Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румяна Кирчева – Меченска или първата глътка въздух

Понякога се налага новородената рожба да бъде потупната по гръбчето или пошляпната по дупето, за да изплаче и поеме първата глътка въздух в своя живот.

Досещате се – тази среща в „Мисията Милосърдие“ ще да е с акушерка. Макар че в наши дни Румяна Кирчева – Меченска е ментор на младите лекари в столичната болница „Света Анна“. Което ѝ дава възможност да направи сравнение с днешните специализанти и докторите отпреди.

Еволюция или деволюция е промяната в манталитета на здравните работници у нас? Промяна, която беше предизвикана от здравната реформа. И тъжната констатация на жената, която години наред е помагала при идването на новия живот, че България се обезлюди откъм млади хора. Защото, когато Румяна Кирчева е кандидатствала медицина – за едно място са се състезавали 27 души. Днес университетите се състезават да си попълнят бройките…

Като всяка по-откроена представителка на съсловието, Румяна Кирчева първоначално също кандидатства медицина. Химията се оказва препъни камъка. Ала едновременно с медицината, тя е подала документи за акушерство. Намира, че това е по-различна работа от сестринството. Там на момента виждаш резултата от собствените си действия. 

Разпределението я отвежда за три години в Никопол, където на терен се убеждава колко добросъседски си живеят българи и турци преди Възродителният процес да разломи единението на нашата нация.

Гинекологията и родилното отделение в Никополската болница по онова време са се разполагали на два етажа и Румяна понякога е асистирала на пет, шест раждания за едно дежурство. И един критичен случай – за щастие с благоприятен изход – за който ще пази спомен цял живот…

Днес здравеопазването ни трябва да разчита на здравната култура на българката, а тематичните сайтове по въпроса не носят достоверна информация.

А след Никопол започва професионалното израстване. Бакалавър. Магистър. Здравен мениджмънт в Стопанската академия в Свищов. И първите стъпки при самоорганизирането на съсловието. Първоначалният тласък на тази организация поставя като здравен министър визионерът проф. Иван Черноземски.

Как е било, как е и днес – чуйте  в разговора.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Стоянов в розоварната си

В Буново по розобер

Гостуваме на Буново, където преди много години са засадени първите роза дамасцена, а първи пред микрофоните ни е Владимир Стоянов - Председател на УС на Сдружение „Българска розова долина“, от чиято розоварна излъчваме: "Тук е изключително красиво и спокойно, всички сме роднини, Петровския род е най-големият. Хората са дружелюбни. Всеки ще те спре и..

публикувано на 02.06.24 в 10:13

Историята оживява - Трактатът на Петър Богдан

Петър Богдан съставя първият исторически трактат в новата история на България. Той носи заглавието “За древността на бащината земя и за българските дела”. Годината е 1667. Говорим в детайли за изключителната личност на Петър Богдан и неговият основополагащ трактат с д оцент Василев, преподавател по класически езици към Софийския университет..

публикувано на 01.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Биографията на Алеко Константинов

Разговорът е с изкуствоведа Иво Милев, автор на книгата “Алеко Константинов - Das Wunderkind”: "Алеко Константинов е част от една моя стратегия за биографии. Задачата ми е да изведа една друга линия. От 90-те се забелязва нарастваща тенденция на "херменевтика на подозрението". Има опити да се демистифицира Алеко Константинов. Той е един от..

публикувано на 01.06.24 в 15:00
Лобното място на Дилинджър

Адресите на любовта - Гангстерска афера - Анна Акълиева

Българска любовница предава гангстера Дилинджър на ФБР Добричлийката Анна Акълиева, известна в САЩ под името Анна Сейдж издава обявеният за национално издирване Джон Дилинджър и прибира наградата за главата му. Един от най-известните гангстери от 30-те години на ХХ век е извършил 66 обира на банки, а бягството му от непристъпен..

публикувано на 01.06.24 в 14:00

Шевицата говори

Фестивалът "Българите, кои сме ние"  в град Сливница, е с  деца и младежи на възраст от осем до 29 години, разделени в категории.  Фестивалът съдържа конкурсна програма, майсторски класове и работилница с лектори от страната и чужбина. Подробности от  организатора: Маргарита Божкова: "Това е труд на децата от сценария до реализирането му. Има..

публикувано на 01.06.24 в 12:00

Лято, кукли и приятели

На 1 юни в 10:30 предстои откриването на шестото издание на  Международния театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ в парк „Асеневци“ на откритата сцена „Арт лято“ до Художествена галерия „Борис Денев“. Събитието ще продължи през трите летни месеца до 31 август, когато ще се връчи и Наградата на публиката. Веднага след официалното откриване,..

публикувано на 01.06.24 в 11:35
Камелия Тодорова - психолог

Да се грижим за детето в себе си

Как да оставим децата да бъдат по-дълго време деца – интервю с психолога  Камелия Тодорова , психотерапевт от “Психологическо консултиране За мен”: "Много от нашите реакции са на базата на това, което сме били като деца. Да се грижим за детето в себе си! Всяко представяне на детето родителят го носи върху себе си. Друг е въпросът, че животът..

публикувано на 01.06.24 в 10:20