Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милена Златарова: Читалище.то е едно островче на нормалността

Днес в рубриката ни за граждански инициативи разказваме за Читалище.то. То възниква спонтанно след големите протести през 2013, защото "всички усетихме нуждата да трансформирме и "закрепим" тази гражданска енергия в някаква институционална форма, насочена обаче към просвещението". Това ни разказва Милена Златарова, която е част от тази група съмишленици. Иначе тя е водач на виолите в Софийската филхармония, свири в квартет "Филхармоника", има три деца, изобщо животът й е много наситен, което не ѝ пречи да е много активна и в други насоки - често пише за сайта Аз чета например, член е и на настоятелството на Читалище.то.

"Ние вярваме, че образованието е много важен елемент от събуждането и изграждането на гражданското общество", казва Милена. "Не сме първите, разбира се, в България има много читалища, но през годините на комунизма тяхната роля беше малко фиктивна. А през последните години се забелязва едно активизиране на будни млади хора, които насоват своята енергия именно към този вид дейност като някаква форма на организиране на общността и въвличането й в различни каузи".

И така, малко като експеримент, тези съмишленици, хора с различни професии, решавaт да създадат читалище. Името е едно намигване към дигиталното време, в което живеем, пък и точно тогава набират скорост различни домейни, с различни разширения и идеята се харесва на всички, които са свързани със старта на инициативата, защото дава заявка за "едно читалище, което съществува и действа във времето, в което живеем днес такова, каквото е", допълва Милена Златарова.
 "На самото учредяване трябваше да има минимум 150 човека, спомня си тя - а поне със 100 души надхвърлихме тази цифра. Основните двигатели, тези, които наистина прегърнаха идеята, са ни много предани и днес и откликват, когато имаме нужда от помощ".

Става дума за хора като Александър Кръстев, създателят на Аз чета (именно той "довежда" Милена), Константин Павлов - Комитата, Георги Илиев (които вече са част от местната власт, което пък показва как една гражданска инициатива може да довече, понякога непланирано и неочаквано до позиции, от които могат да променят нещата, на местно ниво поне  и "доказва, че хората, които се бяхме събрали в началото, сме били едни от най-събудените". Самата Милена е в настоятелството от самото начало и до днес, председател все още е журналистът Николай Стайков.   
Та, създава се Читалище.то и започват да се случват различни неща. Мястото (и преди, и сега) е на улица "Лавеле" 11. И понеже групата съмишленици са пръснати из цяла София, тук "кварталният" елемент не е така силно изразен. Аз питам за първото събитие - оказва се свързано с жестомимичния език, съвместно с фондация "Заслушай се".

Пример за много успешно събитие, което се радва на голям интерес, е това, което Читалище.то организира заедно с едни "млади хора, които се занимават с изработване на образователни продукти и често се сблъскват с авторското право. Толкова много хора дойдоха, че не можахме да ги съберем и се "наложи" да го повторим". Всичко това се случва в резултат на една покана за сътрудничество, която Читалище.то отправя към организации, които "споделят нашите ценности... получиха се много предложения, които трябваше да отсеем и останаха няколко много стойностни, като споменатата поредица за дигиталната грамотност и авторското право, както и един проект със сдружение "Зелен", които са много интересни, имат инициатива "Зелен сбор", която насърчава хората да поживеят известно време в някое малко населено място и да помагат на възрастните хора там", разказва Милена Златарова. 
Времето, което всички влагат в дейността на Читалище.то, е изцяло доброволно и безвъзмездно. Независимо от факта, че всички си имат професии и реално са много заети - "пример сме за това, че който върши работа, винаги може да свърши и още една'". Така че Читалище.то се стопанисва единствено и само от доброволци. "А и повечето от нас,които бяхме в ръководството в началото, не се бяхме занимавали с подобна дейност".
На финала питам Милена вярва ли, че една идея може да промени света около нас. Тя отговори така - "ще използвам една фраза на човек, когото много уважавам, тя е за "островчетата на нормалнността" - това е по моите сили, да се опитвам да създавам такива островчета и Читалище.то е едно от тях. Поддържаме го с надеждата, че постепенно тези островчета могат да се съединят и да станат един архипелаг".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чат с BG GPT

Интервю с BG gpt съвети за Нова година: къде да посрещнем, как да се облечем, какво да пожелаем на близките. Не обръщайте внимание на англо-американския му акцент с леко шопски диалект и неправилни ударения: Как виртуалният асистент посреща новата година - в звуковия файл.

публикувано на 28.12.24 в 10:00

Какви са рисковете в планината през зимата?

Какво трябва да е поведението ни в зимната планина и какви са рисковете при карането на ски и сноуборд извън пистите? Как се работи с лавинна екипировка, как да се подготвяме за ден в зимната планина, как трябва да реагираме в случай на инцидент? На тези въпроси пред Радио София отговаря планинският водач Николай Павлов. Планината винаги е..

публикувано на 27.12.24 в 18:25

Всяка година събраните разделно отпадъци от опаковки в София се увеличават

С около 7% се увеличават с всяка следваща година събраните разделно отпадъци от опаковки, спрямо предишната година. По време на празниците този процент нараства до 20%, каза пред Радио София Ива Стефанова- мениджър комуникации в една от организациите за оползотворяване на отпадъци от опаковки. "Хубаво е, че освен, че хората консумират повече,..

публикувано на 27.12.24 в 17:03

До 5 януари 2025 г. в НДК продължава 38-ото издание на Новогодишния музикален фестивал

До 5 януари 2025 г., в Националния дворец на културата се провежда 38-ото издание на емблематичния Новогодишен музикален фестивал. По традиция жителите и гостите на столицата могат да посетят класически, хорови и джаз концерти, балетен спектакъл, филмова музика, детски събития, оперета и др. Тази вечер ще се състои "Новогодишен джаз..

публикувано на 27.12.24 в 15:23
Калина Цолова

Калина Цолова: Забраната за отопление с дърва и въглища не е прищявка, за наше здраве е

От 1 януари 2025 г. за 9 от 24-те столични района влиза в сила забрана за отопление с твърдо гориво . Първи под ограничението попадат "Средец", "Красно село", "Искър", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец" и "Триадица". От 2029 г. рестрикцията ще важи и за всички останали райони на София. Обикновено нискоемисионни зони се..

публикувано на 27.12.24 в 13:35
Снимката е илюстративна

Край София ще заработи предприятие за винилови грамофонни плочи

Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за винили в страната, която на този етап ще е и единствената на Балканите.  Пред БТА Илия Григоров, един основателите ѝ, разкри, че производствената мощност край София е за около 20 000..

публикувано на 27.12.24 в 12:55
Снимки: БГНЕС

Основни пътища до Витоша са чисти, но не и към хижите

Пътят до местността "Златните мостове" е почистен перфектно, съобщи пред БНР-Радио София слушател от ски зона на Витоша. Лош обаче достъпът до хижите "Боерица", "Бор", "Офелиите", "Кумата" и други. "Видях машини, закъсали по пътя. Те са за градски условия, с гребла. Всички сили се хвърлят по основния път, но хижите са изоставени",..

публикувано на 27.12.24 в 12:16