Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съзнание и знания за природата - залог за бъдещето на всички

Подготвени ли са да се справят с промените в климата младите хора? Какви са качествата и уменията, които е необходимо да развиват? Отговор на тези въпроси потърсихме в "Радиоприемница" инж. Николай Николов - учител по физика и астрономия в столичното 119-о средно училище "Акад. Михаил Арнаудов" и преподавател в Нов български университет и Евгения Павлова, ученичка в 11-и клас.

Николай и Евгения са част от проекта "Зелено сътрудничество отвъд границите" на "Джуниър ачийвмънт", в който ученици от България и Норвегия развиват стартъп идеи за адресиране на промените в климата. Обучението по програмата започва в началото на втория учебен срок, като обхваща 20 български училища. Общо 20 преподаватели вече са подготвени за по-нататъшно участие в проекта, като те поддържат връзка помежду си в социалните мрежи и постоянно обменят информация и натрупан опит.

Развиването на предприемаческите умения е една от предпоставките за справяне с глобалните предизвикателства, част от които са и климатичните промени. Много важен фактор, обаче, е и придобитата култура в семейството, възпитанието, образованието, посочи инж. Николов. Самият той провокира учениците, на които преподава, с конкретни примери и инициативи, посветени на Деня на Земята, Международния ден на водата, Международния ден на Черно море и др.

Евгения Павлова отбеляза повишената си чувствителност към опазването на природата и съзнанието за въздействието ни върху околната среда. Най-простичкото нещо е, когато видим боклук на улицата, да се наведем да го приберем и да го изхвърлим на определеното за това място, припомни Евгения. Тя разказа интересен пример за рециклиране на стъклени бутилки чрез разтопяване на стъклото и превръщането им в чинии, които след това биват оцветявани.

Прави впечатление добрата подготовка на студентите в специалност "Екология и опазване на околната среда", тъй като този предмет е свързан и с химията, биологията и дори математиката. Те са готови да участват активно в изследвания, насочени към реакцията на климатичните промени. Николай Николов прогнозира още, че една от професиите, които ще се търсят много през следващите години, е учителската. Специалистите по екология също ще са много важни. Той даде пример, че дори в Италия вече е въведен предмет "Климат" в средното образование.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 70 души в напреднала възраст се включиха в турнир по "ходещ футбол"

Над 70 души в напреднала възраст взеха участие и се забавляваха в турнира по "ходещ футбол", организиран от Българския футболен съюз с подкрепата на Столичната община. Клубове от сдружение „Федерация спорт, здраве и активно дълголетие“ показаха, че за спорта няма граници, а най-възрастният участник бе на 93 години. С отбори участваха спортните клубове..

публикувано на 05.02.25 в 13:18

Керамикът Иван Кънчев: За мен инстинктът е по-голям от разума

Керамикът Иван Кънчев беше удостоен с международната награда "Артист на годината 2025“ в италианския град Флоренция. Той беше отличен с престижната награда на церемония в Palazzo Pucci, на 25 януари 2025 г., в присъствието на колекционери, журналисти, политици и любители на изкуството. Международната награда "Артист на годината 2025" е насочена към..

публикувано на 05.02.25 в 12:23
Темз Арабаджиева

"Анн от острова" - трета книга от поредицата за Анн Шърли

На българския книжен пазар вече може да бъде намерена третата част от най-четения детски канадски роман - поредицата за Анн Шърли от Луси Монтгомъри - “Анн от Острова”. Историята започва с “Анн от фермата Грийн Гейбълс”, продължава в книгата “Анн от Авонлий” и сега продължава с книгата “Анн от Острова”. “Когато Луси Монтгомъри е присала тази история със..

публикувано на 05.02.25 в 12:16

Млад артист образова децата за човешката анатомия чрез компютърни платки

Работилниците “Хомо техникус”, ”Хомо диджиталс” и “Хомо техникус срещу хомосапиенс” запознават по вълнуващ начин деца от малки населени места с човешката анатомия.  Цветелина (Лина) Тонева е съвременен артист, създаващ визуални и дигитални изкуства. В нейните проекти, тя изследва технологиите, човека и тяхното взаимодействие. Магистър е по..

публикувано на 05.02.25 в 11:39

Кой носи отговорност при ПТП, в което участва каруца с животинска тяга?

През 2024 г. са регистрирани четири пътнотранспортни произшествия с участието на каруци, като всички са с материални щети, сочи статистиката на отдел "Пътна полиция“ – СДВР. От там не разполагат с информация за броя конфискувани каруци. Пред Радио София Владимир Тодоров от Българската асоциация на пострадали при катастрофи коментира, че е трудно да..

публикувано на 05.02.25 в 09:49

Значителна облачност, с температура в София около 4°

Над по-голямата част от страната облачността ще е значителна, като временни разкъсвания ще има преди обяд над Западна България. На отделни места в Източна България и планинските райони ще превали съвсем слаб сняг, съобщиха от НИМХ. Ще духа до умерен, в източните райони и временно силен вятър от север-северозапад. Преобладаващите минимални температури ще..

публикувано на 05.02.25 в 07:35

"Форум", 04.02.25: Да говориш за еврото или да убеждаваш "За" еврото

Седмицата на "Форум" продължава с мненията на актуалните коментатори по следните теми: Правителство и опозиция – твърди различия и плаващи мнозинств а. Сформирането на редовния кабинет се прие от хората с въздишка и резерви и закономерно не се ползва с традиционния гратисен толеранс. На фона на протести в страни на Балканите, у нас – плахи и..

публикувано на 04.02.25 в 18:45