Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уникалните пещери на Матера привличат в градчето туристи и кинорежисьори

В Полиняно а Маре е паметникът на Доменико Модуньо

Снимка: drumivdumi.com

Дестинацията ни този път е Южна Италия. Матера и Полиняно а Маре.

През последната година Матера нашумя с това, че беше Европейска столица на културата по едно и също време с българския Пловдив.

Това е място, различно от много други, разказа пред Радио София Ели Иванова – пътешественик и блогър, автор на книга за България - "52 екопътеки за всеки".

„Всички сгради, къщи, храмове, заведения са изградени в пещери. Дострояваното е вградено. Уличките са каменни. И понеже те са разположени на хълм, получава се красива амфитеатралност. Освен това селището е в един голям каньон.“

Градчето се намира в италианската област Базиликата, на 65 километра югозападно от Бари и на 424 югоизточно от столицата Рим. В църквите могат да се видят фрески от византийски тип (XII-XIII век), допълни Ели Иванова. Известно време през ХХ век са наричали Матера Срамът на Италия, заради бедността и лошите условия на живот на местните. Малко по малко настъпват промени и днес градчето е туристическа атракция и предпочитано място за снимане на филми.

За 4-5 часа градчето може напълно да се обходи. Обикновено туристическите маршрути започват от площад Виторио Венето, който свързва стария с новия град. Там се намира и подземен музей. Препоръчително е да се стигне до върха на хълма, където е катедралата на Матера и се отваря чудесна гледка…


На картата Полиняно а Маре е на тока на „ботуша“. Както подсказва и името, градчето дава възможност за прекрасни морски гледки. Една от забележителностите е малкият плаж Монашеско острие (виж снимката). В същия град – в пещерните скали се намира един от световно известните ресторанти. Туристите обичат да снимат и паметника на Доменико Модуньо, италиански певец, композитор, актьор и общественик, носител на 2 награди „Грами“ и победител във фестивала Санремо през 1958 година, изпял хита Volare.

Чуйте и звуковия файл за повече по темата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Илиев

Георги Илиев: С метрото през "Слатина" изцяло се ремонтира ул. "Гео Милев"

Репортаж Удължаването на Слатинския участък от третия диаметър на метрото се очаква да приключи през 2027 г. Трасето ще обслужва над 75 000 пътници, което е над средното натоварване на линиите на метрото. Освен това участъкът ще минава през територия, която не е добре обслужена транспортно. Участъкът е изцяло подземен. Пет са метростанциите,..

публикувано на 27.01.25 в 09:14

Слънчев януарски понеделник

Днес ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Преди обяд на места в низините и котловините ще има мъгла или ниска облачност. Топло време с максимални температури между 12° и 17°, по крайбрежието на морето 9°-12°, в София – около 13° . По Черноморието в сутрешните часове облачността ще бъде значителна, но бързо ще намалее и през по-голямата..

публикувано на 27.01.25 в 07:15
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00