Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милена Златарова: Читалище.то е едно островче на нормалността

Днес в рубриката ни за граждански инициативи разказваме за Читалище.то. То възниква спонтанно след големите протести през 2013, защото "всички усетихме нуждата да трансформирме и "закрепим" тази гражданска енергия в някаква институционална форма, насочена обаче към просвещението". Това ни разказва Милена Златарова, която е част от тази група съмишленици. Иначе тя е водач на виолите в Софийската филхармония, свири в квартет "Филхармоника", има три деца, изобщо животът й е много наситен, което не ѝ пречи да е много активна и в други насоки - често пише за сайта Аз чета например, член е и на настоятелството на Читалище.то.

"Ние вярваме, че образованието е много важен елемент от събуждането и изграждането на гражданското общество", казва Милена. "Не сме първите, разбира се, в България има много читалища, но през годините на комунизма тяхната роля беше малко фиктивна. А през последните години се забелязва едно активизиране на будни млади хора, които насоват своята енергия именно към този вид дейност като някаква форма на организиране на общността и въвличането й в различни каузи".

И така, малко като експеримент, тези съмишленици, хора с различни професии, решавaт да създадат читалище. Името е едно намигване към дигиталното време, в което живеем, пък и точно тогава набират скорост различни домейни, с различни разширения и идеята се харесва на всички, които са свързани със старта на инициативата, защото дава заявка за "едно читалище, което съществува и действа във времето, в което живеем днес такова, каквото е", допълва Милена Златарова.
 "На самото учредяване трябваше да има минимум 150 човека, спомня си тя - а поне със 100 души надхвърлихме тази цифра. Основните двигатели, тези, които наистина прегърнаха идеята, са ни много предани и днес и откликват, когато имаме нужда от помощ".

Става дума за хора като Александър Кръстев, създателят на Аз чета (именно той "довежда" Милена), Константин Павлов - Комитата, Георги Илиев (които вече са част от местната власт, което пък показва как една гражданска инициатива може да довече, понякога непланирано и неочаквано до позиции, от които могат да променят нещата, на местно ниво поне  и "доказва, че хората, които се бяхме събрали в началото, сме били едни от най-събудените". Самата Милена е в настоятелството от самото начало и до днес, председател все още е журналистът Николай Стайков.   
Та, създава се Читалище.то и започват да се случват различни неща. Мястото (и преди, и сега) е на улица "Лавеле" 11. И понеже групата съмишленици са пръснати из цяла София, тук "кварталният" елемент не е така силно изразен. Аз питам за първото събитие - оказва се свързано с жестомимичния език, съвместно с фондация "Заслушай се".

Пример за много успешно събитие, което се радва на голям интерес, е това, което Читалище.то организира заедно с едни "млади хора, които се занимават с изработване на образователни продукти и често се сблъскват с авторското право. Толкова много хора дойдоха, че не можахме да ги съберем и се "наложи" да го повторим". Всичко това се случва в резултат на една покана за сътрудничество, която Читалище.то отправя към организации, които "споделят нашите ценности... получиха се много предложения, които трябваше да отсеем и останаха няколко много стойностни, като споменатата поредица за дигиталната грамотност и авторското право, както и един проект със сдружение "Зелен", които са много интересни, имат инициатива "Зелен сбор", която насърчава хората да поживеят известно време в някое малко населено място и да помагат на възрастните хора там", разказва Милена Златарова. 
Времето, което всички влагат в дейността на Читалище.то, е изцяло доброволно и безвъзмездно. Независимо от факта, че всички си имат професии и реално са много заети - "пример сме за това, че който върши работа, винаги може да свърши и още една'". Така че Читалище.то се стопанисва единствено и само от доброволци. "А и повечето от нас,които бяхме в ръководството в началото, не се бяхме занимавали с подобна дейност".
На финала питам Милена вярва ли, че една идея може да промени света около нас. Тя отговори така - "ще използвам една фраза на човек, когото много уважавам, тя е за "островчетата на нормалнността" - това е по моите сили, да се опитвам да създавам такива островчета и Читалище.то е едно от тях. Поддържаме го с надеждата, че постепенно тези островчета могат да се съединят и да станат един архипелаг".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Христо Кожухаров

Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната

Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..

публикувано на 10.02.25 в 15:30
Министърът на транспорта Гроздан Караджов

Обсъждат мерки за ограничаване на дроновете около летищата

По разпореждане на вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов днес в Държавно предприятие (ДП) "Ръководство на въздушното движение" ще бъдат обсъдени технически решения за ограничаване на нерегламентирани навлизания на дронове в подходите и зоните за излитане и кацане на българските летища. На срещата ще се дискутират и..

публикувано на 10.02.25 в 15:26

"Герила Гърлс" идват в София - анонимни, но с конкретни послания в изложбата си

Ретроспективна изложба с най-значимите творби на групата "Герила Гърлс" ( Guerrilla Girls ) ще бъде открита на 6 март т.г. в Националната галерия "Квадрат 500" . На 7 март две от основателките на групата, известни с псевдонимите Фрида Кало и Кете Колвиц, ще изнесат на живо публична перформативна лекция. Събитието по повод първото им..

публикувано на 10.02.25 в 15:07

НМД събира мнения и оценки за 14-ото издание на "Бележник 2025"

Националната мрежа за децата (НМД) подготвя 14-ото издание на мониторинговия доклад "Бележник 2025" . НМД е най-голямото у нас обединение на близо 130 граждански организации и активисти, които работят в полза на децата в България.  Инициативата им е традиционна и ще се проведе с участието на експерти, деца, младежи, родители и..

публикувано на 10.02.25 в 14:25

Над 40 общини и райони в страната се включват в Седмицата на брака

За 14-а година България отбелязва Седмицата на брака, която започна на 7-и и ще продължи до 14-и февруари. В инициативата се включват едновременно над 30 страни по света. Целта е да се обединят усилията за насърчаване на брака. И тази година, в подкрепа на семейството, се включват български и международни говорители в сферата на семейните отношения,..

публикувано на 10.02.25 в 13:55
Венета Нейнска

Венета Нейнска представя Димитър Ненов в САЩ с концерт и филм

Българската пианистка Венета Нейнска ще гостува в Ню Йорк, Ню Джърси и София през февруари с концерти, посветени на творчеството на големия български композитор, пианист и архитект Димитър Ненов, съобщават от Sofia Art Institute . Международната общност в София вече можа да чуе "Концерт с история" , посветен на Шопен – на 5 февруари в дома..

публикувано на 10.02.25 в 13:11
Жени Шиер и Георги Начев

Младежи без родителска грижа ще разберат какво е доверие и... мечта

Две организации с обединили усилията си, за да създадат в София център за подкрепа на младежи без родителска грижа под името "Пристан" . Целта е младите хора в нужда да открият защитено пространство, в което могат да общуват със специалисти и свои връстници. Там те ще получават психологическа и емоционална помощ, консултации за търсене..

публикувано на 10.02.25 в 12:19