Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кога е възможна погасителна давност при спор с "Топлофикация"

Снимка: БГНЕС

Във "Вашият глас" тази седмица разгледахме различните казуси, свързани с потреблението на топлинна енергия, възможно ли е да погасим старите задължения към "Топлофикация" по давност и как да постъпим при предложено споразумение. 

Задълженията към „Топлофикация“ са периодични плащания и се погасяват с 3-годишна давност. За да се позовем на погасителната давност, е възможно да се предприемат две неща: да се заведе съдебно дело срещу „Топлофикация“, в рамките на което да се направи възражение за давност, или да се сключи споразумение с „Топлофикация“, обясни за Радио София адв. Ирена Джаджарова. Препоръчително е да се прибегне към първия вариант и спорът да се реши по съдебен ред, а не да се сключва споразумение, тъй като потребителите няма как да влияят на клаузите в самото споразумение. 

Промените в Гражданския процесуален кодекс от края на 2019 г. са благоприятни са потребителите. Удължи се срокът за възражение, съответно за плащане. Потребителите вече имат едномесечен срок (а не двуседмичен) да решат дали да възразят срещу заповедта за изпълнение или да платят в същия този срок. Освен това се промени и подсъдността, делата се водят по настоящ, а не по постоянен адрес на потребителите, допълни още адв. Джаджарова.


Според адв. Джаджарова най-ефективната комуникация с „Топлофикация“ е писмената. Преписките се разпределят между служителите и по този начин може да бъде намерен правилният специалист, който да обърне внимание на конкретния казус. 
Ако се съмняваме в техническата изправност на топломерите, е препоръчително да се обърнем към топлинния счетоводител, за да се установи колко топлинна енергия действително сме изразходвали и да няма изненади в края на отоплителния сезон. 

В предаването засегнахме и конкретен казус. С екипа ни се свърза за пореден път нашата слушателка Мария Димова, която ни сигнализира за незаконно надстрояване в кооперацията, в която живее. Деян Дянков, обществен посредник в „Топлофикация“, обясни, че в случая е важно да се осигури достъп до самия имот. За да се извърши проверка на място, следва да има решение на общото събрание за такава проверка. Гледните точнки на Мария Димова и Деян Дянков - чуйте в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към Стария град в Ерусалим, 14 април 2024 г.

МВнР предупреждава: Пътувайте до Израел само при неотложност

Пътуванията и пребиваването на български граждани в Израел да бъдат единствено при случаи на неотложност, съветват от Министерството на външните работи. Всички граждани, пристигащи в и напускащи Израел чрез летище “Бен Гурион”, следва да се информират предварително чрез своята авиокомпания за евентуални промени в техните полети, уведомява МВнР на..

публикувано на 30.09.24 в 07:35

Опасното време продължава и през новата седмица

Опасното време продължава и през новата седмица. В сила е предупреждение от първа и втора степен (жълт и оранжев код) за силен вятър, съобщават от НИМХ. С предупредени със жълт код за опасност са областите: Сливен, Ямбол, Велико Търново, Стара Загора, Русе, Бургас.  Със оранжев код за опасно време са предупредени: Силистра, Разград, Добрич, Варна,..

публикувано на 30.09.24 в 07:15
С кмета Галя Захариева

С любов не само на 4 лапи

Радиокафе гостува на Община Нова Загора в едно съвместно предаване на Радио София и Радио Стара Загора. В първия час на Радиокафе ни гостува кметът на Община Нова Загора г-жа Галя Захариева . Изнесеното ни студио е на Празника на децата и кучетата - любов на 4 лапи: "Никога не е късно да преоткриеш себе си. Стигнах до ниво национален отбор по..

публикувано на 29.09.24 в 12:24

Софийски разкази - Градски митове и легенди

Разходка из центъра на София развенчава някои градски митове и легенди, като този за уж изровената от бомба вдлъбнатина пред сегашната градинка "Кристал" Каква е истината за т.н. "дупка" и откога е тя, както и за други известни места, като ул. "Търговска", която също не е изцяло жертва на бомби - в звуковия файл:

публикувано на 29.09.24 в 10:35

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39