са важни най-вече за бъдещите поколения.
Всичко, което наблюдаваме около нас, включително и объркването на времето, характерно за съответния сезон, има общ корен, причините са общи, обясни специалистът. Той цитира индианската поговорка, която гласи: Ние не получаваме земята като наследство от родителите си, ние я вземаме назаем от децата си.
Д-р Симидчиев е избрал да работи по темата за качеството на въздуха и заради това, че чистотата му лесно се измерва. Това позволява невидимият проблем да бъде показан и така хората да повярват.
Относно глобалното затопляне се водят дискусии, защото повечето хора не навлизат дълбоко в материята, за да вникнат във фактите.
Безспорно е, че затопляне има, въпросът е дали то е предизвикано от човека. Религията издига в култ вярата, докато за учените най-важното е съмнението. Фактите трябва да дават достатъчно основания за изводи, без изкривяване на базовата информация.
Климатичните промени се усещат, измерванията го доказват, допълни пулмологът и сравни Земята с парник. Затоплянето води до поредица от последствия по отношение на ветровете, океанските течения и т.н.
Два-три градуса повишение изглежда малко, но я си представете човек или дете да вдигне температурата си с толкова?! Веднага ги обявяваме за болни…
Със Земята се случва нещо подобно – дестабилизира се системата, променят се процесите.
Ако подходим към климатичните промени не като към факт, а като към застрахователно събитие, ние ще искаме да направим максимално още сега, за да се предпазим в бъдеще. Именно това е философията на устойчивото развитие. Трябва да мислим дългосрочно и стратегически.
По мнението на специалиста с подобряването на качеството на атмосферния въздух можем да се застраховаме за част от глобалните климатични изменения. Ако няма други фактори, автомобилните изпарения ще ни изправят на границата на европейската норма за замърсяване. Но през зимата сериозен замърсител са печките на въглища или неизсъхнали дърва.
Можем да се адаптираме към замърсяването – с маски или пречистватели, но не е ли по-добре да живеем в чиста среда? Дори личното поведение дава резултат, убеден е д-р Симидчиев.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..
В деня на любовта и виното – 14 февруари, в студиото на Радио София гостуваха четирима съвременни поети - Виолета Кунева, Лора Младенова, Иван Брегов и Петър Чухов. Съществува ли наистина любов? "Това е някаква огромна потребност за емоция и материя, и когато са съвместими, може пък и да съществува. Дали ти е нужен някой до теб, срещу теб или..
Американският президент Доналд Тръмп тази седмица разговаря с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Очакванията са за среща между двамата в търсене на разрешение на войната в Украйна. Сигналите, които Вашингтон изпраща са за нов подход, критикуван както в Украйна, така и в Европа. Визитата на Пийт..
Мащабно експо с доставчици на електронни услуги , десетки лектори, включително и от големи световни платформи , и зона за среща със 100 маси за контакти с партньори и клиенти обещава третото издание на форума (Balkan eCommerce Summit 2025) , който ще се проведе в края на април т.г. (29 и 30.04 .2025). Балканският регион е много..
Връзката между Царска България и художественото образование, за първото училище по “художество“ представя изложбата “Академията в Княжество и Царство България“ , която може да се види в галерия “Академия“ на Националната художествена академия до 9 март 2025 година. В предаването “Радиокафе“ гостува кураторът д-р Милена Балчева-Божкова,..
Срокът за бюджета (14 февруари) беше даден от самото правителство и отлагането със седмица може да не е фатално, но не е добър сигнал, коментира пред БНР-Радио София Петър Ганев , старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ). Очевидно има промяна в плановете, нещо не е станало навреме, но по-притеснителното е че на среща с..
Носителят на специалната награда “Сирак Скитник” журналистът Светослав Иванов гостува в “Радиокафе”. Той разказа за журналистиката, която прави, за света, в който живеем и начина, по който се променя, както и за книгата си “Там, където загинаха дърветата” - 10 пътеписа от най-горещите точки на света, която сега има ново издание. Според него,..