Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Входящият граничен контрол може да установи не повече от 20-25% от заразените

Доц. Ангел Кунчев: Първоначалните симптоми при грип и зараза с коронавирус са идентични

В момента десетки хиляди в България са с подобна клиника заради грипа. Ако болният не е бил в контакт със завърнали се хора от Китай обаче, не бива да има тревога - няма как да е заразен с коронавирус, каза главният държавен здравен инспектор

Д-р Ангел Кунчев
Снимка: БГНЕС

Световната здравна организация обяви, че епидемията от вирусна пневмония, в резултат на новия коронавирус, появила се в Китай, още не е "пандемия" - термин, който се използва за разпространение на болест в целия свят. От появата на новия коронавирус през декември в град Ухан в провинция Хубей, случаи вече са регистрирани в повече от 20 държави. Добрата новина е, че през последните дни  регистрираните случаи на заразяване в Китай. Новият вирус е нов щам на коронавирус, който досега не е бил откриван при човека. По принцип коронавирусите са познати на медиците - те циркулират сред животните, но при мутация някои от тях могат да засегнат и човека. След като заразят хората, могат евентуално да се предават от човек на човек. Това със сигурност бе доказано и за новия вирус, идентифициран в китайската провинция Хубей.  България, както и останалите европейски страни, въведе строги мерки срещу разпространението на вируса - на Летище София, на летищата във Варна и Бургас са монтирани термокамери. Пътниците с повишена телесна температура се засичат и при съмнение за заболяване, състоянието им се доуточнява от медицински специалисти. 

За момента няма съмнения за наличие на вируса при нито един от завърналите се граждани в България от Китай, каза пред Радио София главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев:

"Направили сме организация за това кой подлежи на изследване - най-общо казано това са хората, които идват от Китай, както и хора, които имат някакви клинични прояви. Те подлежат и на наблюдение, и на изследване. За всички останали, които се връщат от Китай като превантивна мярка, дори и да нямат признаци, сме установили 14-дневна доброволна домашна карантина. Разбира се, ако имат дори и минимални признаци, трябва да ни потърсят навреме, за да организираме възможно най-ранната диагностика и лечение. Всичко зависи от това как ще се развият нещата от тук нататък, а това е трудно за прогнозиране. Можем да се опрем само на проявите на други два корона вируса - Тежкия остър респираторен синдром - ТОРС (SARS) отпреди 18 години и Близкоизточния синдром от преди 10 години. Там се стигна до самоограничаване на епидемията и дори изчезването на вируса".

Смъртността при новия вирус е около 2 процента от заразените

Темпът на разпространение на новия коронавирус е доста по-висок, отколкото предишните два. За щастие смъртността е по-ниска - около 2 процента от заразените, посочи специалистът. Броят на заразените е доста голям и затова тези два процента означават вече над 500 жертви, посочи д-р Кунчев. 

"Трябва да имаме търпението в следващите 2-3 месеца да продължи усиленият надзор с цел да не допуснем внос на вируса, а ако това се случи, да бъде навреме установен случаят и да се прекрати предаването вътре в страната". 

Дългият инкубационен период преди проявата на симптомите на заразените прави не толкова ефективен граничния контрол, при който се измерва телесната температура на пристигащите, тъй като симптоми при носител на вируса все още може да няма. Д-р Кунчев каза, че входящият граничен здравен контрол може да установи не повече от 20-25% от реално заразените с вирус .Това показват различни изследвания в цял свят. 

"Много по-ефективен е контролът, който се осъществява на място (в Китай) за ограничаване разпространението на епидемията. Поради въведените карантинни мерки излизането от заразените райони вече е много трудно и потокът доста намаля. Големите авиокомпании спряха полетите си до там. Това също спомага за това да няма голям брой пристигащи, които са в риск".

Срещу мерките за контрол вече има недоволство, предимно от български граждани

"За съжаление в голямата част от случаите са български граждани. Китайските граждани са получили указания още от там, организирани са и изпълняват дори в повече мерките, които предписваме. Разбирам, че за никого не е приятно да го забавиш, когато се прибира, но при тази ситуация, когато е заплашено общественото здраве, може да се направи малък компромис с личния комфорт. Ако се установи на термокамерата, че някой е с повишена температура и се наложи да му направим анкета за симптоми и къде е пребивавал, всичко това отнема не по-вече от 15 минути. За съжаление има и остри реакции - заплахи и скандали". 

