"Тука свършва пътят". Така бащата на проф. Станка Маркова е казвал за тревненската махала Олани, където се е родила героинята на този радиопортрет.
- По-късно аз му казвах, припомня си тя:
- Татко, оттук започваше, а не свършваше пътят…
И първата спирка на пътя е в Трявна. Родителите на малката Станка се преместват да живеят там, щом щерка им става на училищна възраст. В града, където дядо Петко Рачов Славейков е бил даскал и училището, където е даскалувал още носи името „Славейковото школо“.
Гражданчетата наричали своята съученичка „колибарчето“, но Станка не им се дала. Набрала инерция и решила, че иска да стане лекар…
Тогава, както и днес медицинските сестри били кът. Та затова приемали още от девети клас за средно специално обучение. Така бъдещата проф. Станка Маркова завършва сестринското училище в Шумен с отличие.
Паричният недоимък, който все съпътства нас българите, не ѝ позволява веднага да продължи с медицината. Завръща се пак в Трявна, в санаториума за белодробно болни деца, построен от царица Йоана. За три години тя работи като патронажна, анестезиологична и старша сестра, докато не събере пари, за да продължи медицинското си образование.
После започва едно невероятно пътешествие не само географско, но и професионално. Защото проф. Маркова е сред малкото медици, които са минали през всичките нива на практическото здравеопазване в България.
Участъков лекар в село Плачковци, пак край Трявна. Участъкът обхващал 32 махали, а в края на пребиваването ѝ там, обявяват Плачковци за град – сякаш в нейна чест:
- Имах една линейка, която беше със седем легла и бързо ми изгълтваше бюджета за бензина. Затова си купих мотопедче Балкан-че с лични пари. Подариха ми една гранична кучка Джуда, защото нощем ме викаха по овчарници, по краварници и кучката бягаше колкото Балканчето… През нощта, през деня… Родилен дом имам… Израждания водя… И акушерката ми роди при мен… И медицинската ми сестра… А шофьорът катастрофира с линейката, когато трябваше да закараме акушерката в Трявна…
После лекар в ортопедията в Кокаляне. Аспирантура по социална медицина. Специализация по социална сексология. Завеждащ катедра по обществено здраве в Стара Загора.
Десет години по маршрута София – Стара Загора, понеделник и петък…
Докато не се стигне до създаването на факултета по сестринско дело… До професурата по управление на здравните грижи…
Следва признанието на съсловието – проф. Станка Маркова е избрана за първия председател на Българската асоциация на специалистите по здравни грижи.
И защо трябва да ви пишем на час по лъжичка? Чуйте разговора в цялото му богатство!
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..