"Протестите се правят, за да разберат в парламента, че народът е беден, болен, гладен. Тук Бойко се подиграва с нас. Пенсията ми е 219 лева и 43 стотинка. Не ми стигат за нищо. Добре, че хората ми донесоха обувки, че ходех с едни скъсани, но не се срамувам. Нека Бойко да се срамува". Така анализира ситуацията в страната 73-годишната Стойна Льогова, която стана известна в социалните мрежи като "баба Стойна".
Участието на жената в антиправителствените протести в София в края на януари и критиките ѝ към властта станаха повод и политиците да заговорят за нея. По време на парламентарния контрол преди седмица, от трибуната Корнелия Нинова отправи питане към министъра на вътрешните работи Младен Маринов за 73-годишната жена, като изложи твърдение, че след протеста на жената е имало посещение от полицаи в дома за възрастни хора в Зона Б5, където живее баба Стойна.
"Аз ги извиках полицаите", категорично заяви пред БНР баба Стойна: "За да изведат тая журналистка, дето е дошла с двама мъже".
73-годишната жена обясни, че не е вярна информацията, че са искали да я изгонят от дома за възрастни хора: "Тази директорка е много добра и синовни грижи полага за мен!", разказа тя.
Баба Сойна обясни, че се интересува много от политическата ситуация в страната:
"Президентът Румен Радев е човек със сърце, търпелив човек, обаче много го мачкат, не му дават възможност да направи нищо. ... Отрицателно ми е мнението за новия главен прокурор Иван Гешев. ... Корнелия Нинова какво ще ми приказва "баба Стойна е една и стана символ" - какъв символ съм станала, какво съм направила. Какви са тия лъжи: "Властта погна баба Стойна като враг №1" - коя власт ме е погнала?", заяви тя.
Млади хора с чисти ръце ще оправят държавата, каза Стойна Льогова и добави: "Те да вървят напред, а ние след тях. Ако майките не защитят децата си, кой друг?".
Интервюто на Поли Начева със Стойна Льогова можете да чуете тук.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..