Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виртуална реалност за опазване на културното наследство

Идеята за виртуална реалност за културно и историческото наследство носи на Ния Петрова и стартъп компанията ZenART наградата за Иновативно предприятие на годината в категорията “Иновации в креативната индустрия”. 

Идеята е буквално да се “потопите” в музея чрез виртуална реалност, която позволява да се преживее историята. Ния е убедена в победата в конкурса заради факта, че дори световни студиа нямат толкова добър продукт по отношение на визуалната достоверност на кинематографичното качество на образа, което те предлагат. Това се постига с много добри 3D артисти, които са бивши служители на известни световни студиа. Към компанията те се присъединяват заради възможността да участват по-активно във взимането на решения.

Компанията създава "преживяване", което позволява на потребителите на софтуера да се пренесат в дадена дестинация. Младите иноватори работят върху каталог от дестинации, като към момента са готови две - Белоградчишките скали и Олимп, от общо 15 дестинации, които са замислени. На втората готова дестинация - Олимп, интерактивно се разказва старогръцката митология. 

Компанията печели и гранд от Epic Games - разработчикът на популярната сред децата игра Fortnite. Те дават грантове до 50 хил. долара на фирми, за които считат, че постигат много високо качество, използвайки техния engine, (за разработката на виртуалната реалност се използва “платформата” за създаване на VR на игри на Epic Games).

Заради използваната фотограметрия (множество снимки, които се използват за създаване на виртуална реалност) може да се запазват различни исторически обекти. С помощта на тази техника се възстановява в момента катедралата "Нотр Дам" в Париж, която пострада сериозно при пожар.

Компанията може да се развива в различни посоки, свързани с виртуалната реалност. Екипът е едва от 15 души, а основният проект, по който работят, е виртуален каталог за дестинации, който позволява да се "посети" всяка дестинация в пълно преживяване. Виртуалната реалност, която създават Ния и екипът, с който работи, намира приложение в медицината, в големи корпорации, които провеждат обученията си във виртуална реалност.  

Чуйте повече за иновативната компания от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуственият интелект и медицината

Наближава крайният срок за участие в конкурса за студенти по медицина за есе по темата "Ще остави ли изкуствения интелект лекарите без работа?" Това е второто издание на наградите "Александър Дърводелски", а формата на получаване на есетата и оценяването останат същите, съобщават от Център за защита правата в здравеопазването. Паричните награди..

публикувано на 21.05.24 в 17:30
Снимка: UPI/ Archives of Roy Export Co. Ltd. Charlie Chaplin™ © Bubbles Incorporated SA

Концерт-спектакълът "Чаплин пианисимо" за първи път в България

Концертът-спектакълът „Чаплин пианисимо“ за първи път ще бъде представен в България. На 10 юни софийската публика може да види мащабния проект в зала „България“, на 12 юни в Пловдив - Драматичен театър и на 15 юни във Варна във ФК, в рамките на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. Спектакълът е любопитен разказ за живота..

публикувано на 21.05.24 в 16:28

От ЕС обмислят нови ограничения за старите коли

Какъв е в България дялът на пазара за стари автомобили и как ще се отрази това на сектора, джоба и чистотата на въздуха? Любомир Доросиев, зам.-председател на Асоциация на вносителите на автомобили разказа подробности пред Радио София. По думите му българинът е започнал да кара все по-нови автомобили, като статистиката сочи, че от две години..

публикувано на 21.05.24 в 16:08
Национален дворец на културата

Информационен ден по Програма "Европа 2024" на Столичната община

Утре (22 май), в Sofia Lab, ще се проведе вторият Информационен ден по Програма „Европа 2024“ на Столичната община. Експертите ще дават насоки и формуляри за кандидатстване, придружаващи документи и ще разясняват методиката за оценяване. И през тази година, основаната цел е подпомагането и сътрудничеството между гражданите и местната власт...

публикувано на 21.05.24 в 15:09

Вторият концерт от цикъла "Вдъхновение" на Минко Ламбов с премиера на 22 май

На 22 май, от 18.30 ч., в концертната зала на Общински културен институт „Надежда“, ще се състои вторият концерт от цикълa „Вдъхновение“ на Минко Ламбов, заедно със „Симфониета „София“. Минко Ламбов композира концерта, специално за тромпетиста Венцислав Благоев. „Музиката е прекрасна. Аз отдавна свиря със „Симфониета“, с Минко, други..

публикувано на 21.05.24 в 13:42

Спортът и геополитиката през призмата на актуалния олимпийски идеал

Конференция-дискусия на тема " Спорт и геополитика: мит ли е олимпийският идеал за мир и братство? " ще се проведе на 22 май от 12:00 ч., съобщиха организаторите от Френския институт в България, „София 2024 – Световна столица на спорта“ и Националната спортна академия „Васил Левски“. Във време, когато конфликтите се изострят,..

публикувано на 21.05.24 в 13:12
Марио Хосен солира на откриването на

Научен симпозиум за музиката на композиторите от Дунавските държави

В рамките на международния музикален фестивал „Варненско лято“ има няколко важни насоки, които се развиват целенасочено през последните години. Разказва Марио Хосен, артистичен директор на фестивала: „Вече стана малка традиция в рамките на фестивала да наблягаме и на научния симпозиум – тази година той ще бъде посветен на музиката на..

публикувано на 21.05.24 в 12:31