Инкубационният период за новия коронавирус - т.е. времето от контакт с болен и появата на симптоми, за момента се изчислява на между 2 до 12 дни, според информацията на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията. Все още не е ясен точният механизъм на предаване на новия коронавирус от човек на човек, коментира главният държавен здравен инспектор: 

"Предаването от човек на човек все още има неясноти. Видя се, че при обикновен контакт в офиса и в дома, това е възможно, но не е толкова лесно, колкото при грипа. Все още няма яснота и какъв е природният резервоар на вируса. Всички знаем, че Китай е работилницата на света и много фирми получават стоки от там. Има яснота по отношение издържливостта на коронавируса - по принцип те не са издържливи. Дори при най-добри условия - температура ок. 36-37 градуса и достатъчна влажност, повече от час-два не издържат. Ако е горещо или студено и има дезинфектанти още по-бързо умират. Така че няма как стока, пристигнала от Китай да е преносител на вирусите". 

България вече разполага с тестове за коронавирус, които доказват наличие на вируса в организма, а не само антитела. Изследването се извършва в лабораториите на Националния център по заразни и паразитни болести и във Военномедицинска академия. Резултатите са готови само за 2-3 часа.

Пикът на грипната епидемия преминава, има увеличение на случаите на варицела

По отношение на разпространението на грипа в нашата страна, епидемиологът каза, че вече се очаква спад на броя на болните. Тази година засегнати са наи-малките деца - във възрастта от 1 до 5 години, които не са се срещали с най-често изолирания щам - H2N3.

Повишение има и на случаите на варицела. Само през месец януари тази година има 30 хиляди болни, колкото са били през зимата и есента на миналата година - периодът на обичайното разпространение на заболяването. Д-р Кунчев очаква понижение на броя на болните през месец март:

"Варицелата е високо контагиозно заболяване и когато се появи в едно детско заведение, бързо обхваща. Хубаво е, че е най-леко протичащата детска шарка. От 30 хиляди случаи имаме най-много 300 случаи на усложнения, но и 300 не е малко. Затова е на дневен ред идеята да имунизираме ли всички или не... Най-правилно ще бъде ваксината да бъде включена в имунизационния календар и да се прави на всички деца, но след широко обсъждане с педиатри, родителски организации. Tова обаче няма да се случи със сигурност още през тази година". 

Още за коронавируса, видовете тестове, с които се установява; за разпространението на грип и варицела и дали е удачна ваксинация, след като бъде осигурена в нашата аптечна мрежа - чуйте в разговора с д-р Ангел Кунчев!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
И през миналата година строителите са били сред най-търсените специалисти

Работещи са под 54% от българите, над 1 милион са "икономически неактивни"

Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..

публикувано на 24.02.25 в 16:50

30 години "Бон-Бон"

30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..

публикувано на 24.02.25 в 16:25

Димитър Димитров, КАПБ: За какви пътища се искат по-скъпи винетки и тол такси?!

Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..

публикувано на 24.02.25 в 15:25

Поразителни прилики между древен Рим и съвременния Запад в книгата "Защо се разпадат империите"

Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...

публикувано на 24.02.25 в 15:21

Филм за любовта печели златната мечка на 75-ото Берлинале

Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...

публикувано на 24.02.25 в 15:18
Цирковото семейство Еми Велкова и Стивън Караоли

Еми Велкова - за любовта към цирковото изкуство и живота на колела

Любовта към цирка и цирковото изкуство, както и живота на колела, явно се предава от поколение на поколение. Доказателство за това са Еми Велкова и Стивън Караолис, които идват от циркови фамилии. “Около теб има летящи хора, красиви костюми, пера, животни. Все неща, които на нормалните хора, които ходят на работа и се прибират вкъщи, са им малко..

публикувано на 24.02.25 в 14:24

Тома Бинчев - Петрарка на морето

На 27 февруари 2025 г., Софийският филиал на Съюза на свободните писатели организира творческа вечер "Морето е живо“, посветено на поета, редактор и журналист, почетен гражданин на Бургас - Тома Бинчев. Пред Радио София събитието представиха директорът на театър "София” Ириней Константинов, литературният историк проф. Михаил Неделчев,..

публикувано на 24.02.25 в 13:53